ועדת הכלכלה אישרה להאריך את התכנון במשק החלב לתקופה של עד שנה נוספת

25 יונ 2020
צילום:דוברות הכנסת, עדינה ולמן צילום:דוברות הכנסת, עדינה ולמן

היו"ר מרגי: נוודא שהממשלה מתקדמת להסדרה שתשמור גם על הביטחון התזונתי, גם על ההתיישבות – וגם תוריד מחירים לצרכן

הוועדה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את בקשת משרדי החקלאות והאוצר לשמור על התכנון לחצי שנה, כאשר אם תבקש הממשלה הארכה של חצי שנה נוספת – ידרשו המשרדים לקבל את אישורה של הוועדה ולדווח לה על התקדמות באסדרת הענף

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את הצעת הממשלה לתקן את חוק תכנון משק החלב, באשר למחיר המטרה של החלב – המחיר שמשלמות המחלבות לרפתנים. לפי החוק כיום, עד ה-6 באוקטובר 2019 היו צריכים שרי החקלאות והאוצר, באישור ועדת הכלכלה, להתקין תקנות בעניין קביעת המחיר המזערי שעל המחלבות לשלם לרפתנים יצרני החלב, אולם בשל תקופת הבחירות התקנות לא הוגשו. כעת, כאמור, אישרה הוועדה להמשיך את תכנון משק החלב בהתאם לנהוג כיום, לתקופה של חצי שנה במהלכה תידרש הממשלה להגיע לאסדרת הענף. הממשלה תוכל לבקש הארכה של חצי שנה נוספת, אך לשם כך תצטרך לקבל את אישור הוועדה ולדווח לה על התקדמות בטיפול בענף.

סמנכ"ל גורמי ייצור במשרד החקלאות, אסף לוי, אמר כי המשרד מבקש לדחות את מועד אישור התקנות עד לסוף השנה, עם אפשרות הארכה נוספת עד 30 ביוני 2021. הוא הזכיר כי חוק החלב קבע מנגנון לקביעת מחיר המטרה של החלב – המחיר שמשלמות המחלבות לרפתנים. המנגנון נקבע בהוראת שעה ל-8 שנים, שתוקפה פג לאחרונה. הוא הוסיף כי הארכה דרושה כדי שתהייה ודאות במחיר החלב הגולמי, ובזמן הזה יקיימו כל הגורמים דיון על הסכם חדש בענף.

היועצת המשפטית של משרד החקלאות, עו"ד אפרת אביאני, אמרה כי הדיונים בין משרד החקלאות למשרד האוצר, על מתווה חדש לענף. היא הזכירה כי תכלית ההסדרה היא שמירה על אספקה סדירה של מוצרי חלב לאזרחי המדינה, לצד שמירה על ההתיישבות ועל הצרכן. לדבריה, ההארכה נועדה לשמור על מרכיב אחד באסדרת משק החלב, עד שהממשלה תקבע את מדיניותה. רפרנטית חקלאות באגף התקציבים באוצר, תמר לוי בונה, הסבירה ואמרה כי בזמן הזה תחפש הממשלה מתווה שמועיל לצרכן ולרפתן. "ייתכן שנבוא ונבקש לתקן חקיקה ולתת לענף עוד מספר שנים, אך בכל מקרה נצטרך לבוא תוך שנה עם תשובה", אמרה.

היו"ר מרגי אמר כי הוועדה תאשר הארכה של המצב הקיים בחצי שנה בלבד. כאשר אם הממשלה תרצה הארכה של חצי שנה נוספת היא תצטרך להגיע לוועדה ולקבל אישור לכך. "אנחנו רוצים פיקוח פרלמנטרי, כדי לוודא שהדברים מתקדמים", הסביר. עו"ד אביאני השיבה כי הבקשה מקובלת. ח"כ יבגני סובה אמר כי צריך להסתכל על הצרכן הפשוט שנכנס לסופר ורואה שמחירי מוצרי החלב רק עולים. הוא הוסיף כי צריך להביא בחשבון את טובת האזרח והצרכן. ח"כ אימאן חטיב יאסין אמרה גם היא כי צריך לדאוג למי שלא יכול לחיות בכבוד.

ח"כ מתן כהנא אמר כי "סיפור המכסות במשק החלב נראה לי קצת קומוניסטי והרבה סוציאליסטי וצריך להפסיק עם הדבר הזה. זה חונק את משק החלב ואם נגמור עם המכסות זה לא יפגע בצורה קשה ברפתנים". היו"ר מרגי אמר בתגובה כי כולם רוצים תחרות, אלא שיש חשש גם מהיעדר ביטחון תזונתי וגם מפגיעה בהתיישבות. "אין ספק שבסוף נוודא שכל הסדרה חדשה תוריד מחירים לצרכן", הבהיר, "הריבון עדיין לא יודע להתמודד עם כוחות השוק החזקים שיכולים לכרות את הענף הזה".

מנכ"ל ארגון האינטרס שלנו, אלעד מלכא, אמר כי מחיר המטרה מייצר קרטל בחסות החוק, ואין לזה מקום במדינה מתוקנת. לדבריו, תחרות ושוק חופשי יניבו יתרונות גם לרפתנים, גם למחלבות וגם לציבור. היו"ר מרגי אמר בתגובה כי יש גם ראוותנים בענף וצריך שמישהו יפקח עליהם עין.

המנכ"ל הנכנס של מועצת החלב, איציק שניידר, אמר כי הרפתנים הם החוליה החלשה בשרשרת, החוליות החזקות יותר הן המחלבות ורשתות השיווק, כאשר החוק נועד לשמור על החוליה החלשה. הוא הוסיף כי הרפתן מקבל 1.98 שקלים על ליטר חלב גולמי, ואין לו שליטה על מה שקורה לאחר מכן.

בתום הדיון אושרה הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, ובכלל זה דרישתו של היו"ר מרגי שהארכה של חצי שנה נוספת תהייה באישור ועדת הכלכלה. בעד ההצעה הצביעו היו"ר מרגי, ח"כ סובה וח"כ חטיב יאסין, בעוד שח"כ מתן כהנא התנגד לה. היו"ר מרגי סיכם ואמר כי בכוונת הוועדה להיות עם האצבע על הדופק ולראות שהממשלה מתקדמת לעבר הסדרה שתשמור על הביטחון התזונתי של אזרחי ישראל, על ההתיישבות וגם תוריד מחירים.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

F2F OECD ֿמכון מחקר מיגל אבוקדו אגודות שיתופיות אגרוטק אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אמנות בינ״ל אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי ההדרים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בננות בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גנטיקה גרנות דבש דובדבנים דיג דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המרחב הכפרי המשק המשפחתי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש השקעות התאחדות החקלאים התיישבות ועדת גבולות ועדת צכסןץ ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חומרי הדברה חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות חקלאות מדייקת יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים ליצ׳י מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת הלול מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מזון לבעלי חיים מזכ״ל התאחדות החקלאים מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר נחלה ניקוז סמדר אוטולנגי עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פודטק פערי התיווך פשיעה חקלאית צבר צמח תערובות צער בעלי חיים קורונה קורסים קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע קרקעות רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל רשות ניקוז ונחלים כנרת רש״פ שום שוק סיטונאי שחיטה שחורה שטפונות שימור שימושים חורגים שינוי אקלים שינויי יעוד שינוי תקנות הגנת הצומח שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תחרות הצילום תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תמיכות בחקלאות תמר תערוכות ואירועים ⁨מילובר

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.