הקיבוץ הפקיד כספים בקרן השתלמות בשם חברת הקיבוץ שנפטרה. למי שייכים הכספים, ליורשת או לקיבוץ? / איתן מימוני, עו״ד

04 ינו 2023 המחברת/ת:
איתן מימוני, עו״ד איתן מימוני, עו״ד

בין לי ליליה לואיס (להלן: "התובעת") לבין קרן המילואים חברי קיבוץ יזרעאל אגודה שיתופית בע"מ (להלן "הנתבעת") נתגלתה מחלוקת בדבר כספי העיזבון שהותירה אחריה אימה של התובעת. כל צד טען כי הזכאי לכספי העיזבון ומכאן התביעה.

רקע:

על שמה של אמה של התובעת, שהייתה חברת קיבוץ עמק יזרעאל שהלכה לעולמה, הייתה קרן השתלמות שנפתחה עבורה על ידי הקיבוץ, כחלק מהסדרים פנימיים שנועדו להבטיח תשלומי פנסיה לחברי הקיבוץ. במהלך חייה של אם התובעת, חתמה היא על מסמך לפיו ברצונה להעביר את כספי קופת הגמל הרשומה על שמה לידי התובעת. לאחר מות האם, נשלחו מכתבים לתובעת מטעם אלטשולר שחם, לפיהם גם התובעת וגם הנתבעת, רשומות כמוטבים על הכספים בקרן של המנוחה ולכן עליהן להגיע להסדר משפטי על מנת לטפל במקרה ולהבין מי הזכאית למשוך את הכסף הצבור בקרן. בטענתה, העלתה התובעת כי אמה המנוחה מינתה אותה כמוטבת יחידה בקרן ולכן הזכות בכספים שייכת לה.

מנגד טענה הנתבעת כי המנוחה חתמה על כתב הרשאה לפיו היא המוטבת בקרן. הנתבעת הסבירה שלצורך יצירת מקור פנסיוני לקיבוץ, כמתחייב מתקנון הקיבוץ, מפקיד הקיבוץ עבור חבריו סכומים בקרנות מסוגים שונים. הקיבוץ לא יכול להיות עמית בקרן השתלמות ולכן כדי להנות מזיכוי מס, מפקיד הקיבוץ סכומי כסף בקרנות על שמם של חבריו. הקיבוץ מושך כספים אלו ומשתמש בהם על פי שיקול דעתו לצרכיו. בהתאם לכך, ערך הקיבוץ הסכם עם כל חבריו, ובכך גם עם המנוחה, בו הובהר להם כי הכספים בקרנות אינם שייך לחברי הקיבוץ באופן אישי, אלא לקיבוץ עצמו. עוד טען הקיבוץ, כי בהסכמים נקבע שבמקרה ובו חבר קיבוץ הולך לעולמו, יועברו כספי הקרנות אל הקיבוץ כחלק מקרנות הביטוח הסוציאלי שלו.

דיון:

בית הדין קבע כי הכספים שהפריש הקיבוץ לנתבעת ואשר נרשמו על שמה של המנוחה, הינם בגדר הפקדה 'טכנית' במהותה שלא קשורה קשר ישיר לעבודת החבר וותקו כשכל מטרתה ליצור מקור כספי עבור כלל חברי הקיבוץ. הכספים שהופקדו על שם המנוחה לא נועדו לתשלום פנסיה אלא נועדו להוות מקור כספי במקרה שהקיבוץ יופרט ולא יהיה קיבוץ שיתופי ומי שיגיע לגיל פנסיה יוכל לקבל פנסיה. קרן המילואים נהגה כפי שנהגה מול כל חברי הקיבוץ, בהתאם לנוהג שהיה קיים בקיבוץ באותן שנים. לא נפל פגם בהתנהלות הקיבוץ וקרן המילואים בנוגע להסכמים עליהם חתמה המנוחה. הקיבוץ באמצעות קרן המילואים פעל לטובת ולרווחת חברי הקיבוץ.

בנוסף, התובעת לא הוכיחה כי היא מונתה כמוטב יחיד בקרן. מעבר לכך, התובעת אף אינה זכאית לזכויות בקרן כיורשת, לאור סעיף 147 לחוק הירושה ובהתחשב בכך שלא הוגש כל מסמך לפיו המנוחה התנתה שהכספים שהופרשו לנתבעת שייכים לעיזבון, הרי שהכספים המופקדים בקרן אינם חלק מהעיזבון. על כן, מדובר בכספים השייכים לקרן המילואים.

סיכום:

התביעה נדחית.

התובעת תישא בהוצאות הנתבעת ושכ"ט עו"ד בסך של 5,000 ₪ אשר ישולמו תוך 30 ימים מהיום.

ק"ג(ת״א) 1482-04-19 לי ליליה לואיס נ' אלטשולר שחם גמל ופנסיה בע"מ, פס״ד מיום 28/03/22

 

מידע נוסף

  • הערת מערכת:

    מאמרים המפורסמים באתר האיחוד החקלאי על ידי אנשי מקצוע מייצגים את דעתם בלבד, אינם מהווים חוות דעת משפטית (אלא אם נאמר במפורש) ואינם מייצגים את עמדת תנועת האיחוד החקלאי .
    לפרטים נוספים ותגובות ניתן לפנות לכותב המאמר בהתאם לפרטיו המפורטים לעיל.

איתן מימוני, עו״ד

"איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין" -  עוסק במגוון תחומים במשפטי המנהלי והאזרחי.

דואר אלקטרוני: office@mai-law.co.il

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לפסקי דין בנושאים:

אגודה קהילתית אגודות שיתופיות אגרסקו אחריות נושאי משרה איכות הסביבה אי תחרות אנרגיות מתחדשות אפליה כלפי נשים ארגון מגדלי העופות ארנונה אשראי בוררות בחירות בחירות לועד הנהלה בטיחות בעבודה ביטול בן ממשיך ביצים בית מקצועי בן ממשיך ברית פיקוח גודל הנחלה דגי נוי דיני חוזים דיני מכרזים דיני נזיקין דיני עבודה דמי פיתוח הארכת חוזה חכירה הורשת זכויות החלטה 737 החלטה 979 החלטה 1101 החלטה 1261 החלטה 1265 החלטה 1524 החלטה 1547 היוון היחידה השלישית היטל השבחה הסגת גבול הסוכנות היהודית הסכם בין יורשי נחלה הסכם משולש הסכמי פיתוח העברת זכויות הערכת שווי הפקעות הפרשות לפנסיה הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרמת מסך השבות מקרקעין השכרת בתי מגורים השמדת תוצרת חקלאית התיישבות ועדות ביקורת ועדות קבלה ועד מקומי ועד קהילה ועדת השגות ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות זכות עיון במסמכי אגודה חובת השבה למעסיק חוזה חכירה חוכר לדורות חוק ההתיישבות חיוב בגין שירותים קהילתיים חכירה חכירה לדורות חלופת האגודה חלף היטל השבחה חקלאות טיפול בבעלי חיים ייבוא וייצוא ירושת משק חקלאי כתב הודאה וסילוק כתבי שיפוי לולים לשון הרע מדור משפטי מדור עסקי מועצות אזוריות מיסוי מיסוי מקרקעין מיסי קהילה מכסות ביצים מכרזים מניות תנובה מסך התאגדות מס מעסיקים מס רכישה מס שבח מערכת המשפט מקרקעי ישראל משבצת משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה נפוטיזם סדר דין סדרי דין סילוק יד במקרקעין סמכויות בית דין לעבודה סמכות שיפוט סעיף 114 לחוק הירושה סעיף 197 עובדים זרים עובדים פלסטינאים עיגון זכויות ערבון ערבות ערעור על החלטות הרשם פדיון חופשה פינוי מאדמות מינהל פיצוי בגין גריעת שטחים מהמשבצת פיצוי בגין שימוש חורג פיצוי יורשים פיצויי סבל פיצויי פיטורין פיצול נחלה פירוק אגודה שיתופית פירוק שיתוף במקרקעין פלישות חקלאיות פנסיה פקיעת חברות קבורה קורונה קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קניין רוחני קרקע קרקע תפוסה רישוי עסקים רישום זכויות רשות מקרקעי ישראל רשם האג״ש שיוך דירות בקיבוצים שיוך נכסים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות נוספות תביעת דיבה תחנות דלק תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תנאי מקפח בתקנון תנובה תקנון אג״ש תרבות וחינוך תשלומים לאגודה קהילתית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.