ארגון מגדלי הפירות: פירות נגועים המיובאים לישראל- מסכנים את ענף הפירות

מטע תפוח מזן פינק ליידי בגולן מטע תפוח מזן פינק ליידי בגולן צילום: תקשורות יעל שביט

 נראה כי מגמת הייבוא הנמהר והקלוקל הינה מעשה של הקרבת החקלאות על מזבח מדיניות שגוייה של ממשלות ישראל

בעקבות משלוח ייבוא תפוחים נגועים בפטרייה Neonectria ditissima מאיטליה, הגורמת לאחת המחלות המזיקות ביותר בענף, מזהיר מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות בישראל ירון בלחסן כי ייבוא לא מבוקר של פירות וירקות, מארצות ניכר, בהן קיים פיקוח רופף בלבד, על התוצרת הנשלחת מעבר לים, עלולה לגרום לקריסת ענפים שלמים בענף הפירות.

"אין ספק כי המגמה ההרסנית וחסרת האחריות לייבוא פירות וירקות, והורדת מכסים, גורמת למחדלים, כאשר ידוע, כי קיימת התרשלות של מנגנוני הבטיחות בענף הצומח בארצות המקור.

המחלות והווירוסים שפשטו בישראל וגרמו בחלקם, לעקירת מטעי פרי ופירות הדר, הינם תוצאה של ייבוא רשלני, המסכן את החקלאות. בנוסף- תוצרת החקלאות הישראלית, בריאה וטרייה, עליה קיים פרוטוקול גידול מוקפד ופיקוח על איכות התוצרת המועברת לשווקים, מה שאינו קיים בכל הארצות מהן ממהרות ממשלות ישראל לייבא.

לאחרונה, ללא התייעצות עם החקלאים, נחתם הסכם עם יוון, לייבוא טונות של קיווי, בזמן שבתי הקירור בישראל מוצפים באלפי טון פרי קיווי בריא וטרי. עוד נודע כי ישראל חתמה עם יוון תרגיל צבאי משותף, ובדיוק כמו שקרה עם ייבוא השום מסין שחיסל את הענף בישראל, או ייבוא תפוח ואגס שגרם להפסדים למגדלים, נראה כי גם ייבוא העגבניות מטורקיה- הינו חלק מהקרבת החקלאות על מזבח המדיניות, ובמקרה של טורקיה, שכעת אינה יכולה לספק לישראל עגבניות,

עקב מצבה, המקרה חמור עוד יותר- מאחר ומי שישלם את מחירה הגבוה של העגבנייה ואת מחיר ההקרבה בייבוא עגבניות - הם אזרחי ישראל ודווקא לפני חג הפסח. כפי שטענו תמיד- אסור למדינת ישראל לסמוך על ייבוא, אלא לחזק את הייצור החקלאי ובטחון המזון בישראל" אומר בלחסן.

בלחסן מציין את המקצועיות והמסירות של האגף להגנת הצומח במשרד החקלאות, אך במקביל את חוסר היכולת של הפקחים לבדוק כל מטען ייבוא בזמן אמת, "במקרה של התפוחים הנגועים מאיטליה, גילו הפקחים את הפטרייה כשהמשלוח היה בנמל אשדוד, ומה עם שאר טונות הפירות והירקות המיובאים? הרי אין אפשרות ריאלית לבדוק באמת כל משלוח ובדיקת משלוחי הפרי מייבוא מתקיימת רק אם קיימת 'רמת סיכון" אומר בלחסן.

על פי נתוני משרד החקלאות, בישראל כ-25 אלף דונם מטעי תפוחים נושאי פרי. היבול של שנת 2020/1 עמד על כ-105 אלף טונות, והערכת יבול לעונת 2022 עומדת על כ-110 אלף טונות. הישראלי הממוצע אוכל בשנה כ-14.9 ק"ג תפוחים. הזנים העיקריים הם: גרניסמיט, זהוב, סטרקינג, פינק- ליידי/קריספי וגאלה. הייצור השנתי העולמי של תפוחים לעונת 2021/22 מוערך ב-81.6 מיליון טונות.

כ-90%, ממטעי התפוח בישראל ממוקמים בהרי הגליל והגולן, בגבולות הצפוניים של המדינה. מעל 700 מטרים מעל פני הים, מאחר והם זקוקים למנות קור. ייבוא התפוחים לישראל בשנת 2020 עמד על כ-39.8 אלף טונות - בעיקר מארצות הברית, איטליה, צרפת וספרד.

ירון בלחסן מנכל ארגון מגדלי הפירו במטע פינק ליידי בגולן.צילום ארגון מגדלי הפירותירון בלחסן מנכל ארגון מגדלי הפירו במטע פינק ליידי בגולן.צילום ארגון מגדלי הפירות

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

F2F OECD ֿמכון מחקר מיגל אבוקדו אגודות שיתופיות אגסים אגרוטק אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אמנות בינ״ל אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי ההדרים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בננות בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גנטיקה גפנים גרנות דבש דובדבנים דיג דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים הועידה ה 16 הותמ״ל החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המועצה לייצור ושיווק דבש המרחב הכפרי המשק המשפחתי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הקצאות קרקעות חקלאיות הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש השקעות התאחדות החקלאים התיישבות ועדות קבלה ועדת צכסןץ ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות חקלאות אורגנית חקלאות מדייקת יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יסודות יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים ליצ׳י מבקר המדינה מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת הלול מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מזון לבעלי חיים מחירי תוצרת חקלאית מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מס הכנסה מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר נחלה נטפים ניקוז סמדר אוטולנגי עגבניות עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עוף הגליל עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פודטק פיצויים פעילות לא חקלאית (פל״ח) פערי התיווך פשיעה חקלאית צבר צמח תערובות צער בעלי חיים קווי קורונה קורסים קיבוצים קיווי קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע קרקעות רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל רשות ניקוז ונחלים כנרת רש״פ שום שוק סיטונאי שחיטה שחורה שטפונות שימור שימושים חורגים שינוי אקלים שינויי יעוד שינוי תקנות הגנת הצומח שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תחרות הצילום תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תמיכות בחקלאות תמר תערוכות ואירועים ⁨מילובר

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.