משרד החקלאות: "עלייה של יותר מ-50% במספר תיקי החקירה שנפתחו בשנת 2021 בגין עבירות של שחיטה שחורה"

19 דצמ 2021 המחברת/ת:

בשנת 2021 היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות ופיתוח הכפר (פיצו"ח), ביצעה למעלה מ- 100 פעולות אכיפה יזומות בישובים ערביים ומנעה שיווק של יותר מ-16 טון בשר שעבר שחיטה שחורה, ללא פיקוח סניטרי הולם

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר: "איכות ובקרת המזון שאנחנו צורכים היא משימת ליבה מרכזית של משרד החקלאות. שיווק בשר שלא עבר בדיקות מתאימות הוא סכנה לבריאות הציבור. בשר משחיטה שחורה מסכן בראש ובראשונה את החברה הערבית. אנחנו נמשיך להגביר את מאמצינו ולפעול בשיתוף כלל הגורמים הלאומיים הרלוונטיים כדי להוקיע את התופעה, להרתיע את הפושעים ולהגן על בריאותינו"

משרד החקלאות מפקח באופן שוטף אחר פעילות בתי המטבחיים בארץ, במטרה לבדוק את איכות המוצרים ולוודא שניתן לשווקם לציבור הרחב ללא סכנה. תופעת השחיטה השחורה, שחיטה שנעשית שלא כדין, ללא פיקוח הולם ולעיתים אף לא בבית מטבחיים מורשה, הפכה בשנים האחרונות לפגע בריאותי של ממש. במסגרת המאמץ הלאומי לצמצום הפשיעה בחברה הערבית, בשנת 2021 (ינואר-נובמבר בלבד), חלה עלייה של יותר מ- 7% בכמות פעולות האכיפה שיזמה יחידת פיצו"ח לאיתור והשמדה של בשר שנשחט שלא כדין; בעוד שבשנת 2020 כולה בוצעו כ-95 פעולות כאלה, בשנת 2021 בוצעו עד סוף נובמבר כבר למעלה מ-100 פעולות בכפרים וישובים ערביים והושמדו כ-16 טון בשר שנשחט שלא כדין, באופן שמסכן את בריאות הציבור.

לפי נתוני פיצו"ח, חלה עלייה גם בכמות החקירות שנפתחו כתוצאה מפעולות האכיפה. כך, בשנת 2021 (ינואר-נובמבר בלבד), נפתחו  127 תיקי חקירה כנגד העבריינים, עלייה של יותר מ-51% משנת  2020 (84 תיקים).  

"בשר משחיטה שחורה היא סכנה אמיתית לבריאות הציבור ולצערנו מדובר עדין בתופעה רווחת ביישובי החברה הערבית. המשמעות היא שבשר שמגיע לרשתות השיווק ולמרכולים, בעיקר בתוך היישובים הערביים עצמם, עלול להכיל מחלות וזיהומים שיפגעו בבריאות הקהילה. לכן אנו קוראים לציבור להקפיד ולרכוש בשר רק במקומות מוכרים הנמצאים תחת פיקוח. כמו כן, יש לוודא כי המוצר נשמר באריזתו מקורית, הנושאת תווית ובה שם המשווק והיצרן ותאריך ייצור ותאריך בו יפוג תוקפו", הסביר מנהל יחידת הפיצו"ח, רואי קליגר.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.