נבחרו עשרת הפיתוחים המובילים לשנת 2022 שהוצגו בתערוכה החקלאית אגרומשוב!

19 ספט 2022 המחברת/ת:
ביפרי אגרו ביפרי אגרו צילום: אגרומשוב

עשרות חידושים ופיתוחים פורצי דרך, שעתידים לשנות את עתיד החקלאות, הוצגו במסגרת תערוכת אגרומשוב 2022 - האירוע החקלאי המוביל בישראל, שנערך בבנייני האומה בירושלים.

צוות מקצועי בחר את עשרת הפיתוחים המובילים לשנת 2022 שהוצגו בתערוכה: מגדר סולארית חכמה, דרך פירות וירקות חדשים ועד מהפכת הטרקטורים וצמחי הווניל לגידול ביתי.

גדר סולארית לשמירה על יישובים חברת האנרגיה המתחדשת "טראלייט", העוסקת בייזום ופיתוח מתקנים של אנרגיה מתחדשת והתייעלות אנרגטית, הציגה את פיילוט הגידור הסולארי הראשון בארץ. הגדר הסולארית מייצרת ערך רב, הן בהיבט הביטחוני והן בהיבט הכלכלי, ומייצרת דו-שימוש בשטח שעד כה לא היה בשימוש. הגדר מאפשרת ייצור חשמל "נקי", בין היתר, גם לצורך טעינת רכבים חשמליים ובכך מסייעת בהתמודדות עם מחירי הדלק. "טראלייט", בשילוב עם תנועת המושבים, מקדמת התקשרויות בנושא זה עם מאות מושבים וכבר נמצאת בשלבי ייזום ופיתוח מתקדמים עם מספר מושבים חתומים.

הגדר מאפשרת מיקסום תועלות באמצעות שילוב רכבים מתקדמים כגון: מצלמות, תאורה, עמדות טעינה לרכבים חשמליים, אגירת אנרגיה, מערכות כריזה, חיישנים ועוד אמצעים שניתנים להתקנה על הגדר.

התפוח המשובח בישראל: אייל שני לא טועה: השף המפורסם השתתף במהלך התערוכה בתחרות בחירת התפוח הטעים בישראל, שם נקבע כי זן "גאלה סטרר" שהגיעה מחוות מתיתיהו הוא הזן הנבחר. כל התפוחים נבדקו על-פי מספר מדדים, כשבסיום התחרות נבחר, כאמור, הזן הפציח, בעל הטעם והנראות הטובים ביותר. ה"גאלה סטרר" הוא תפוח אדום בעל טעם משובח. הזן עמיד למחלת הגרב, מחלה שגורמת לחקלאי לרסס 5-8 ריסוסים בשנה.

מהפכת הטרקטורים לחקלאות: אין אחד בחקלאות הישראלית שלא מכיר את "בובקט", החברה שהביאה לעולם את מהפכת המיני בטרקטורים השונים. הבובקט הוא למעשה "אחיהם הקטן" של הטרקטור, המחפר והשופל. יתרונו המשמעותי הוא בגודלו הקטן. שלא כמו כלים הנדסיים גדולים יותר, הבובקט יכול להיכנס למקומות צרים ונמוכים.

בתערוכה הציגה החברה את החידוש האחרון שלה: חטיבה חדשה שמוכוונת חקלאות וגינון עם כלים שמותאמים לעבודה חקלאית. מדובר ביעה פרקי קטן (שופל), הבובקט L23, הבובקט L28, הבובקט L75  ובובקט L85. הכלים החדשים האלו מביאים את כל היתרונות של בובקט ובמיוחד את מגוון האביזרים המיוחדים של "בובקט" לעולם החקלאות והגינון. הכלים בעלי כושר הרמה גבוה, שעומד ביחס מפתיע למשקל הנמוך שלהם, מצוידים בצמיגים מיוחדים, המפחיתים משמעותית את הידוק הקרקע, על ידי פיזור המשקל הנמוך של הכלי ומאפשרים שימוש בבובקט במגוון עבודות תוך שמירה על אוורור הקרקע. ה-85L הוא הכלי הגדול, שמגיע עם תא מפעיל סגור וממוזג, ה-L23 וה-L28 הם כלים קטנים יותר וקלים יותר, שמותאמים לעבודה בחלקות קטנות ובשטחים צפופים. ההבדל העיקרי ביניהם הוא זרוע טלסקופית ה-L28, שמעניקה לו יכולת הרמת מטענים לגובה רב יותר, כחצי מטר, בהשוואה ל-L23.

הרחפנים האוטומטים שיחליפו את החקלאי הישראלי: נועם עזרן ודביר כהן, שני חוואים מהגליל העליון ובעלי חברת "ביפי אגרו", פיתחו מערכת אוטומטית שעושה שימוש ברחפנים מיוחדים ומייעלת את שיטות העבודה המיושנות. הרחפן מאתר ומפקח על עדרי בקר בשטחים עצומים ואף מדווח על פרצות בגדר או פולשים.

אייל שני קבע: זו העגבנייה הטעימה בארץ : מר עגבנייה, השף אייל שני, עמד בראש צוות שיפוט מיוחד שבחר, במסגרת תערוכת החקלאות "אגרומשוב", את העגבנייה המשובחת בישראל. הזוכה הגדולה: הזן "קורדיאל" של חברת "זרעים גדרה-סינג'נטה". חמישה שופטים, ובראשם השף שני, בחנו, טעמו וניקדו את כל זני העגבניות בתחרות ולבסוף החליטו כי "קורדיאל" הייתה העסיסית, הנאה בצורתה והכי חשוב - הטעימה ביותר בתחרות.

פאסיניישן זרעים גדרההרימון של עכו: חבר שופטים שכלל חקלאים, ראשי ארגונים, מגדלי רימונים ועוד בחרו בתערוכה את זן הרימון המשובח ביותר לשנת 2022 ובסיומו נבחר "עכו" למשובח ביותר. מועצת הצמחים ואגרומשוב ביצעו בחינה ראשונית ל-7 זני רימון, 3 המובחרים שזכו לדירוג הגבוה ביותר עלו לשלב הגמר, שם הוכרז זן "עכו" כרימון הישראלי המשובח והאיכותי ביותר. בין הפרמטרים שנבחנו - צבע הפרי, גודל, צובע הגרעינים, טעם, רמת פציחות, מתיקות, חמיצות ועוד. בן כהן ממושב אביגדור, אחד המגדלים הגדולים בישראל בתחום הרימון ,סיפק את זני הרימונים החדשים והמשובחים.

המיני-מעמיס של בוקמן: היא נציגתה הבלעדית של אוואנט הציגה את המיני-מעמיסים של שהפכו בשנים האחרונות לכלי מבוקש במשקים החקלאיים בישראל. סוד ההצלחה נובע מהעובדה שהמיני-מעמיס יכול לבצע מגוון רחב של עבודות עבור המשק החקלאי. החברה הציגה בתערוכה מגוון רחב של מוצרים הנותנים פתרונות מגוונים לחקלאים בעבודה היומיומית וכן עבור פרויקטים מיוחדים. בנוסף, הציגה גם אביזרים שונים, שניתנים לייצור לפי דרישת הלקוח, כדי להטיב ולדייק את הצרכים.

האבטיח שמבטיח טעם מתוק: בין הפירות המיוחדים שהוצגו היה גם אבטיח "פאסיניישן" של חסרת "זרעים גדרה-סינג'נטה", האבטיח היחיד בישראל עם התחייבות לטעם מתוק. את זן האבטיח "פאסיניישן" מגדלים בכל הארץ ובכל השנה - ולכן הוא נהנה מחיי מדף מעולים וייבול גבוה.

 

צמחי וניל לגידול ביתי: משתלת "שתילי נטו" פיתחה שתילי וניל נדירים המותאמים לאקלים הישראלי ואשר יימכרו לחקלאים בכל רחבי הארץ. הפיתוח החדש מבטיח סוף למרדף אחרי הצמח המבוקש בכל העולם ואחד מיסודות האפייה והקונדיטוריה.

מערכת אוטונומית להשקיה ודישון: חברת "אגרינוז" פיתחה מערכת אוטונומית להשקיה ודישון, המגדילה את היבול במאות אחוזים תוך חיסכון של כ-50% במים וכ-70% בדשן.  המערכת של "אגרינוז" אינה מתבססת על מודלים קבועים או "טבלאות השקייה", אלא על אלגוריתם דינאמי העושה שימוש במידע שנאסף בזמן אמת מסנסורים הטמונים באדמה, מקבל החלטות ומבצע פעולות השקייה מדויקות, במטרה לתת לצמחים מה שהם צריכים - כאשר הם צריכים.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.