⁨פסק בוררות תקדימי ראשון בארץ לגידול קנאביס רפואי⁩

29 אוק 2020 המחברת/ת:
⁨פסק בוררות תקדימי ראשון בארץ לגידול קנאביס רפואי⁩ By Nabokov - own work by Nabokov(http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Cannabis_sativa4.JPG english Wikipedia), Public Domain, Link

אחרי פסק בוררות תקדימי, חקלאי ישראל יוכלו מעתה לגדל קנאביס בשטחיהם. פסק בוררות יוצא דופן הפך החלטה של אגודה חקלאית במושב משמרת ויצר תקדים משפטי.

בשנים האחרונות שוק הקנאביס גדל משמעותית והופך לקונצנזוס הולך וגובר שעומד על כ-200 מיליון משתמשים בעולם. בעקבות קצב גידול הצריכה המהיר של קנאביס יותר ויותר חקלאיים הופכים את שטחם לחוות גידול מההבנה כי מדובר בפוטנציאל כלכלי הטמון בשוק שרק הולך ומתפתח. בספטמבר 2017 משרד החקלאות הכיר בגידול קנאביס כענף חקלאי לכל דבר ועניין ובכל שנה כמות החקלאיים אשר רוצים להיכנס לתחום או לבחון את ההשקעה בו גדל.

משפ' כרמי הם חקלאים במושב משמרת, המוגדר אגודה חקלאית שיתופית. בבעלותם שטח קרקע בגודל של כ-15 דונם עליו ביקשו להקים פעילות קנאביס בפברואר 2017. הם פנו לוועד ההנהלה במושב שסירב להיעתר לבקשה בתואנה של סיכון ביטחוני ומפגע ריח. משפחת כרמי לא קיבלה את האמירה בטענה שגידול קנאביס ע"פ משרד הבריאות הינו ענף חקלאי לכל דבר ועניין ואין נתונים שמראים כי אחוז הפשיעה גדל במושבים בהם הותר גידול קנאביס. נוסף על כך בכל מושב יש רפת אשר מפיצה ריחות לא נעימים וריח הצמחים לא חזק כמו שלהם. החקלאים ערערו על החלטת הועד, והעביר את ההחלטה לאסיפת חברי האגודה המשותפת החקלאית של המושב – המוסד הקובע באגודות שיתופיות, לצד מסמך תקנון האגודה. האסיפה הצביעה נגד.

החקלאים החליטו לערער גם על הצבעת האסיפה, ולצורך כך פנו למשרד עו"ד ויינשטוק-זהבי בשם משפ' כרמי, אשר נחשב למשרד מתמחה מוביל ברגולציה וחקיקה בתחום הקנאביס בישראל מאז 2015 ואף הגיש את בג"צ הקנאביס הראשון של החקלאים בישראל – מהלך שהחל את העיסוק בישראל בהקמת רגולציית קנאביס.

משרד ויינשטוק-זהבי ערער על החלטת האגודה הכללית של מושב משמרת למנוע מחקלאי המושב לגדל קנאביס על שטחם, ודרש לבטל אותה, במהלך שכמעט ואינו ננקט מאחר והאסיפה הכללית היא המוסד הקובע במושבים לעניינים אלה. זאת, בטענה שהופר חוק יסוד כבוד האדם וחירותו וחוק יסוד חופש העיסוק, וכמו כן נטען שעל פי תקנון האגודה עצמו חברי האגודה יכולים לעסוק בחקלאות וכי גידול קנאביס רפואי מוגדר על ידי משרד החקלאות כענף חקלאי – דבר המייצר הלימה בין רצון החקלאים לבין תקנון האגודה. 

ביהמ"ש הפנה לבורר שפסק לטובת החקלאים ואף חייב את האגודה לתת להם הקצאת מים לצורך גידול זה, הורה לאסיפה לשלם את הוצאות המשפט ולהגיע להסכמה על מיקום החווה לגידול קנאביס.

פסק הבוררות של מקרה משפחת כרמי הוא תקדימי ויטייב עם חופש העיסוק של חקלאי ישראל המעוניינים לגדל קנאביס על שטחיהם. בתקופה בה החקלאים חושבים על מיצוי הקרקע שברשותם לטובת הכנסה מרבית, תחום הקנאביס פותח את הדלת לפוטנציאל כלכלי הטמון בגידול חקלאי זה.

"פסק הבורר מהווה אבן דרך משפטית הן מבחינת הפיכת החלטה של אסיפה כללית של אגודות שיתופיות, והן מבחינת קביעת בוררות כי קנאביס הוא גידול חקלאי לכל דבר ועניין, על אף המורכבות הכרוכה בגידול זה. אנו צופים כי לפסק הבורר תהיה השפעה תקדימית בעניינים אלה, אשר תתן רוח גבית לתושבי אגודות חקלאיות שאין בידם האמצעים להבטיח את עיסוקם ואת רווחתם הכלכלית באמצעות ערעור על התנגדויות ועד ההנהלה והחלטות האסיפה הכללית", אמר דודו זהבי, מייסד-שותף במשרד עוה"ד ווינשטוק-זהבי.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.