״להציל את מאיה״ תערוכת אמנות חדשה

07 ינו 2019 המחברת/ת:
אורנה גבע, טכניקה מעורבת על בד 100+70 אורנה גבע, טכניקה מעורבת על בד 100+70

בגלריה לאמנות חברתית- 'תל-אביב/איילת-השחר' בקיבוץ איילת השחר להעלאת המודעות לחשיבות ושמירה על דבורת הדבש.

מועצת הדבש: דרך התערוכה המרתקת ניתן להבין את המסר החשוב ביותר, כי דבורת הדבש אינה רק יצרנית דבש מעולה, אלא עיקר חשיבותה הינו בהאבקת צמחי החקלאות והבר.

פתיחה- 12 בינואר 2019, נעילה- 16 בפברואר 2019, אוצר- מוטי גולן.

גלריה 'תל-אביב/איילת-השחר' בקיבוץ איילת השחרלאמנות חברתית מיסודו של האמן החברתי מוטי גולן, תפתח תערוכה חדשה להעלאת המודעות לחשיבות ושמירה על דבורת הדבש הנמצאת תחת איום תופעת היעלמות בעולם כולו. התערוכה תפתח ביום שבת, 12.1 בשעה 11:30. קיבוץ איילת השחר.

גלריה 'תל-אביב/איילת-השחר' מאתגרת אמנות אישית ביקורתית ומעודכנת העוקבת אחר הלמות הלב החברתי ומארחת אמנים מרחבי הארץ עם דגש על אמני הפריפריה. התערוכה ״להציל את מאיה״  נולדה בעקבות מפגש בין מוטי גולן לדבוראי הקיבוץ, תלם גלילי ואהוד שהם דור שלישי למגדלי הדבורים בקיבוץ, השניים הציפו בפני גולן את תופעת היעלמות הדבורים בארץ ובעולם.

תלם גלילי דבוראי מכוורת איילת השחר"מוטי הוא אומן חברתי שמביא לידי ביטוי בתערוכותיו את הפגיעה האקולוגית והאדישות של האדם לנושא וכך החלטנו להציג את הפגיעה בדבורים דרך תערוכה. מוטי הרים את הכפפה ומיד דמיין את הציור של ״הדבורה מאיה״ בשנות האלפיים. אנו מברכים על כך ומקווים כי התערוכה תעורר ותדגיש את חשיבות השמירה על דבורת הדבש  ונחיצותה להמשך קיום החקלאות בעולם, בזכות פעולת האבקת הגידולים החקלאיים, פעולה שרק דבורת הדבש יודעת לבצע בטבע".

מוטי גולן אוצר גלריה 'תל-אביב/איילת-השחר'"בתערוכה יוצגו עבודות המצביעות בדרכן, על גודל התופעה וחומרתה של הפגיעה בדבורת הדבש והחשש להיעלמותה מהעולם, כתחילתו של רצון משותף משותף לדבוראים לחקלאים ולאזרחים להצלת הדבורים. חשיבותה של דבורת הדבש הינה קריטית וקיומית לנו, לאנושות, לחקלאות, ורצוננו הוא שהדבורים תהינה בריאות, תתרבינה ותתפקדנה".

האמנים שיציגו בתערוכה: יגאל מירון, יונתן גל, זאב מרין, אורנה גבע, בטינה נעמן, מוטי גולן, דרורה וייצמן, רותם ריבק כהן, חגית בן יקר ומיתר פרג'.

זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש: "דרך התערוכה המרתקת ניתן להבין את המסר החשוב ביותר, כי דבורת הדבש אינה רק יצרנית דבש מעולה, עיקר חשיבותה ותפקידה המרכזי הינו בהאבקת צמחי החקלאות והבר. אני מברך את דבוראי מכוורת איילת השחר והאמן מוטי גולן על יוזמתם החשובה בהעלאת המודעות לשמירה על הדבורה הקטנה אחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם".

ענף הדבש הוא ענף חקלאי בעל תועלות סביבתיות ניכרות. מעבר לתועלת הישירה של ייצור דבש טבעי, חשיבותו של הענף מתבטאת בהאבקת גידולים חקלאיים וצמחי בר. לא בכדי, הזהיר אלברט אינשטיין, כבר לפני 60 שנים, באומרו: "אם ייעלמו הדבורים, יוותרו למין האנושי רק  4 שנות קיום".

בארץ ובעולם מתמודדים עם היעלמות של שליש מכמות הדבורים, תופעה היוצרת חשש גדול לחיסול גידולי מזון ונזק לענפי הקוסמטיקה, הבריאות והטקסטיל. הסיבה הראשונה והעיקרית הנחקרת לתופעת ההיעלמות- הינה התמעטות המזון לדבורים, כלומר- צוף- עם התרחבות שטחי הערים, הבטון והנדל"ן בעולם והצטמצמות האזורים החקלאיים, קיים מחסור אמתי בפרחי צוף המשמש מזון לדבורים וחרקים. בארץ דואגים למיגור התופעה- מועצת הדבש מקדמת מחקרים להתמודדות עם התופעה המדאיגה ומקדמת פרויקט ארצי לנטיעות צופניות, המשותף למועצת הדבש, הקרן הקיימת לישראל והדבוראים, במטרה לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף בארץ ובכך ולאפשר מזון לדבורים.

מכוורת איילת השחר פועלת מאז שנת 1936, ולה מאות כוורות הפזורות ברמת הגולן ובגליל העליון, המשמשות להאבקת גידולים חקלאיים והפקת דבש מפרחי אביב, פרחי קיץ, פרחי גולן גבוה, חוף כינרת, שיזף ועוד.

 

נתוני מועצת הדבש:  כיום פועלים בישראל כ- 510 דבוראים המטפלים ב- 110,000  כוורות, מתוכן מוצבות 80,000 כוורות באזורי גידול חקלאיים ומשמשות להאבקה. בארץ תורמת דבורת הדבש באמצעות האבקת הגידולים לתל"ג החקלאי בישראל כ- 3 מיליארד שקלים בשנה.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.