שורה של תפיסות בידי מפקחי משרד החקלאות: 1.6 טון בשר אייל אדום(!!), בקר ועוף, שמקורם בשחיטה שחורה ובהברחות מהרשות הפלסטינית

25 אוג 2022
150 קילור משחיטה שחורה 150 קילור משחיטה שחורה

בימים האחרונים פעלו מפקחי משרד החקלאות ופיתוח הכפר ללא הפסקה - במסגרת המאבק בתופעת השחיטה השחורה של מוצרי בשר ועוף, שאינן חוקיות ועלולות להביא לפגיעה בבריאות הציבור, סיכלו השבוע מפקחי המשרד ארבעה ניסיונות שיווק של בשר ועוף, בהיקף כולל של 1.6 טון מוצרי עוף ובשר, שמקורם בשחיטה שחורה לא-חוקית ובהברחות בשר מהרשות הפלסטינית.  ככלל, בשר שמקורו בשחיטה שחורה, לא מפוקח על ידי וטרינר ועלול להוות סכנה לבריאות הציבור.

כך, באירוע הראשון מפקחי משרד החקלאות סיכלו ניסיון הברחה של 1.2 טון (!) בשר שמקורו ברשות הפלשתינית, אשר נשחט ללא כל פיקוח ראוי והוחזק בתנאים אסורים, ומהווה סכנה לבריאות הציבור. מפקחי המשרד הגיעו לצומת ברכיה בסמוך לאשקלון, בעקבות קריאה של משטרת התנועה, שעצרה רכב חשוד אשר חלף על פני רמזור באור אדום. לאחר הגעת המפקחים וביצוע חיפוש ברכב, נחשפה כמות הבשר, כשעל גביה מדבקה בערבית המעידה כי מקור הבשר מברזיל והוא מיועד לרשות הפלסטינית. נגד החשוד, גבר מצפון הארץ שנתפס בעבר בניסיון הברחה, נפתחו הליכים פליליים. בשל החשש הכבד מההשלכות הבריאותיות, הועבר הבשר להשמדה על פי צו רופא.

מפקחי המשרד סיכלו גם שלושה ניסיונות להפצת בשר בקר ועוף שמקורו בשחיטה שחורה, וכן בשר אייל אדום, בהיקף של כחצי טון (!); במסגרת פעילות במועצה המקומית בוקעתא שבגולן, מפקחי המשרד סיכלו ניסיון שיווק של בשר עגל ובשר אייל אדום בהיקף של יותר מ-170 ק"ג. המפקחים הגיעו לאתר שחיטה במועצה המקומית בוקעתא בגולן, לאחר שקיבלו קריאה לסיוע ממשטרת קצרין, וחשפו במקום "על חם" שחיטה שחורה של אייל אדום, במשקל 50 ק"ג. לאחר ביצוע חיפוש במקום, המפקחים חשפו מתחם קירור שהכיל 120 ק"ג בשר עגל משחיטה שחורה. במקביל, במסגרת פעילות אחרת בישוב שפרעם סיכלו מפקחי המשרד, בשיתוף המשטרה, ניסיון שיווק של 150 ק"ג בשר שמקורו בשחיטה לא-חוקית. הבשר נחשף בסיור חיפוש של מפקחי המשרד ברפת ביישוב, כשהוא מאוחסן באחד המקררים. אם לא די בזאת, במקרה נוסף, סיכלו מפקחים של משרד החקלאות ניסיון שיווק של 150 ק"ג מוצרי עוף שמקורם בשחיטה שחורה. במהלך פעילות שביצעו לאורך כביש 70, עצרו המפקחים רכב חשוד, שלאחר חיפוש התברר כי הוא נושא כמות גדולה של מוצרי עוף אסורים בייבוא. כנגד בעלי האתרים בהם התבצעה שחיטה שחורה נפתחו הליכים משפטיים, ובשלל החשש הבריאותי, הבשר שהוחרם במהלך התפיסות הועבר להשמדה על פי צו רופא.

במשרד החקלאות מבקשים מהציבור להקפיד על רכישת בשר במקומות מוכרים הנמצאים תחת פיקוח. יש להקפיד על מוצר באריזתו המקורית, כאשר היא סגורה ונקייה, ונושאת תווית עם סימון של תאריך ייצור ותאריך תפוגה.

רואי קליגר, מנהל היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות במשרד החקלאות: "המשרד רואה בחומרה רבה מקרים של הברחות מוצרים מן החי, שחיטה שחורה ומכירה של בשר לא מפוקח. בשל כך, מפקחי המשרד פועלים ללא הפסקה כדי לבצע אכיפה ולמנוע תופעות אלו. כל אלו עלולים להשליך על בריאות הציבור, לכן יש להקפיד על צריכת בשר מפוקח עם האישורים הרלוונטיים".

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.