לא די להם / בארי הולצמן

03 אפר 2016 המחברת/ת:
פורסם ביום : 03/04/2016
 
בעיתון "דה מרקר", פירסם הכתב לענייני נדל"ן נמרוד בוסו כתבה לפיה המדינה מוותרת על כ- 3.5 מיליארד ש"ח (!) בגין פטור מתשלום עבור השגת בעלות על מגרשים במגזר העירוני של עד כמה דונם (הקלק/י לקישור לכתבה) (למיטיבי לכת- החלטה 1370 או כיום- הצעת החלטה 594 העומדת להתאשר בקרוב במועצת מקרקעי ישראל). לסכום זה הגיע לא פחות ולא יותר כלכלן רמ"י ולא נודניקים מן המגזר החקלאי. מיטיבי קריאה שקראו את הכתבה עד סופה, הבחינו בוודאי כי גורמים כלכליים בקק"ל טוענים כי שווי הוויתור המוענק ע"י המדינה מגיע לסכום כפול: כ -7מיליארד ₪.

גורמי מחקר בעמותת "אדמתי", עוקבים זה כמה שנים אחרי שלל ההטבות אשר ניתנו לחוכרים עירוניים, על קרקעות אשר רובן נרכשו מכספי העם היהודי באמצעות הקק"ל ולא מדינת ישראל. קרקעות אלו, הפכו במהלך השנים ובמיוחד באזורי הביקוש, ליקרות ערך. הטבות אלו, החל משנות ה 70' מפורטות ברובן בחוברת שהפיקה עמותת "אדמתי", בשם "מה עוד תבקשי מאתנו מכורה" (הקלק/י לעיון בחוברת). התייחסנו לשנים אלו בלבד, באופן שרירותי, בין השאר כדי להימנע מפרסומים מטרידים על הטבות שנתנו לעצמם ולמקורביהם בכירי קק"ל, מנהל מקרקעי ישראל ובמיוחד בכירים ומכובדים בשירות המדינה והעם בשלהי מלחמת השחרור (ראה "בעלי בתים" בשכונת טלביה בירושלים או מחזיקי מגרשים, שהפכו כמעט לאחוזות על פני כמה דונמים בכפר שמריהו).

 פירוט ההטבות  המצטברות על סמך מסמכי מקור של הקק"ל ושל רמ"י (ממ"י), מלמד אותנו כי שווי ההטבות שחולקו לחוכרים עירוניים בבתים צמודי קרקע למשל, אינו רק 3.5 מיליארד ₪ כפי שגילה כלכלן רמ"י לאחרונה. הטבה זו, שכאמור שוויה האמתי כנראה כפול, היא רק חולייה בשרשרת הטבות המסתכמות בסכומים העולים לכדי פי עשרה לפחות ! יש לשים לב כי קבוצת מחזיקי קרקעות עירוניים אלו הינם קבוצה בעלת המאפיינים הדומים ביותר למחזיקי הקרקע הוותיקים במגזר החקלאי.

הצעת ההחלטה 594 לגבי חוכרים עירוניים אלו זכתה למרבית ההפתעה לתקיפה משפטית של אנשי הקשת/צדק חלוקתי בלבד. למרבית הצער, נציגי המגזר החקלאי, לא תקפו ולא תוקפים את ההצעה הזו ולא מבטאים את העוצמה וההיקף המצטבר של הטבות שניתנו לאורך השנים אך ורק למגזר העירוני ומסתכמות בעשרות מיליארד ₪. יותר מכך, לא שופטים עליונים ולא נבחרי ציבור ופקידים בכירים, לא עמותות חברתיות וחוגים אקדמאיים מודעים או מתייחסים לטענה הנ"ל.

נראה כי אם לא יערערו אישים וממסדים אלו על הנתונים הנ"ל, תיחשב שתיקתם כהודאה.

ועכשיו- לכמה הערות והשערות:

  • האם מישהו מהנהלת רמ"י יוכל להסביר איך קרה שבמגזר העירוני חושבו עד לאחרונה מחירי מגרשים על פי תעריפים לא ריאליים? כל זאת בעוד שבמגזר החקלאי, מבוצעת שומה פרטנית ומעודכנת תקופתית לכל מגרש !
  • האם ידעו על עובדה זו בזמן אמת המחוקקים והנהלת רמ"י כאשר העניקו הטבות אלו ?
  • הייתכן כי הם "טעו" במודע או שסתם התרשלו או חשבו שמחיר טבלאי לא מעודכן הינו בסיס הולם?
  • האם מישהו מהנהלת רמ"י המיוצג במנהל האזרחי יוכל להסביר איך לא ניגבו דמי חכירה מעשרות ישובים ומקרקעות חקלאיות ביהודה ושומרון כבר שנים רבות ובכך הפסידה קופת המדינה כמה מאות מיליוני ₪  (דוח מבקר המדינה שפורסם לאחרונה) ? גם כאן הייתה רק רשלנות ?
  • האם יעומתו ממצאי אנשי הקק"ל עם כלכלן רמ"י באשר להטבה הנוספת העומדת להינתן  (7 או 3.5 מיליארד ₪) ?
  • ואולי עסוקים אישים אלו בתיקון מחדלים אחרים, חמורים לא פחות המכונים כיום "משבר הדיור" ?
  • ואולי טעות לתת לאותם אנשים שהפליאו במחדליהם לאורך שנים רבות – להמשיך לשחק בארגז החול ( או הקרקע) ולהתיימר ברצון העז לפתור סוף סוף את עליית המחירים שהם עצמם גרמו לה (ראה טענת שר האוצר הנוכחי שטען כי המדינה ספסרה בקרקעות).
  •  ואולי, הכי חשוב, להניח לכמה רגעים את נושא שיוך הבתים במגזר החקלאי ולהבין שגונבים להם את הקרקע מתחת וליד בתיהם ולהתמקד בעיקר: הגנה על זכויות החוכרים החקלאיים בקרקעותיהם.

עמותת "אדמתי" עוסקת בכך כבר שנים רבות. רק לאחרונה, השלימה יחידת מחקר שניה ובה בחינה ותקיפה של "אוסף טעויות מביכות" המופיעות בפסק הדין הידוע בשם "הקשת הדמוקרטית המזרחית" (הקלק/י לעיון).

בקרוב תתפרסם היחידה השלישית ובה מחקר משווה על היקף תשלומי דמי החכירה השונים, כפי ששולמו בפועל ולא בכינויי "כאילו" שונים במגזר הכפרי והעירוני. גם כן- הפתעות.

העמותה מאתגרת כל גוף שינסה להפריך את טענותיה בשלושת היחידות הנ"ל. דינה של האמת ההיסטורית – לצוף מתישהו.

בארי הולצמן

יו"ר עמותת "אדמתי" לשעבר, מוותיקי קיבוץ עין חרוד איחוד

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.