⁨בית המשפט דחה עתירה מנהלית שהגישו בני זוג כנגד החלטת ועדת השגות שאימצה החלטה של ועדת הקבלה האזורית בגליל תחתון שלא לקבל בני זוג לישוב⁩ / מנחם גדרון, עו״ד

30 יול 2023 המחברת/ת:
מנחם גדרון, עו״ד מנחם גדרון, עו״ד

בית המשפט לעניינים מנהליים (כב' השופטת עירית הוד) דחתה את העתירה המנהלית שהגישו בני הזוג יוסף-יצחק ולאה טאניס, שהינם חסידי חב"ד, כנגד וועדת ההשגות, וועדת הקבלה האזורית של מועצה אזורית גליל-תחתון, והאגודה השיתופית מסד, בעניין קבלתם ליישוב מסד, בהתאם להליך הקבלה הקבוע בתיקון 8 לפקודת האגודות השיתופיות.

וועדת ההשגות דחתה את השגתם של טאניס על החלטת וועדת הקבלה האזורית, לדחות את מועמדות טאניס לקבלה ליישוב מסד, לאחר שטאניס התקשרו בהסכם לרכישת זכויות במגרש ביישוב, אחרי 5 שנות מגורים ביישוב בשכירות, וזאת בשל חוסר התאמה לחיי קהילה וחשש לפגיעה במרקם החברתי-תרבותי של היישוב.

ראשית, בית המשפט קבע כי מדובר בעתירה תיאורטית היות והסכם לרכישת הזכויות במגרש בוטל ע"י המוכרים בטרם הגשת העתירה, ובשל העובדה שטאניס אינם מתגוררים עוד ביישוב. לפיכך, קבע בית המשפט כי רק מסיבה זו ניתן לדחות את העתירה  על הסף.

בית המשפט סמך ידו על החלטת וועדת ההשגות, וקבע כי לא נפל בה פגם המצדיק את התערבותו. בית המשפט התרשם כי החלטת וועדת ההשגות אינה מבוססת על שיקולים שעניינם אפליה מטעמי דת או אורח חיים דתי, אלא על התרשמות מהמסכת העובדתית שעמדה בפניה, הכוללת מכתבים של תושבים רבים, ממנה עולה כי טאניס פעלו במהלך שנות מגוריהם ביישוב כשליחי חב"ד, והיו אקטיביים מאוד בפעילויות שיזמו ביישוב, עד כדי ניסיון לשנות את ציביון היישוב, דבר שגרם לפגיעה במרקם החברתי תרבותי.

לצד זאת, נקבע כי טאניס לא התערו ביישוב, לא שלחו את ילדיהם למוסדות החינוך ביישוב, פיתחו ערוץ תרומה בענייני יהדות בלבד, כאשר הם פועלים בחוסר שקיפות ביחס למטרותיהם ולא בוחנים מהם צורכי היישוב, ואף שאין בכך די כדי לדחותם, יש בכך הסבר כיצד פועלם פגע במרקם החברתי ויצר חיכוכים ומריבות, מבלי שטאניס לקחו על כך אחריות, או ניסו לתקן את הנזקים שגרמו.  

בנוסף קבע  בית המשפט, כי אף אם נטענת טענת אפליה על ידי העותרים, אין בכך כדי לגרום להיפוך נטל הראייה, כך שעל וועדת ההשגות להוכיח כי שיקולים מפלים הם שעמדו בבסיס ההחלטה. בית המשפט קובע בהקשר זה כי חוות דעת של השופטת חיות בעניין סבח, לפיה יש להפוך את נטל הראיה הינה אימרת אגב, שלא התקבלה על ידי שופטי הרוב, ובכל מקרה, בית המשפט קובע כי הנטל הורם, לאור הממצאים שנקבעו ע"י וועדת ההשגות.

עוד קבע בית המשפט, כי יישוב קהילתי מפתח במשך השנים מרקם חברתי-תרבותי, וגם אם אינו מוגדר בתקנון האגודה, ואף אם אין מדובר ביישוב דתי, לא ניתן לשלול קיומו של מרקם שכזה, אשר עלול להיפגע, ככל שמנסים לשנותו. מירקם זה מתייחס גם למוסדות היישוב ואופי קבלת ההחלטות בו, כאשר מי שאינו מקבל את סמכותם של מוסדות אלו, פוגע גם הוא במרקם החברתי.

באשר לוועדת ההיכרות נקבע, כי מדובר בוועדה שאין לה מעמד בחוק, ועל כן לא ניתן לתקוף את הליך ההיכרות לאור פגמים שלכאורה נפלו בו. בכל מקרה, בית המשפט קובע כי הוא סומך ידו על החלטת וועדת ההשגות שהתרשמה כי בוועדת ההיכרות היה דיון כנה בשאלת השתלבות טאניס ביישוב, וכי לא נפל פגם המצדיק התערבות בהליך זה.

לבסוף נקבע כי בית המשפט לא יתערב בנקל במסקנות וועדת ההשגות ולא יחליף את שיקול דעתה, הן בשל חזקת תקינות המעשה המנהלי, והן בשל העובדה שבנושא קבלת חברים בית המשפט נוהג במשנה זהירות.

הישוב מסד יוצג בעתירה זו על ידי משרד עו"ד מנחם גדרון

 

עת"מ (נצרת) 45219-01-23 טאניס ואח' נ' רשות מקרקעי ישראל ואח', (06.7.2023)

מידע נוסף

  • הערת מערכת:

    מאמרים המפורסמים באתר האיחוד החקלאי על ידי אנשי מקצוע מייצגים את דעתם בלבד, אינם מהווים חוות דעת משפטית (אלא אם נאמר במפורש) ואינם מייצגים את עמדת תנועת האיחוד החקלאי .
    לפרטים נוספים ותגובות ניתן לפנות לכותב המאמר בהתאם לפרטיו המפורטים לעיל.

מנחם גדרון

משרד עו"ד ונוטריון מנחם גדרון הינו משרד בוטיק, המספק מגוון של שירותים משפטיים תוך שימת דגש על מתן שירות אישי, זמינות, מקצועיות ואחריות. המשרד נוסד בשנת 2011. עו"ד מנחם גדרון שהינו בעל וותק של 27 שנים בתחום המגזר הכפרי וההתיישבות. משרדנו הינו בין המשרדים המובילים בתחום המקרקעין במגזר החקלאי והכפרי-קהילתי.

אתר: https://gidronlaw.co.il/

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לפסקי דין בנושאים:

ֿדיני שליחות אגודה קהילתית אגודות שיתופיות אגרסקו אחריות נושאי משרה איכות הסביבה אי תחרות אנרגיות מתחדשות אפליה כלפי נשים ארגון מגדלי העופות ארנונה אשראי בוררות בחירות בחירות לועד הנהלה בטיחות בעבודה ביטול בן ממשיך ביצים בית מקצועי בן ממשיך ברית פיקוח גודל הנחלה דגי נוי דיני חוזים דיני מכרזים דיני נזיקין דיני עבודה דמי פיתוח הארכת חוזה חכירה הורשת זכויות החלטה 737 החלטה 979 החלטה 1101 החלטה 1261 החלטה 1265 החלטה 1524 החלטה 1547 היוון היחידה השלישית היטל השבחה הסגת גבול הסוכנות היהודית הסכם בין יורשי נחלה הסכם משולש הסכמי פיתוח העברת זכויות הערכת שווי הפקעות הפרשות לפנסיה הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרמת מסך השבות מקרקעין השכרת בתי מגורים השמדת תוצרת חקלאית התיישבות התיישנות ועדות ביקורת ועדות קבלה ועד מקומי ועד קהילה ועדת השגות ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות זכות עיון במסמכי אגודה חובת השבה למעסיק חוזה חכירה חוכר לדורות חוק ההתיישבות חיוב בגין שירותים קהילתיים חכירה חכירה לדורות חלופת האגודה חלף היטל השבחה חקלאות טיפול בבעלי חיים ייבוא וייצוא ירושת משק חקלאי כתב הודאה וסילוק כתבי שיפוי לולים לשון הרע מדור משפטי מדור עסקי מועצות אזוריות מיסוי מיסוי מקרקעין מיסי קהילה מכסות ביצים מכרזים מניות תנובה מסך התאגדות מס מעסיקים מס רכישה מס שבח מערכת המשפט מקרקעי ישראל משבצת משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה נפוטיזם סדר דין סדרי דין סילוק יד במקרקעין סמכויות בית דין לעבודה סמכות שיפוט סעיף 114 לחוק הירושה סעיף 197 עובדים זרים עובדים פלסטינאים עיגון זכויות ערבון ערבות ערעור על החלטות הרשם פדיון חופשה פינוי מאדמות מינהל פיצוי בגין גריעת שטחים מהמשבצת פיצוי בגין שימוש חורג פיצוי יורשים פיצויי סבל פיצויי פיטורין פיצול נחלה פירוק אגודה שיתופית פירוק שיתוף במקרקעין פלישות חקלאיות פנסיה פקיעת חברות קבורה קורונה קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קניין רוחני קרקע קרקע תפוסה רישוי עסקים רישום זכויות רשות מקרקעי ישראל רשם האג״ש שיוך דירות בקיבוצים שיוך נכסים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות נוספות תביעת דיבה תחנות דלק תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תנאי מקפח בתקנון תנובה תקנון אג״ש תרבות וחינוך תשלומים לאגודה קהילתית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.