⁨עדכון ארבה: עוד ארבה בערבה וחשש לכניסת ארבה מכיוון קונייטרה⁩

28 אפר 2021
ארבה ארבה

צוותי משרד החקלאות ממשיכים לנטר את להקות הארבה שחדרו לישראל: אמש נכנסה "זרימה" מאסיבית של להקות ארבה מירדן לכיוון יהל וערנדל, בניגוד לכיוון הרוח. ובמקביל, קיימות להקות לא גדולות של ארבה בוגר בגזרת קונייטרה בסוריה, 20 ק"מ מזרחית לגבול ישראל

מפקחי משרד החקלאות פרוסים בשטח במספר צוותים שמכסים את כל הגזרות, ובמקביל מופעלים גם תצפיות ומעקב באמצעות רחפנים לאיתור הלהקות במרחב

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אלון שוסטר: "משרד החקלאות עוקב מקרוב אחר נחילי הארבה במדינות השכנות. הנחיתי את עובדי משרד החקלאות להיערך, ואני בטוח שנדע להתמודד עם הארבה בכל חלקי הארץ"

לאחר שבסוף השבוע נכנסו לישראל להקות של ארבה בוגר למרכז הערבה, במשרד החקלאות מעדכנים כי הרוחות המערביות שהיו אתמול (יום שני) וצפויות גם היום (שלישי) גרמו לחלק מהארבה לעבור מזרחה לירדן. אבל לקראת ערב, נכנסה "זרימה" מאסיבית של להקות ארבה מירדן לכיוון יהל וערנדל, בניגוד לכיוון הרוח. ובמקביל, ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO) דיווח כי קיימות להקות לא גדולות של ארבה בוגר בגזרת קונייטרה בסוריה, 20 ק"מ מזרחית לגבול ישראל. גם במקרה זה מדובר בארבה המצוי בשלב הלהקה (גריגרי) בוגר מינית, ולפיכך צבעו צהוב. ככזה, הארבה אינו אוכל כמעט, והנזקים הישירים ממנו אפסיים.

מפקחי השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות ניטרו ובחנו את הלהקות שנכנסו ומצאו שרובן "חונות" בשדות אבטיחים, כאשר הריכוז הגדול ביותר נמצא ביהל. הן לא גרמו נזק משמעותי, אך במרבית המקומות, הארבה החל להזדווג ואף להטיל במקומות עם חול רטוב (אזורים מושקים).

מפקחי משרד החקלאות פרוסים בשטח במספר צוותים שמכסים את כל הגזרות, ובמקביל מופעלים גם תצפיות ומעקב באמצעות רחפנים לאיתור הלהקות במרחב. ציוד הדברה נמצא בכוננות, אך בשלב זה אין צורך להפעילו.

ד"ר יואב מוטרו, האמון על צוותי השטח לניטור הארבה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר: "לא מדובר על נחילים גדולים ולא על מצב חירום. אנו עוקבים ורואים שהארבה מטיל רק בחול רטוב, בשטחים מושקים, כך שהשטח הנרחב בערבה מצטמצם מאד. עם זאת אנו ערוכים ודרוכים, כיוון שבעקבות ההזדווגויות וההטלות בקרקע, עלול להיוולד דור רב ו"רעב". מצד שני לשלב הצעיר יש גם יתרון, שלב הצעיר וה"רעב" הארבה פחות נייד ולכן הרבה יותר קל להדברה".

במסגרת ההיערכות לאפשרות כניסתם של נחילי הארבה לשטחי ישראל בימים הקרובים, השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות נערכו עם צוותי פעולה שכבר נפרסו ברחבי הדרום, מאילת ועד הנגב והערבה, ומשמשים כ"סיירת שטח" לניטור מוקדי כניסתן של להקות הארבה, איתור מיקום חניית הלילה של הלהקות ומעקב אחר התקדמותם במרחב. כזכור, הפעם האחרונה הייתה בשנת 2013, כאשר צפה משרד החקלאות מבעוד מועד את כניסתם של להקות ארבה ותנועתן מאילת ועד הנגב. במהלך מיגור התופעה ועד לסיומה, פעלו צוותים של משרד החקלאות לניטור השטחים ולריסוס מהקרקע ומהאוויר על בסיס יומי, מסביב לשעון, הן מהאוויר והן מהקרקע, עד לסיומה, וזו לא הותירה נזקים ממשיים בחקלאות המקומית.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237