ועדת מומחים: שינוי תקנות הגנת הצומח צפויות לגרום להשלכות הרסניות על החקלאות בישראל, יטילו עומס על הכלכלה, יהוו סכנה לבריאות הציבור וצפויים לפגוע בסביבה ובמערכות האקולוגיות!

תפוחים שנרכבו עקב נגעים תפוחים שנרכבו עקב נגעים

הכנסת סחורה ללא בדיקה מקדימה צפויה להכניס לישראל מינים פולשים – חיידקים, וירוסים, פטריות, חרקים, מיני צומח ועוד שזרים לישראל וצפויים להתפשט ללא בקרה. המינים הללו כוללים נגעים מסוכנים הפוגעים בתוצרת החקלאית הישראלית ואף יכולים להרוס ענפי חקלאות שלמים.

נגעי חקלאות כאלה גורמים לאובדן של עד % 40 מכלל התנובה החקלאית בעולם ונאמדים באובדן מסחרי של כ- 200מיליארד דולר כל שנה. 

תעודת בריאות אינה יכולה להבטיח את איכות הסחורה כיוון שאינה מתייחסת לכל רשימת הנגעים העשויים להגיע עם הסחורה ממדינת המקור!

ירון סולומון, ראש מחלקת התיישבות בתנועת כפרי האיחוד החקלאי שהשתתף בהכנת המסמך:
מדובר בתשובה ניצחת לתקנות ההזויות שפורסמו ע"י משרד החקלאות ובתמיכת האוצר. אגף הגנת הצומח במשרד החקלאות הוא אגף מאד מקצועי אשר מנע עד היום כניסה של מחלות ומזיקים ומינים פולשים למדינת ישראל במידה והתקנות יאושרו במתכונתם המוצעת זה יהיה מבחינת נפילת 'החומה הסינית' אשר הגנה על החקלאות הישראלית וכן על בריאות הציבור מפני מפני שאריות של חומרי הדברה  והפקרת הטבע ואיכות הסביבה וכמובן החקלאות מפני מינים פולשים ומחלות ומזיקים.
מי שהגה וכתב את התקנות ההזויות האלה הוא בחזקת פושע צר אופקים שלא לקח בחשבון את בריאות הציבור ושמירה על הטבע והסביבה לדורות הבאים וכל זה בכדי לחסוך (כדברי שר החקלאות) כ - 70 שקל לחודש בכדי להוריד את יוקר המחיה.

בהקשר זה ראוי להזכיר את הדוח של האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה שפורסם לפני מספר ימים לפיו ה רפורמה   בחקלאות עשויה לתרום להוזלה מסוימת של עלויות המזון של הציבור, אך גם תגרום לנזקים כלכליים, בריאותיים וסביבתיים כבדים כתוצאה מחדירת מינים פולשים לישראל.

הלשכה המדעית של האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה סבורה כי הגדלת התוצרת החקלאית הטרייה הנכנסת לישראל צריכה להיעשות לאחר הערכת סיכונים והיערכות מוקדמת ונאותה להגעתם של מינים פולשים. במסגרת היערכות זו, יש להימנע מפתיחה מוחלטת ומיידית של המשק ליבוא, אלא לנקוט בגישה מדודה והדרגתית שתאפשר לאנשי המקצוע וגופי הפיקוח להיערך כראוי לסיכוני פלישה ביולוגית.

לפרסומים:

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.