ביהמ"ש דן במכתב מכפיש אשר נשלח במושב שדמות דבורה / איתן מימוני, עו״ד

25 יול 2016 המחברת/ת:

הרקע

אריה הינו בעל משק חקלאי פעיל במושב שדמות דבורה, ועיקר עיסוקו ברפת חלב, גידול עגלות ועגלים לפיטום. לטענתו הוא שימש במשך 40 שנה בתפקידים ציבוריים במושב ומחוצה לו, ובין היתר כחבר בוועד אגודת המושב.

אריה טען כי אורן, בנו של בעל הנחלה הסמוכה, החל בהקמת אתר קמפינג בשטח חקלאי, ובשיחות שהיו לו כיו"ר האגודה עם אורן ואביו, הוסבר כי ייקח זמן להשגת האישור לשינוי ייעוד השטח. עוד טען אריה, כי ועד האגודה מעולם לא קיבל מאורן או אביו בקשה לחתום על תכניות הנוגעות לאתר שהוקם, כאשר חתימת ועד המושב דרושה היות שהוא חוכר את השטח מרשות מקרקעי ישראל.

כנגד אורן ואביו הוגש כתב אישום בגין עבירות לפי חוק התכנון והבנייה, ולטענת אריה, בעקבות זאת החל מסע רדיפה של אורן כנגדו, אשר כלל שליחת מכתב לתיבת הדוא"ל של הועד המקומי ביישוב, בו כונה בשמות גנאי ויוחסו לו מתן וקבלת שוחד.

אריה טען כי המכתב התקבל ע"י חברי הועד המקומי, ואלו ביקשו שלא לפרסם את המכתב בשל תוכנו. לטענת אריה, על אף שהמכתב לא אושר להעברה כלל חברי המושב, הוא הגיע אל מספר רב של חברי המושב והפך לשיחת היום.

אריה טען כי מטרתו של אורן הייתה פגיעה בשמו הטוב ברבים, ביזויו, השפלתו ופגיעה במשרתו הציבורית ומשלח ידו, אי לכך, עתר לביהמ"ש לחייב את אורן בתשלום 75,000 ₪ בגין הוצאת דיבה.

בתגובה, טען אורן כי המיזם התיירותי שכלל אוהלים בדואים במשק אביו הוקם בסמיכות לרפתו של אריה ואורחי הפרויקט סבלו בשל כך מהריחות והרעש של מכונות החליבה. לטענתו, שנה לאחר הקמת הפרויקט, הוא זומן לחקירה מטעם הוועדה המקומית לתכנון ולבניה בגין עבירות בניה על קרקע חקלאית ושימוש שלא לפי הייעוד, ונמסר לו כי אריה הוא זה שדיווח על כך.

עוד טען אורן כי בעקבות הריחות והרחקת האורחים, נקלע העסק לקריסה כלכלית, דבר שגרם לו לבעיות פיזיות ונפשיות ומצב זה הביאו לכתיבת המכתב, בו הוציא את תסכולו וזעמו כנגד הלשנת אריה, מתוך מטרה להעביר מסר לחברי המושב, לפיו אריה זורע הרס אצל שכניו במקום לדאוג לפיתוח היישוב, ואף משכיר בעצמו מבנה חקלאי למטרת מגורים.

דיון והכרעה

ביהמ"ש קבע כי אמירותיו של אורן היו מיועדות לאנשים נוספים מלבד אריה, והגיעו בפועל לאנשים אחרים זולת אריה, ולכן יש לראות במכתב "פרסום" על פי חוק לשון הרע.

עוד קבע ביהמ"ש, כי היה באמירותיו של אורן כלפי אריה כדי לבזותו ולהשפילו בעיני הבריות ואמירותיו פוגעות בו בהיותו חבר המושב, ומהווים לשון הרע.

ביהמ"ש דחה את טענתו של אורן, לפיה המכתב נכתב לאור המצוקה הכלכלית ומצבו הרפואי והנפשי, וקבע כי גם אם האמירות נאמרו בשעת כעס תוך שסבר כי אריה הלשין עליו לרשויות התכנון, ההלשנה לא הוכחה, הינה בגדר השערה בלבד, ולא מצדיקה את התנהגותו שלוחת הרסן של אורן.

ביהמ"ש הוסיף כי על אף שלא כל גידוף ייחשב לשון הרע, בנסיבות בהן אורן קילל את אריה באמצעות מכתב ששלח לוועד המושב, כאשר טענותיו כלל לא הוכחו, מדובר בביטויים שהם בבחינת לשון הרע. ביהמ"ש ציין כי אורן לא הוכיח שעומדת לרשותו איזו הגנה מההגנות הקבועות בחוק.

סיכום

ביהמ"ש קבע כי התקיימו יסודות עוולת לשון הרע. יחד עם זאת, מאחר ולא הוכח שהפרסום הגיע לגורמים נוספים פרט לחברי ועד המושב, העמיד ביהמ"ש את גובה הפיצוי על סך של 5,000 ₪ בלבד. עוד פסק ביהמ"ש הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך 1,500 ₪.

תא"מ (שלום)(נצרת) 57201-10-15 אריה נ' אורן, פס״ד מיום 17/06/2016

איתן מימוני, עו״ד

"איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין" -  עוסק במגוון תחומים במשפטי המנהלי והאזרחי.

דואר אלקטרוני: office@mai-law.co.il

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לפסקי דין בנושאים:

אגודה קהילתית אגודות שיתופיות אגרסקו אחריות נושאי משרה איכות הסביבה אי תחרות אנרגיות מתחדשות אפליה כלפי נשים ארגון מגדלי העופות ארנונה אשראי בוררות בחירות בחירות לועד הנהלה בטיחות בעבודה ביטול בן ממשיך ביצים בית מקצועי בן ממשיך גודל הנחלה דגי נוי דיני חוזים דיני מכרזים דיני נזיקין דיני עבודה דמי פיתוח הארכת חוזה חכירה הורשת זכויות החלטה 737 החלטה 979 החלטה 1101 החלטה 1261 החלטה 1265 החלטה 1524 החלטה 1547 היוון היחידה השלישית היטל השבחה הסגת גבול הסוכנות היהודית הסכם בין יורשי נחלה הסכם משולש הסכמי פיתוח העברת זכויות הערכת שווי הפקעות הפרשות לפנסיה הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרמת מסך השבות מקרקעין השכרת בתי מגורים השמדת תוצרת חקלאית התיישבות ועדות ביקורת ועדות קבלה ועד מקומי ועד קהילה ועדת השגות ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות זכות עיון במסמכי אגודה חובת השבה למעסיק חוזה חכירה חוכר לדורות חוק ההתיישבות חיוב בגין שירותים קהילתיים חכירה חכירה לדורות חלופת האגודה חלף היטל השבחה חקלאות טיפול בבעלי חיים ייבוא וייצוא ירושת משק חקלאי כתב הודאה וסילוק כתבי שיפוי לולים לשון הרע מדור משפטי מדור עסקי מועצות אזוריות מיסוי מיסוי מקרקעין מיסי קהילה מכסות ביצים מכרזים מניות תנובה מסך התאגדות מס מעסיקים מס רכישה מס שבח מערכת המשפט משבצת משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה נפוטיזם סדר דין סדרי דין סילוק יד במקרקעין סמכויות בית דין לעבודה סמכות שיפוט סעיף 114 לחוק הירושה סעיף 197 עובדים זרים עובדים פלסטינאים עיגון זכויות ערבון ערבות ערעור על החלטות הרשם פדיון חופשה פינוי מאדמות מינהל פיצוי בגין גריעת שטחים מהמשבצת פיצוי בגין שימוש חורג פיצוי יורשים פיצויי סבל פיצויי פיטורין פיצול נחלה פירוק אגודה שיתופית פירוק שיתוף במקרקעין פלישות חקלאיות פנסיה פקיעת חברות קבורה קורונה קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קניין רוחני קרקע קרקע תפוסה רישום זכויות רשות מקרקעי ישראל רשם האג״ש שיוך דירות בקיבוצים שיוך נכסים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות נוספות תביעת דיבה תחנות דלק תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תנאי מקפח בתקנון תנובה תקנון אג״ש תרבות וחינוך תשלומים לאגודה קהילתית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.