להתראות לחיץ, שלום לקיץ - נפתחה עונת גידול הירקות בערבה התיכונה

שיר ויינשטיין בת ה-9- שיר ויינשטיין בת ה-9- צילום אריק ויינשטין

עם סיום עונת החיץ הייחודית לאזור הערבה בה עוצרים החקלאים את הגידולים, מנקים ומחטאים את שטחי החקלאות והחממות ממזיקים, כך שהיבול שכמעט כולו מיועד לייצוא, יהיה ברמה הגבוהה ביותר ויעמוד בסטנדרטים של איכות ובריאות אותו מכתיב האיחוד האירופי, נפתחה השבוע באופן רשמי עונת החקלאות, עם הכנת השטח בחממות ושתילת שתילי הירקות. במועצה אזורית הערבה התיכונה מצפים להרחיב את הרכב הגידולים במשקים, תוך התמקדות בתחום הקנאביס הרפואי, לצד פיתוח התיירות החקלאית.

מאז שנות ה-60 מוכיחים חקלאי הערבה התיכונה, כי למרות תנאי האקלים ומגבלות איכות המים המליחים, החקלאים מצאו פתרונות יצירתיים, תוך קביעת עובדות בשטח. הגידולים החקלאיים בערבה התיכונה צברו במרוצת השנים מוניטין בעל שם עולמי הן בשל איכות הפירות והירקות והן כהשראה טכנולוגית ומדעית לחקלאים ברחבי העולם אשר למדים כיצד לגדל מוצר איכותי בתנאי מדבר קיצון. כיום, גידולי הערבה מהווים 60% מכלל יצוא הירקות הטריים מישראל.

נכון לשנת הגידול שנפתחה השבוע, כ- 65% מהתושבים מתפרנסים מחקלאות, כאשר הנתונים שהוצגו על ידי יורם צביאלי, מדריך גידול וחוקר במו"פ ערבה תיכונה וצפונית מראים, כי במהלך שנת הגידול 2018-2019 בערבה התיכונה והצפונית, עובדו כ-40,600 דונמים בכ-600 חלקות חקלאיות, מתוכם כ- 27,700 דונם ירקות, כ- 11,600 דונם מטעים וכ- 1,160 דונם פרחים. מהועדה החקלאית של הערבה התיכונה נמסר, כי ענף הפלפל הוא עדיין הדומיננטי ביותר בקרב חקלאי הערבה, אחריו האבטיח, והמלון. יחד עם זאת, מספר מגמות מעניינות התפתחו בשנים האחרונות בתמיכת מועצה אזורית הערבה התיכונה והציפייה בקרב כלל הגורמים הנוגעים בדבר, כי אלו ינסקו במהלך עונת הגידול הנוכחית:

השקעה בענף הקנאביס: החזון והמדיניות של ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה, אייל בלום להפוך את הערבה התיכונה לעמק הסיליקון של הקנאביס קורמת עור וגידים. כ-200 חקלאים מרחבי הערבה התיכונה הביעו עניין בשנה האחרונה בגידול ופנו אל המועצה שתסייע בנושא גידול קנאביס רפואי, מכיוון שהם רואים בגידול זה תקווה גדולה לעתיד החקלאות. קיים רצון בקרב חקלאי הערבה לגידול חדש עם פוטנציאל גדול כמו הקנאביס הרפואי, שמאפשר לנצל את היתרון היחסי שקיים בערבה מבחינת מזג האוויר, השטחים הפתוחים וכן מרחק ממרכזים עירוניים, כך שניתן לפקח ביעילות על השטחים. כניסת ענף הקנאביס הרפואי מאפשר גידול על יחידות משק קטנות עם אפשרות פרנסה מכובדת. בערבה התיכונה הוגשו השנה ליחידת הקנאביס  הרפואי במשרד הבריאות (יק"ר) כ-30 בקשות לאישור ראשוני ובימים אלו ממש 11 חוות לגידול קנאביס מצויות בשלבי הקמה, 3 מהן רק בשנה האחרונה.

הגדלת מגוון הרכב הגידולים: לצד הגידולים המסורתיים שהתאפיינו בהם בערבה התיכונה, חקלאי הערבה ניצלו מחקרים של מו"פ ערבה תיכונה וצפונית ולצד בחינת השוק וסיוע של הועדה החקלאית במועצה, פנו לענפי גידול נוספים, במטרה לגוון את הרכב הגידולים במשקם. כך למשל, בעונת גידול הירקות הנוכחית התפתחו גידולי החציל להיקף של כ-1,300 דונם, גידול תבלינים וגידול עלים גם הם על פני שטח של כ-1,300 דונם, גידולי עגבניות מזנים שונים בשטח של כ-1,400 דונם ופיתוח זני קישואים, בצלים, דלעות ומלפפונים. בנוסף, דווחו גידולי ירקות בהיקפים קטנים שצפויים לגדול בעונת הגידול הנוכחית: ארטישוקים, בצלים ירוקים, דלוריות, מגוון כרוביים, שום, אספרגוס ותירס.

תיירות חקלאית:

חקלאים רבים בערבה התיכונה הגיעו למסקנה, כי לצד העבודה החקלאית המסורתית, ישנה חשיבות רבה להנגשת החקלאות לקהל הרחב ופנייה לתיירות פנים. במועצה אזורית הערבה התיכונה זיהו את המגמה והקימו את "מרכז ויידור" כחלון ראווה לחקלאות המקומית בצורה חווייתית ומעשירה, הכוללת צפייה במיצג תלת מימד, חלל אינטראקטיבי וסיור בחממות. במועצה מצפים, כי עם פתיחת שדה התעופה "רמון", יגדל הביקוש לתיירות המדברית בקרב צעירים ומשפחות וחקלאים רבים נערכים לכך בהתאם. כך למשל: רמי שדה, חקלאי ואגרונום ממושב עין יהב עורך סיור חקלאי הכולל ביקור בחממות הירקות, קטיף עצמי והסברים על החקלאות המתוחכמת של הערבה התיכונה, חוות בין השיטין במושב חצבה הוקמה על מנת להנגיש לחברה הישראלית את חקלאות הערבה התיכונה ומציעה קטיף עצמי וסדנאות בישול למבקרים המעוניינים להתנסות בעמל הכפיים ובעבודה החקלאית. גם רונית טנא ממושב עין יהב מציעה פעילות של קטיף עצמי בחממה האורגנית שלה, לצד הסברים אודות ההתיישבות בערבה התיכונה והיכרות עם תחום הפריית העגבנייה והפלפל, באמצעות הדבורים. בתחום התמרים: מרים ומוטי נבו מזמינים לסיור במטע התמרים במושב חצבה, בו הם מיצרים סילאן טבעי מתמר מג'הול מובחר, פעילות דומה מציעים במשק חביב שבמושב עידן ובפארן מציעים סיור תמרים ""My date tree, במסגרתו ניתן לשתול עץ תמר על שמכם. גם רונית ומוטי אלעזרי, חקלאים ממושב צופר הבינו, כי יש למנף את החקלאות לתחום התיירות ומציעים ב"גן ירק" ארוחת בוקר ובראנץ' עשירים בירקות אורגניים מהגינה התיירותית-חקלאית שלהם.    

אורן קורין, יו"ר הועדה החקלאית במועצה אזורית הערבה התיכונה אמר: "חקלאי הערבה הם חוד החנית של החקלאות הישראלית והערבה התיכונה מביאה את בשורת הקדמה החקלאית. אני מאחל לכולנו שנת גידול פורה ומשגשגת. אין לי ספק שגם בעונה הנוכחית חקלאי הערבה יגדלו  את התוצרת האיכותית שלהם בצורה הטובה ביותר ויביאו לעם ישראל את פאר היצירה של חקלאות הערבה".

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237