ועד המושב אחיעזר מבקש לבטל את החלטת קופ"ח על סגירת המרפאה במושב / איתן מימוני, עו״ד

05 מאי 2016 המחברת/ת:

מצד התושבים היא שההודעה בדבר סגירת המרפאה לא נשלחה במכתב רשמי אלא נתלתה במרפאה. לטענתם, התנהגותה הפוגענית של האחות האחראית היא שגרמה לעזיבתם של רבים מהמטופלים את המרפאה, ואף להגשת תלונה כנגדה. לבסוף, טוענים התושבים, כי הם קיבלו יחס מפלה מצוות המרפאה בשל מוצאת העדתי.

מנגד, הכללית טוענת כי כמות המבוטחים הפוקדים את המרפאה במושב אינה מצדיקה מבחינה כלכלית, אדמיניסטרטיבית ורפואית את המשך הפעלת המרפאה וסגירתה הינה בגדר שיקול דעת לגיטימי הנתון לה, מה עוד שלטענתה המשמעותית במספר המבוטחים נובעת בעיקר מכך שועד המושב פעל לפתיחת מרפאה של קופ"ח "מאוחדת" במושב.

מעבר לכך, טענה כללית כי ההודעה על סגירת המרפאה ניתנה עפ"י לוח הזמנים הקבוע בחוק ונשלחה במכתבים רשמיים, והוסיפה כי בנסיבות העניין סגירת המרפאה עומדת בדרישות החוק שכן עפ"י חוק, ביישוב קטן, מרפאה של קופה אחת תיתן שירותים ללקוחות קופות אחרות כך שהתושבים לא יפגעו משום שתוותר מרפאת קופ"ח מאוחדת.

דיון והכרעה

ביה"ד פתח ואמר כי החוק מסמיך אותו לדון בתביעות שעניינן יחסים בין מבוטח או מי שטוען שהוא מבוטח לבין קופת החולים, והיות שהועד אינו מבוטח או טוען שמבוטח ע"י הכללית, לא קמה לו הזכות לתבוע מכוח חוק ביטוח בריאות ממלכתי והעילות הקבועות בו.

לגופו של עניין, קבע ביה"ד שככלל אין זה ממקומו להתערב בשיקול דעתן המקצועי של קופות החולים וביקורת שיפוטית תופעל באופן מרוסן וזהיר. במקרה זה, ישנן ארבע מרפאות נוספות בקרבת המושב, ולכן הכללית עומדת בדרישת החוק שתיתן שירותיה במרחק סביר ממקום מגורי המבוטח, בייחוד כאשר המבוטחים אינם מרותקים ובאפשרותם להתנייד למרפאות אחרות בקרבת מקום. ביה"ד קבע כי אמנם נגרם למבוטחים חוסר נוחות מכך שלא תהיה מרפאה סמוכה לביתם, איך אין בכך כדי להפוך את ההחלטה לסגור את המרפאה לבלתי סבירה.

ביה"ד קבע כי ההחלטה לסגור את המרפאה לא נתקבלה בשל שקילת שיקולים זרים ולא נפל פגם בשיקול הדעת של הכללית לסגור את המרפאה משום שכמות המטופלים הולכת וקטנה באופן רציף והחזקת המרפאה עבור כמות מצומצמת של מטופלים כרוכה בעלויות גבוהות.

לעניין האופן בו הודיעה על כללית קבע ביה"ד כי המכתב עומד בדרישות החוק ובמסגרת הזמן הקבועה בו.

לאור האמור, קבע ביה"ד כי התושבים לא הוכיחו קיומה של עילת תביעה או זכות שנפגעה, ובפר שעפ"י קביעתו, הנזק שיגרם לכללית, ולשאר מבוטחיה באופן עקיף, במידה ותמשיך המרפאה לפעול, עולה על נזקם של התושבים במידה ותתאפשר סגירתה.

סיכום

ביה"ד הורה על מחיקת התביעה משום שהתושבים לא הוכיחו את עילת תביעתם, ומשום שהגיע למסקנה כי אין מקום להתערב בהחלטת הכללית על סגירת המרפה, אשר נתקבלו תוך הפעלת שיקול דעת סביר.

ניתן ביום: ג' בכסלו תשע"ו, 15 בנובמבר 2016, בהעדר הצדדים.

תגיות: קופת חולים כללית, חוק ביטוח בריאות ממלכתי, אחיעזר

איתן מימוני, עו״ד

"איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין" -  עוסק במגוון תחומים במשפטי המנהלי והאזרחי.

דואר אלקטרוני: office@mai-law.co.il

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לפסקי דין בנושאים:

ֿדיני שליחות אגודה קהילתית אגודות שיתופיות אגרסקו אחריות נושאי משרה איכות הסביבה אי תחרות אנרגיות מתחדשות אפליה כלפי נשים ארגון מגדלי העופות ארנונה אשראי בוררות בחירות בחירות לועד הנהלה בטיחות בעבודה ביטול בן ממשיך ביצים בית מקצועי בן ממשיך ברית פיקוח גודל הנחלה דגי נוי דיני חוזים דיני מכרזים דיני נזיקין דיני עבודה דמי פיתוח הארכת חוזה חכירה הורשת זכויות החלטה 737 החלטה 979 החלטה 1101 החלטה 1261 החלטה 1265 החלטה 1524 החלטה 1547 היוון היחידה השלישית היטל השבחה הסגת גבול הסוכנות היהודית הסכם בין יורשי נחלה הסכם משולש הסכמי פיתוח העברת זכויות הערכת שווי הפקעות הפרשות לפנסיה הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרמת מסך השבות מקרקעין השכרת בתי מגורים השמדת תוצרת חקלאית התיישבות התיישנות ועדות ביקורת ועדות קבלה ועד מקומי ועד קהילה ועדת השגות ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות זכות עיון במסמכי אגודה חובת השבה למעסיק חוזה חכירה חוכר לדורות חוק ההתיישבות חיוב בגין שירותים קהילתיים חכירה חכירה לדורות חלופת האגודה חלף היטל השבחה חקלאות טיפול בבעלי חיים ייבוא וייצוא ירושת משק חקלאי כתב הודאה וסילוק כתבי שיפוי לולים לשון הרע מדור משפטי מדור עסקי מועצות אזוריות מיסוי מיסוי מקרקעין מיסי קהילה מכסות ביצים מכרזים מניות תנובה מסך התאגדות מס מעסיקים מס רכישה מס שבח מערכת המשפט מקרקעי ישראל משבצת משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה נפוטיזם סדר דין סדרי דין סילוק יד במקרקעין סמכויות בית דין לעבודה סמכות שיפוט סעיף 114 לחוק הירושה סעיף 197 עובדים זרים עובדים פלסטינאים עיגון זכויות ערבון ערבות ערעור על החלטות הרשם פדיון חופשה פינוי מאדמות מינהל פיצוי בגין גריעת שטחים מהמשבצת פיצוי בגין שימוש חורג פיצוי יורשים פיצויי סבל פיצויי פיטורין פיצול נחלה פירוק אגודה שיתופית פירוק שיתוף במקרקעין פלישות חקלאיות פנסיה פקיעת חברות קבורה קורונה קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קניין רוחני קרקע קרקע תפוסה רישוי עסקים רישום זכויות רשות מקרקעי ישראל רשם האג״ש שיוך דירות בקיבוצים שיוך נכסים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות נוספות תביעת דיבה תחנות דלק תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תנאי מקפח בתקנון תנובה תקנון אג״ש תרבות וחינוך תשלומים לאגודה קהילתית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.