דברי נשיא המדינה בוועידה ה- 16 של האיחוד החקלאי שהתקיימה ב- 24.05.23

28 מאי 2023 המחברת/ת:
הנשיא הרצוג נואם בפני ועידת האיחוד החקלאי הנשיא הרצוג נואם בפני ועידת האיחוד החקלאי צילום: איגור גינדיס

אני רוצה לפתוח את דבריי בפניכם בווידוי קטן שחלקכם כבר שמעתם ממני: מבין כל המקצועות שיכול אדם לבחור לעצמו ,מבין כלל העיסוקים ותחומי העשייה שאני פוגש לאורכה ולרוחבה של הארץ, קיימת אצלי תמיד פינה חמה במיוחד לכם - החקלאים. עבודת האדמה, שכידוע היא הרבה יותר מרק עיסוק ופרנסה אלא דרך חיים שמעצבת-חיים  - תמיד מעוררת אצלי תחושה של הערכה עמוקה, של השראה ואפילו של הערצה.

ולכן - בראשית דבריי, חשוב לי להודות לכם על ההזדמנות להיות איתכם כאן, ובעיקר להביע בפניכם הערכה גדולה על הדרך שבה אתם צועדים שנים ארוכות ועל התרומה האדירה שלכם לכלכלה הישראלית, לעתידה של המדינה.

כאשר אומרים חקלאי, או חקלאית הקונוטציה הראשונה שעולה אצלי, ונדמה לי שגם אצל רבים אחרים, היא – חלוץ. כי הרי כמו שהחקלאות מלווה  את האנושות מימיה הראשונים, כך היא מהווה גם חלק בלתי-נפרד מהחלוציות הציונית, מהמפעל ההתיישבותי לדורותיו.

במעלה הדורות ובמרוצת השנים, עברה החקלאות, כמובן, תמורות משמעותיות. היא הפכה מתוכננת יותר, יעילה יותר, חכמה יותר, טכנולוגית יותר. אבל דבר בסיסי אחד במהותה - לא השתנה; הוא תקף ונוכח כבר אלפי שנים ואני בטוח שגם לא ישתנה: כוונתי כמובן לאהבת החקלאי את אדמתו, לחיבור שלו לפרי ולירק שהיא מניבה, לניחוח רגבי הארץ, לזיקה הכל-כך מיוחדת הזאת, היוצרת חיבור עמוק בין האיכר לבין נוף מולדתו.

לצד החיבור השורשי הזה, העובר לעיתים מדור לדור, ולצד ייחודו של הענף, שמייצג את ישראל בגאווה בכל העולם ,חשוב לומר ולהדגיש גם את זאת: קשה מאוד להיות חקלאי בישראל ,ועובדת החיים הזאת צריכה להטריד את כולנו  -ולא רק את מי שבחר במעשה החקלאי כנתיב חייו. גם, ואולי במיוחד, במציאות שבה יוקר המחיה בישראל  עומד - ובצדק - לנגד עיני כולנו, עלינו לזכור תמיד: ללא חקלאות לא הייתה לנו מדינה, וללא חקלאות אין לנו עתיד. הביטחון התזונתי של אזרחיות ואזרחי ישראל, בוודאי במציאות המאתגרת שמציבים בפנינו אתגרי משבר האקלים, תלוי באופן ישיר בהמשך קיומה של חקלאות מקומית עצמאית ויציבה. כל מי שחרד לעתידה של המדינה, ומבין את חלקה הדרמטי של החקלאות בגורלנו הכלכלי, התזונתי וגם ההתיישבותי, חייב להבין כי האתגר הגדול ביותר שניצב בפני ענף החקלאות ,הוא לבסס דור חדש של חקלאים צעירים אשר ימשיכו לשאת על כתפיהם את עבודת האדמה על כל גווניה. רק חקלאות חזקה, מתקדמת ומבוססת תביא איתה גם המשכיות לדור החקלאים. רק כך נצליח להבטיח כי אתם, החקלאים, תמשיכו לעמוד, בשירותם של כלל אזרחי ישראל, בחזית ההגנה, בחזית העשייה, בחזית הצמיחה. כך ניצבתם משך דורות - תמיד בחזית, שומרים על גבולותינו, מעצבים את האתוס הישראלי. כך חשוב שיהיה גם בעתיד.

פאנל הדוברים בועידה ה 16 של האיחוד החקלאיפאנל הדוברים בועידה ה 16 של האיחוד החקלאי

לא במקרה אנחנו פוגשים את בנותיהן ובניהן של המשפחות החקלאיות, את דור ההמשך שלכם, בליבת העשייה בצה״ל, ביחידות השדה ,ובכלל מוקדי ההשפעה.
זוהי הוכחה נוספת לעומקם של השורשים, תרתי משמע, ולעוצמתם של הערכים, מהם יונק ועליהם נשען המעשה החקלאי.

כבר למעלה מתשעים שנה פועלת תנועת ההתיישבות שעומדת בבסיס האיחוד החקלאי כדי לקדם את המטרות האלו ממש ,תוך שהיא מהווה שותפה פעילה ומרכזית - לאורכה ולרוחבה של הארץ. אני מבקש לנצל מעמד זה כדי להביע הערכה לכם ,אנשי האיחוד החקלאי, בהובלתכם - ידידיי מוטי דלג׳ו ודודו קוכמן, על שנים ארוכות של מחויבות ומעורבות למען עתידן של החקלאות וההתיישבות הישראלית.

"כפר ירוק בין ערביים פרדסים ושדות האיכר חוזר לבית מנשק אישה יפה וילדות".
עם השורות היפות והקצרות האלו בחר יהונתן גפן – בן נהלל - לתאר משהו מאוד יסודי ומייצג בהוויה הישראלית. יהונתן גפן אמנם הלך מעמנו לפני שבועות אחדים, אבל המעשה החקלאי והחלק החשוב שאתם ממלאים בחיים של כולנו  -וגם בעתידה של החברה הישראלית  -לגמרי חי, נוכח ומורגש.

תודה לכולכם - ובהצלחה!

פאנל הדוברים בועידה ה 16 של האיחוד החקלאיפאנל הדוברים בועידה ה 16 של האיחוד החקלאי

 

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

F2F OECD ֿמכון מחקר מיגל אבוקדו אגודות שיתופיות אגסים אגרוטק אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אמנות בינ״ל אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי ההדרים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בננות בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גנטיקה גרנות דבש דובדבנים דיג דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים הועידה ה 16 החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המועצה לייצור ושיווק דבש המרחב הכפרי המשק המשפחתי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש השקעות התאחדות החקלאים התיישבות ועדות קבלה ועדת גבולות ועדת צכסןץ ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חומרי הדברה חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות חקלאות אורגנית חקלאות מדייקת יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יסודות יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים ליצ׳י מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת הלול מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מזון לבעלי חיים מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר נחלה נטפים ניקוז סמדר אוטולנגי עגבניות עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עוף הגליל עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פודטק פיצויים פערי התיווך פשיעה חקלאית צבר צמח תערובות צער בעלי חיים קווי קורונה קורסים קיבוצים קיווי קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע קרקעות רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל רשות ניקוז ונחלים כנרת רש״פ שום שוק איכרים שוק סיטונאי שחיטה שחורה שטפונות שימור שימושים חורגים שינוי אקלים שינויי יעוד שינוי תקנות הגנת הצומח שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תחרות הצילום תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תמיכות בחקלאות תמר תערוכות ואירועים ⁨מילובר

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.