מעמדו של הורה חבר קיבוץ אינו כמעמדו של חבר קיבוץ / איתן מימוני, עו״ד

30 אוג 2022 המחברת/ת:
איתן מימוני, עו״ד איתן מימוני, עו״ד

עניינה של התביעה הינה טענה מטעם גברת ג'נט להב (להלן: "התובעת") לפיה על הקיבוץ להכיר בחברותה בקיבוץ. לעומת זאת סובר קיבוץ שער הגולן (להלן : "הקיבוץ") כי הוא מעולם לא קיבל את התובעת כחברה וכי היא מצויה בסטטוס של "הורי חבר".

רקע:

התובעת הינה ילידת 1928 אשר עלתה ארצה מארה"ב ומשנת 1979 מתגוררת בקיבוץ. לאחרונה התגלה לתובעת כי בשנים האחרונות העניק הקיבוץ לחבריו זכויות והטבות בדמות חלוקת דיבידנדים ובונוסים אך הקיבוץ אינו ראה בתובעת כמי שזכאית לאותן הטבות. בנסיבות אלה פנתה התובעת במכתב דרישה לקיבוץ אך זה השיב לה כי היא איננה חברת קיבוץ אלא מצויה בסטטוס של "הורי חבר" ומשכך לא ניתן להיענות לדרישותיה. בעקבות חילוקי דעות אלה פנתה התובעת להליך משפטי. בטענותיה הסבירה התובעת כי היא מנויה בפנקס החברים של הקיבוץ, ובמשך 40 שנות מגוריה בקיבוץ, נהגו בה כחברה לכל דבר ועניין – היא העבירה את הכנסותיה לקיבוץ, התגוררה בדירה שהעמיד לרשותה, קיבלה תקציב חודשי ככל חבר, העבירה את קצבאות הביטוח הלאומי שלה לקיבוץ, ועוד כיוצא באלה סממנים המעידים על היותה חברת קיבוץ . מנגד טוען הקיבוץ כי התובעת התקבלה בגיל 50 להתגורר בקיבוץ סמוך לבנה וזאת במעמד של "הורה חבר". בנוסף טוען הקיבוץ כי אופן הקבלה מוסדר בתקנון הקיבוץ ובתקנות האגודות השיתופיות (חברות), תשל"ג- 1973 (להלן: "תקנות החברות") וכי רישום בספר החברים אינו מייתר את תהליך קבלת החברים כמעוגן בתקנון. עוד הוסיף הקיבוץ כי חלה על התביעה התיישנות משום מקרה שקרה ב2008 שבמהלכו נשלח לתובעת מכתב בו נכתב במפורש כי אין היא חברת קיבוץ ומעולם לא הייתה כוונה לקבלה כחברת קיבוץ.

דיון:

בית המשפט הכריע כי המכתב שנשלח לתובעת ב2008 אכן העלה לפני התובעת את העובדה שהקיבוץ אינו רואה בה כחברה בו ועל כן מכיוון שהתובעת הגישה כתב תביעה רק כ-12 שנים לאחר מכן חלה על המקרה התיישנות. נוסף על כך בית המשפט הכריע שהתובעת לא עמדה בתנאים שמכתיבים תקנון הקיבוץ ותקנות החברות לצורך קבלה לחברות (הגשת בקשה לחברות, התייצבות מול ועדה ועוד) ועל כן אין לראות את התובעת כחברת קיבוץ. עוד הוסיף בית המשפט כי למרות שעל פי סעיף 34 לפקודת האגודות השיתופיות פנקס החברים מהווה הוכחה לכאורה לגבי תאריך קבלתו של חבר לאגודה וכן לגבי התאריך שבו חדל להיות חבר בה, מדובר בחזקה הניתנת לסתירה. עקב ראיות שהביא הקיבוץ בהן נראה כי למעט הרישום בפנקס החברים, הקיבוץ העניק מאז ומעולם יחס של "הורי חבר" לתובעת הרי שאין לראות ברישום בפנקס החברים כמוהו כקבלתה של התובעת לחברות בקיבוץ.

סיכום:

העתירה נדחתה.

בנסיבות גילה הקשיש של התובעת, החיים המשותפים בקיבוץ, ולפנים משורת הדין, יישא כל צד בהוצאותיו.

 

 

 

ת"א (נצרת) 24698-03-20 להב נ' קיבוץ שער הגולן, פס״ד מיום 27/06/22

מידע נוסף

  • הערת מערכת:

    מאמרים המפורסמים באתר האיחוד החקלאי על ידי אנשי מקצוע מייצגים את דעתם בלבד, אינם מהווים חוות דעת משפטית (אלא אם נאמר במפורש) ואינם מייצגים את עמדת תנועת האיחוד החקלאי .
    לפרטים נוספים ותגובות ניתן לפנות לכותב המאמר בהתאם לפרטיו המפורטים לעיל.

איתן מימוני, עו״ד

"איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין" -  עוסק במגוון תחומים במשפטי המנהלי והאזרחי.

דואר אלקטרוני: office@mai-law.co.il

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לפסקי דין בנושאים:

אגודה קהילתית אגודות שיתופיות אגרסקו אחריות נושאי משרה איכות הסביבה אי תחרות אנרגיות מתחדשות אפליה כלפי נשים ארגון מגדלי העופות ארנונה אשראי בוררות בחירות בחירות לועד הנהלה בטיחות בעבודה ביטול בן ממשיך ביצים בית מקצועי בן ממשיך ברית פיקוח גודל הנחלה דגי נוי דיני חוזים דיני מכרזים דיני נזיקין דיני עבודה דמי פיתוח הארכת חוזה חכירה הורשת זכויות החלטה 737 החלטה 979 החלטה 1101 החלטה 1261 החלטה 1265 החלטה 1524 החלטה 1547 היוון היחידה השלישית היטל השבחה הסגת גבול הסוכנות היהודית הסכם בין יורשי נחלה הסכם משולש הסכמי פיתוח העברת זכויות הערכת שווי הפקעות הפרשות לפנסיה הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרמת מסך השבות מקרקעין השכרת בתי מגורים השמדת תוצרת חקלאית התיישבות ועדות ביקורת ועדות קבלה ועד מקומי ועד קהילה ועדת השגות ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות זכות עיון במסמכי אגודה חובת השבה למעסיק חוזה חכירה חוכר לדורות חוק ההתיישבות חיוב בגין שירותים קהילתיים חכירה חכירה לדורות חלופת האגודה חלף היטל השבחה חקלאות טיפול בבעלי חיים ייבוא וייצוא ירושת משק חקלאי כתב הודאה וסילוק כתבי שיפוי לולים לשון הרע מדור משפטי מדור עסקי מועצות אזוריות מיסוי מיסוי מקרקעין מיסי קהילה מכסות ביצים מכרזים מניות תנובה מסך התאגדות מס מעסיקים מס רכישה מס שבח מערכת המשפט משבצת משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה נפוטיזם סדר דין סדרי דין סילוק יד במקרקעין סמכויות בית דין לעבודה סמכות שיפוט סעיף 114 לחוק הירושה סעיף 197 עובדים זרים עובדים פלסטינאים עיגון זכויות ערבון ערבות ערעור על החלטות הרשם פדיון חופשה פינוי מאדמות מינהל פיצוי בגין גריעת שטחים מהמשבצת פיצוי בגין שימוש חורג פיצוי יורשים פיצויי סבל פיצויי פיטורין פיצול נחלה פירוק אגודה שיתופית פירוק שיתוף במקרקעין פלישות חקלאיות פנסיה פקיעת חברות קבורה קורונה קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קניין רוחני קרקע קרקע תפוסה רישוי עסקים רישום זכויות רשות מקרקעי ישראל רשם האג״ש שיוך דירות בקיבוצים שיוך נכסים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות נוספות תביעת דיבה תחנות דלק תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תנאי מקפח בתקנון תנובה תקנון אג״ש תרבות וחינוך תשלומים לאגודה קהילתית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.