אז למה כשבישראל מספר ימי העבודה הוא הגבוה מבין מדינות ה- OECD ומספר ימי החופשה הוא הנמוך ביותר – הפיריון הוא בין הנמוכים? / שמואל גלנץ, עו"ד

אז הנה למה? הסיפור להלן מסביר למה?

חקלאי באחת ממושבות השומרון "זכה" לביקור שיגרתי של מפקחים מטעם מינהל ההסדרה והאכיפה במשרד הכלכלה.

במהלך הביקורת שנערכה כשעתיים רואיין החקלאי וכמה מעובדיו הזרים – יוזכר היה זה בעיצומו של יום עבודה.

בעקבות הביקורת נדרש החקלאי להמציא אי אלו מסמכים אותם קיבל ממנהל החשבונות המנהל עבורו את חשבונותיו, כך נוצרה תעסוקה "פרודוקטיבית" לשורת גורמים.

בהמשך זומן החקלאי לחקירה במשרד הכלכלה בחיפה.

למרות שסבר שהתנהלותו תקינה נקלע החקלאי ל"משבר נפשי" – חרדות ולחץ.

ימים ולילות שלמים הוטרדה מנוחתו "מה יהיה בחקירה?" האיש חקלאי תם ותמים גייס עורך דין (הח"מ) כדי שילווה אותו לחקירה, לא עזרו הפצרותיו של עורך הדין שאין בכך צורך, החקלאי התעקש עורך הדין התלווה לחקירה (מכך בין היתר הוא מתפרנס), בסיום החקירה התרשמו עוה"ד והחקלאי ש"העניין מאחורינו" אלא שלא, עדיין לא מולאה סאת הדאגות והייסורים.

בעבור מספר שבועות קיבל החקלאי הודיעה כי יש המשך ל"חקירה" ומפקחים מטעם משרד הכלכלה יבקרו אצלו שוב במקום העבודה.

שוב לחץ וחרדות. מה עכשיו? שוב גייס החקלאי את עורך הדין שיהא נוכח בפגישה.

החקלאי הזמין את המפקחים ואת עורך הדין לביתו המעוצב בטוב טעם ושם באוירה טובה, מפקחת ראשית ומפקח התרווחו על כסאות פינת האוכל בבית החקלאי, הוצע להם קפה אספרסו משובח ענבים לבנים, ענבים אדומים, מים קרים ובאוירה חברית התברר מה הסיבה שבעטייה הטריחו עצמם 2 המפקחים מחיפה עד חוטם הכרמל על כל המשמע מכך, (עלות הנסיעה דמי כלכלה /זמן בטלה וכו' וכו').

ומה היה בחקירה? התברר שלחוקרים – מפקחים - חסרו הסברים ב-2 עניינים.

  1. נתבקש הסבר לניכוי בסך 18 ₪ בגין דמי השתתפות העובד התאילנדי בביטוח הרפואי שהסדיר החקלאי לעובד שנבדק, כזכור מותר ניכוי בגובה שליש מהעלות. המפקחת – החוקרת שנוכחה כבר בביקור הראשון כי לעובדים יש ביטוח רפואי (סביר שחברת הביטוח לא ערכה הביטוח בהתנדבות) התברר שלמפקחת ידועה עלות הביטוח השנתית, כל המידע שהיה חשוף למפקחת לא העלה ספק כי הניכוי וגובהו נעשו כדין, לשאלת הח"מ מדוע אם כן יש צורך ב"חקירה" – "כדי שהתיק יהיה מלא ומסודר תעבירו לנו את הקבלה על תשלום הביטוח" החקלאי שלחץ הדם שלו צנח, נרגע והודיע מיידית "מחר תשלח אליכם הקבלה". בו במקום פנה לאשתו – "נא פני להנהלת החשבונות שיאתרו את הקבלה ויעביר אלי ואני אשלח למפקחת למשרדה בפקס".
  2. הדבר השני לגביו נתבקשו מסמכים הוא עניין ההפרשות לפנסיה. סוגיא בעייתית שאף המפקחת היתה מודעת לה אלא שהתברר שאין לאל ידה לעזור. הדבר ידוע גם לדרגות הבכירות ממנה.

אין זה המקום לפרט האבסורד שבעניין הפנסייה לעובד זר ואולם פטור בלא כלום אי אפשר. ובכן אין אפשרות לעמוד בדרישות החוק המחייבות הפרשה לפנסיה לקופה מוכרת ורק אליה. אין אפשרות, כי אין קופה כזאת, ובכל זאת מתעקשים המפקחים על הפרשה לטובת פנסיה ועל חשבון פיצויי פיטורין. מכל מקום, סוף סיפור, החקלאי הודיע שישלח בפקס אישור מרואה חשבון כי יש הפרשה חשבונאית לטובת פנסיה לעובדים הזרים ובא לציון גואל.

הנה כי כן 2 מסמכים שממילא ישלחו בפקס נדרשו במסגרת פגישה אליה נסעו 2 עובדי ממשלה בעיצומו של יום מרחק של 75 ק"מ הלוך חזור לפגישה, שעניינית ארכה 10 דקות ברם הצריכה הפסקה במהלך יום העבודה של החקלאי, אשתו הוטרדה, הנהלת החשבונות הועסקה וניתנה פרנסה לעורך דין (חשוב). הכל כזכור כדי שלמחרת היום לאחר שורה של אנשים שנענו לספק את הדרישה ישלח המבוקש בפקס, שהרי הפקס פועל רק לצד אחד, לא ניתן היה לדרוש את המסמכים בפקס שיגיע מחיפה דרומה, צריך היה כאמור את כל המתואר למעלה.

לשאלה שבכותרת: אז למה? לעיל התשובה!

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

למאמרים בנושאים:

אגודות שיתופיות אזורי עדיפות לאומית אנרגיות מתחדשות בית שלישי בן ממשיך בר רשות גישור דהקואופרטיביזציה דיני עבודה דמי הסכמה דמי רכישה דמי שימוש הורשת זכויות החלטה 979 החלטה 1222 החלטה 1301 החלטה 1311 החלטה 1316 החלטה 1370 החלטה 1426 החלטה 1445 החלטה 1455 החלטה 1458 החלטה 1464 החלטה 1464 החלטה 1470 החלטה 1478 החלטה 1481 החלטה 1490 החלטה 1505 החלטה 1513 החלטה 1521 החלטה 1523 החלטה 1527 החלטה 1553 החלטה 1591 החלטה 4134 החלטה 4302 החלטות מועצת מקרקעי ישראל היוון היטל השבחה הסדרה העברת זכויות הפקעות הקצאות מגרשים באזורי עדיפות לאומית הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרפורמה בחקלאות הרפורמה במקרקעי ישראל השכרת בתי מגורים השכרת קרקע חקלאית התחשבנות מחדש התיישבות ועדות קבלה ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות חוק ההתיישבות חכירה חכירה לדורות חקלאות יחידה שלישית יחידה שניה ייפוי כח מתמשך ירושת משק חקלאי מועצות אזוריות מים מים והשקיה מיסוי מיסוי דירה שלישית מיסוי מקרקעין מכירת נחלה משבצת משקי עזר משק עזר משרד החקלאות נחלה ניהול אגודה שיתופית עדיפות לאומית עובדים זרים עובדים זריםֿ פיצויי פיטורין פיצול נחלה פעילות לא חקלאית (פל״ח) קאופרטיבים קורונה קיבוצים קליטה קרקע רשות מקרקעי ישראל שיוך דירות בקיבוצים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות עבודה תיירות כפרית תיקון 116 לחוק התכנון והבניה תכנון ובניה תמ״א 35 תעסוקה לא חקלאית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.