ליישוב סמכות עקרונית לדרג את הנרשמים לפי קריטריונים (משפחה, ילדים, בן היישוב, התנדבות וכו') / אביתר גושן, עו״ד ו- מנחם גידרון, עו״ד

אביתר גושןמנחם גידרון
עו״ד מנחם גידרון ועו״ד אביתר גושן

פסק הדין מבסס זכותה של התנועה המיישבת (הסוכנות היהודית) בשיתוף פעולה עם האגודה הקהילתית ביישוב לקבוע קריטריונים עם ניקוד בצידם, ולפיהם לדרג את הנרשמים, כל עוד הקריטריונים סבירים, ענייניים והוגנים, ומיושמים באופן שוויוני ובשקיפות.

 1. ביום 1.12.22 ניתן בביהמ"ש המחוזי בנצרת (כב' הש' עירית הוד) פסק דין בעתירה מנהלית עת"מ 60597-08-22 (אלמוג חדד (רמ"י ואח').

העובדות:  

 1. בישוב הקהילתי עמוקה מבוצעת הרחבה קהילתית ל-32 מגרשים. נרשמו 42 מועמדים , כאשר המועדים להרשמה הוארכו מעת לעת עד שהצטברה כמות מספיקה לכל המגרשים + רשימת המתנה של 10 אנשים.

הקריטריונים שנקבעו לצורך "צבירת" ניקוד הם:

  1. בעל משפחה – לצורך מיכסום הסיכוי למגורי קבע.
  2. ילדים בגילאים המתאימים למסגרות החינוכיות בישוב.
  3. מגורים ב-5 השנים האחרונות בישוב – לצורך ווידוא היכרות עם תנאי הישוב.
  4. קרבה משפחתית – לצורך "ישוב רב דורי" - מתן אפשרות להורים למגורי ילד אחד לפחות בקרבה אליהם.
  5. רקע של התנדבות ביישוב.    
 1. כל המועמדים שנרשמו הועברו לוועדת הקבלה האזורית, ועברו, ואולם רק ה-32 הראשונים שדורגו– השתתפו בהגרלה למגרשים. העותר הוא בחור רווק אשר על פי הניקוד נקבע מקומו למקום האחרון ברשימת ההמתנה.
 1. העותר טען:
  1. אין לאגודה סמכות לקבוע קריטריונים כלל, ולכן חייבת האגודה לערוך הגרלה בין כל הנרשמים ללא כל סדר עדיפויות.
  2. הקריטריונים כשלעמם מפלים, לוקים בנפוטיזם, בבחינת "החתול שומר על השמנת" .
  3. הארכות המועד להרשמה נועדו לאפשר הרשמת עוד ועוד מבני הישוב .

נפסק :

 1. הארכת המועד והרשמה מעת לעת נעשו מטעמים ענייניים ומוצדקים, כדי להרחיב את רשימת המועמדים.
 1. מאחר וההרחבה בוצעה על פי סעיף 4.16.3(2) לקובץ החלטות רמ"י ("המלצת המיישבת ואישור וועדת קבלה") – הרי שלתנועה המיישבת יש סמכות לקבוע קריטריונים, שהרי עצם הזכות לקבע "המלצה" כוללת בחובה דרישה לקביעת קריטריונים לצורך גיבוש ההמלצה.
 1. מעצם הסמכות שניתנה לוועדת הקבלה האזורית אין להסיק שלא ניתנה במקביל סמכות גם לגופים אחרים, ובעיין זה קיבל בימ"ש את האבחנה בין סמכותה של וועדת הקבלה האזורית על פי חוק – שהיא אך ורק לקבל או לפסול מועמדים (ולא לדרגם), לעומת המלצות התנועה המיישבת שיכולות להסתמך על דרוג על פי קריטריונים, שנועדו לא לפסילת מועמדים אלא לדירוגם בלבד.
 1. בימ"ש אישר גם את הפרוצדורה לפיה היישוב (שהוא היודע הטוב ביותר את צרכיו) הוא שגיבש את הקריטריונים, אישרם באספה כללית והעביר אותם לבדיקה ואישור התנועה המיישבת. (בימ"ש הפנה גם לפס"ד בארותיים לרציונל ל"חלוקת עבודה" זו).
 1. לעצם הקריטריונים הספציפיים שנקבעו ופורטו לעייל – נפסק כי הם לגיטימיים ואינם פסולים, כל עוד הוחלו על כל הנרשמים באופן שוויני ובהליך שקוף.
 1. ביהמ"ש הזכיר גם את ההלכה לפיה יתערב בריסון בהחלטות אספה כללית, וכן את הטענות המקדמיות של שיהוי, חוסר תום לב, ומניעת מי שהשתתף במכרז על פי כלליו – לתקוף את הכללים לאחר שלא זכה.
 1. נראה לנו כי לפס"ד זה השפעה רוחבית משמעותית.
 1. את האגודה הקהילתית ייצג עו"ד אביתר גושן.

את הסוכנות היהודית ייצג עו"ד מנחם גדרון. 

 

עת"מ (נצרת) 60597-08-22 חדד נ' רשות מקרקעי ישראל ואח', פס״ד מיום 01/12/2022

מידע נוסף

 • הערת מערכת:

  מאמרים המפורסמים באתר האיחוד החקלאי על ידי אנשי מקצוע מייצגים את דעתם בלבד, אינם מהווים חוות דעת משפטית (אלא אם נאמר במפורש) ואינם מייצגים את עמדת תנועת האיחוד החקלאי .
  לפרטים נוספים ותגובות ניתן לפנות לכותב המאמר בהתאם לפרטיו המפורטים לעיל.

האיחוד החקלאי

האיחוד החקלאי היא תנועת התיישבות א-פוליטית המאגדת יישובים חקלאיים. של המעמד הבינוני

התנועה הייתה אחת התנועות המיישבות בארץ ישראל ובמסגרתה הוקמו יישובים רבים מאז שנות ה-20 של המאה ה-20.

כיום, פועלת התנועה לקידומם והמשך פיתוחם של יישובים רבים

להמשך

אתר: https://ihaklai.org.il

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

למאמרים בנושאים:

אגודות שיתופיות אזורי עדיפות לאומית אנרגיות מתחדשות בית שלישי בן ממשיך בר רשות גישור דהקואופרטיביזציה דיני עבודה דמי הסכמה דמי רכישה דמי שימוש הורשת זכויות החלטה 979 החלטה 1222 החלטה 1311 החלטה 1316 החלטה 1370 החלטה 1426 החלטה 1445 החלטה 1455 החלטה 1458 החלטה 1464 החלטה 1464 החלטה 1470 החלטה 1478 החלטה 1481 החלטה 1490 החלטה 1505 החלטה 1513 החלטה 1521 החלטה 1523 החלטה 1527 החלטה 1553 החלטה 1591 החלטה 3738 החלטה 4302 החלטות מועצת מקרקעי ישראל היוון היטל השבחה הסדרה העברת זכויות הפקעות הקצאות מגרשים באזורי עדיפות לאומית הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרפורמה בחקלאות השוואת תנאים מושבים וקיבוצים השכרת בתי מגורים השכרת קרקע חקלאית התחשבנות מחדש התיישבות ועדות קבלה ועד מקומי ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות חוק ההתיישבות חכירה חכירה לדורות חלופות הכנסה למשק המשפחתי חקלאות יחידה שניה ירושת משק חקלאי מועצות אזוריות מים מים והשקיה מיסוי מיסוי דירה שלישית מיסוי מקרקעין מכירת נחלה משבצת משקי עזר משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה ניהול אגודה שיתופית עדיפות לאומית עובדים זרים פיצויי פיטורין פיצול נחלה פעילות לא חקלאית (פל״ח) קאופרטיבים קורונה קיבוצים קליטה קרקע רשות מקרקעי ישראל שיוך דירות בקיבוצים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות עבודה תובענה ייצוגית תיירות כפרית תיקון 116 לחוק התכנון והבניה תכנון ובניה תמ״א 35 תעסוקה לא חקלאית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.