דווקא לפני ראש השנה ובשנת שיא בתפוקת הדבש השנתי מבקש שר החקלאות משרת הכלכלה לייבא דבש מחו"ל

 הפקת דבש הפקת דבש

דווקא בשנת שיא לייצור הדבש בישראל, מבקש שר החקלאות לייבא דבש לראש השנה! משרד החקלאות דווח ועודכן- כי מכוורות ישראל נמצאות בשנת שיא ביבול הדבש העומד על כ- 4,200 טון אשר יספק את כל צריכת הדבש לאורך חגי תשרי, אך שר החקלאות עודד פורר עוסק בהמשך הרס החקלאות בישראל, מסיבותיו הוא, ומבקש כעת, ערב ראש השנה, לייבא דבש פטור ממכס, ומעביר את האחריות על מחדל זה, שיביא להרס ענף הדבוראות, לידיה של מפלגת 'יש עתיד', ולשם כך שלח בקשה לאישורה של שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי (יש עתיד) במכתב ששיגר אליה ב- 25.08.2022.

דורון לבנה יו"ר ארגון מגדלי הדבורים בישראל"מדובר במהלך פופוליסטי ואבסורדי אותו מתרץ שר החקלאות כמהלך ל'הורדת יוקר המחייה', על גבם של החקלאים והדבוראים, בזמן שידוע לו כי הייבוא יהיה עודף על צרכי השוק, כאשר כל צנצנות הדבש כבר נארזו במכוורות ישראל ועוד רגע יהיו על המדפים בשפע, ובמחיר סיטונאי קבוע שלא עלה, ולכן מעביר את האחריות למחדל שהוא מבקש לייצר למפלגת 'יש עתיד'. אזרחי ישראל שומעים ההבטחות של שרי 'ישראל ביתנו'- על ירידת מחירי המזון, שבינתיים רק עולים למרות הייבוא שמציף את שווקי ישראל והורס את חקלאי ישראל" אומר לבנה.

במכתב בהול ששיגר ארגון מגדלי הדבורים בישראל (28.8.22) אל אורנה ברביבאי, שרת הכלכלה והתעשייה, עודד פורר, שר החקלאות, ח"כ יאיר גולן, סגן שרת הכלכלה ונעמה קאופמן-פס מנכ"לית משרד החקלאות, מבקשים הדבוראים לעצור לאלתר את הייבוא המסתמן וטוענים כי מהלך זה נעדר תשתית מקצועית ועובדתית וכי הצעתו של השר פורר מסתמכת על נתונים שאינם מבוססים בהיעדר עבודת מטה לגבי ההשלכות שעלולות לנבוע מהיצע עודף של דבש מיובא, על ההאבקה של ענפי החקלאות השונים, וכל זאת- בניגוד לתנאי הצו- האומר כי יש לייבא 'בהתאם לתנאי הגידול המקומי' עליו חתם (16.6) שר האוצר אביגדור ליברמן,לפתיחת מכסות פטורות ממכס לייבוא דבש, אשר עדיין מתקיימים לגביו דיונים שטרם הוכרעו.

לבנה מוסיף: "מהלך זה יביא להצפת השוק בדבש שאין לדעת היכן יוצר במקום דבש ישראלי איכותי לחגי תשרי. בנוסף תגרם פגיעה אנושה בענף הדבוראות והחקלאות, בעיקר בענף הצומח הפירות והירקות, התלויים במתן שירותי האבקה לגידולים חקלאיים, המתבצעת על ידי דבורת הדבש המאביקה 80% מצמחי החקלאות והבר".

באיחוד החקלאי תוקפים את שר החקלאות על החלטתו לייבא דבש: שרי האוצר והחקלאות "מזיקים" לחקלאות.

ירון סולומון, ראש מחלקת התיישבות בתנועת כפרי האיחוד החקלאי: למרות שלא נחתם הסכם ולכאורה אין רפורמה בחקלאות, משרד החקלאות עושה ככל העולה על רוחו וממשיך באופן עקבי ומתמשך לנקוט בפעולות באופן חד צדדי.

החלטת שר החקלאות היא גניבת דעת ונדמה ששר החקלאות שם לו למטרה לחסל כל חלקה טובה.

ראשית חשוב להבין שהיבוא המדובר לא מיועד לחגי תשרי ולכן מדובר בהטעיית הציבור שכן כל הדבש שמיועד לחגי תשרי נמצא בארץ. בנוסף, מעולם לא קרה שמשרד החקלאות מוותר על סמכויות ומעבירן למשרד הכלכלה. החלטת הממשלה לחלק מכסות יבוא על אף שלחקלאים יש כושר ייצור מלא לענות על כל צרכי המשק היא שערורייתית וחסרת אחריות.

עו"ד דודו קוכמן, מזכ"ל האיחוד החקלאי: המשמעות של יבוא צנצנות דבש היא פגיעה משמעותית וקשה בענף הדבוראות. מעבר לכך, זו לא פגיעה רק בכושר יצור של הדבוראים וברווחיות שלהם אלא בחקלאות הישראלית שכן ההאבקה באמצעות כוורות הדבורים כידוע הן מרכיב חיוני בגידולים חקלאיים ובאיזון האקולוגי שכן יבוא של דבש יגרום לדבוראים חוסר ודאות ולייצר פחות דבש בעתיד.

אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "מדובר בצעד פופוליסטי שסיבתו היחידה היא הרצון של שרי האוצר והחקלאות לקושש קולות על חשבון מגדלי הדבש. צעד שכל כולו בחירות. הדבוראים הישראלים מייצרים דבש מצוין הנמכר במחיר הוגן לאזרחים, ואין שום סיבה לאשר ייבוא מופרך ומופרז של 560 טון דבש. אני קורא לשרת הכלכלה לא לתת יד לפגיעה אנושה בדבוראים שלא לצורך, ולא לאפשר לשרי האוצר והחקלאות להפוך במו ידיהם את החג ממתוק למר".

עמית יפרח, מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, קורא לשרת הכלכלה אורנה ברביבאי לא לאפשר לשר החקלאות לכפות הכנסת דבש בצורה בלתי מבוקרת ובלתי אחראית. "משרד החקלאות הבטיח למגדלי הדבורים שהייבוא ייעשה בהתאם לתנאי הגידול המקומי. אנו יודעים שמדובר בייבוא עודף וממש לא הכרחי, ועל כן יש לדחות מכל וכל את הכנסת הדבש לארץ. שר החקלאות ומנכ"לית משרדו ממשיכים במהלכים החד-צדדיים להרס החקלאות הישראלית".

על פי נתוני הלמ"ס- למרות עליית מחירי התשומות לכל רוחב המשק ועליית מחיר הדבש ברחבי העולם, הדבש הישראלי משווק לרשתות השיווק השונות במחירים זהים בשנים האחרונות ועל כן לא צפויה עליה במחירי הדבש לצרכן לקראת חגי תשרי ומחירי הדבש לצרכן נמצאים במגמת ירידה.

מנתוני מועצת הדבש- בישראל 120 אלף כוורות, מתוכן כ- 80 אלף כוורות מאביקות גידולים חקלאיים של פירות וירקות. הכוורות המייצרות דבש "הממתיק הטבעי" העומד על כ-6,200 טון בשנה. ישראלי צורך בממוצע, בחודש תשרי כ- 250 גרם דבש, מתוך צריכה שנתית של כ- 650 גרם לנפש. ערך האבקת הדבורים לתל"ג החקלאי בישראל עומד על כ- 3.5 מיליארד שקלים בשנה. 

רק לפני מספר חודשים השלימו דבוראי ישראל שינוע של מעל 70 אלף כוורות, בכל רחבי הארץ, להאבקת פריחת מטעי הפרי וירקות.

לתגובת תנועת האיחוד החקלאי לבקשת שר החקלאות לייבא דבש.

להלן תגובת משרד החקלאות:

משרד החקלאות ושר החקלאות פועלים  להפחתת יוקר המחייה ולהנגשת התוצרת החקלאית לכלל אזרחי מדינת ישראל באמצעות הגברת התחרות בשוק. במסגרת זו, שר החקלאות פנה אל שרת הכלכלה לבצע הליך תחרותי לייבוא מכסה פטורה ממכס בסך של 560 טון דבש, המהווים פחות מ-10% מסך השוק המקומי. מטרת המכסה היא לייצר תחרות בשוק ולהוזיל את המחירים לכלל הצרכנים. על-ידי כך לאפשר ליותר משפחות בישראל ליהנות מדבש במהלך חגי תשרי ולאחריהם ולהעלות את צריכת הדבש מייצור מקומי. 

יוזכר, כי במהלך השנים האחרונות יבאו כמויות דומות של דבש באותה התקופה של השנה. הפעם, מטרת המכסה להוביל להורדת יוקר המחיה לצרכן ולכן היא תהיה תחרותית עם מחיר יעודי.

בנוסף, מדובר במכסה בהיקף מזערי בלבד שלא יערער את היציבות של היצרנים המקומיים. ולראייה, לאחרונה הוחלט על פתיחת מכסה פטורה ממכס בסך של כרבע משוק שמן הזית המקומי (סך הגבוה מהיקף המכסה המדוברת בענף הדבש) אשר לא נחשבת ככזו שפוגעת או מערערת את השוק המקומי.

ראוי לציין כי, במסגרת הסיכום עם החקלאים בענף הצומח, ביקשו נציגי החקלאים להוריד את המכס על דבש ל-10% מהמכס הנוכחי, תוך מתן תמיכה ישירה וזאת הוסכם על דעת כולם ובפרט על ידי המגדלים.

בהקשר זה יודגש, כי הממשלה מתכוונת לעמוד בכל הסיכומים מול החקלאים.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

F2F OECD ֿמכון מחקר מיגל אבוקדו אגודות שיתופיות אגרוטק אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אמנות בינ״ל אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי ההדרים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בננות בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גנטיקה גרנות דבש דובדבנים דיג דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המרחב הכפרי המשק המשפחתי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש השקעות התאחדות החקלאים התיישבות ועדת גבולות ועדת צכסןץ ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חומרי הדברה חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות חקלאות אורגנית חקלאות מדייקת יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יסודות יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים ליצ׳י מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת הלול מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מזון לבעלי חיים מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר נחלה נטפים ניקוז סמדר אוטולנגי עגבניות עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עוף הגליל עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פודטק פערי התיווך פשיעה חקלאית צבר צמח תערובות צער בעלי חיים קווי קורונה קורסים קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע קרקעות רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל רשות ניקוז ונחלים כנרת רש״פ שום שוק איכרים שוק סיטונאי שחיטה שחורה שטפונות שימור שימושים חורגים שינוי אקלים שינויי יעוד שינוי תקנות הגנת הצומח שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תחרות הצילום תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תמיכות בחקלאות תמר תערוכות ואירועים ⁨מילובר

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.