פינוי שוכרים מדירה בקיבוץ / איתן מימוני, עו״ד

איתן מימוני, עו״ד איתן מימוני, עו״ד

התובעת היא האגודה השיתופית קיבוץ אלמוג (להלן: "הקיבוץ"), והנתבעים הינם דני וליאת כהן (להלן: "הנתבעים") אשר בינם לבין הקיבוץ נחתם הסכם שכירות. נושא התביעה הינו דרישת הקיבוץ לפינוי הנתבעים מהדירה.

רקע:

הנתבעים מתגוררים בשכירות בדירה הנמצאת ברשות בקיבוץ, כאשר בכל שנה, מוארך ההסכם השכירות בין הנתבעים לקיבוץ בשנה אחת. בתאריך 7/2017 ביקש הקיבוץ למכור את הזכויות בדירה לחברים חדשים בקיבוץ ועל כן פנה לנתבעים בבקשה לעבור להתגורר בדירה אחרת השייכת לקיבוץ עד תום תקופת השכירות. הנתבעים סירבו לבקשה ובין הצדדים התנהל דין ודברים עד אשר הגיעו הצדדים להסכמה לפיה הקיבוץ ייסיע בתשלום לשיפוץ הדירה האחרת ובתום השיפוץ, יעברו הנתבעים לדירה המשופצת. אף על פי כן, הנתבעים לא פעלו לצורך שיפוץ הדירה האחרת וגם כאשר הודיע הקיבוץ לנתבעים כי הקיבוץ מוכן לבצע ולהכשיר את שיפוץ הדירה, לא הראו הנתבעים נכונות לפנות את הדירה נושאת המחלוקת. לאור זאת, החל הקיבוץ בהליך משפטי לפינוי הנתבעים מהדירה. הנתבעים טוענים כי הם הינם בעלי זכות למגורים בדירה ללא הגבלת זמן עקב ההתקשרות עם הקיבוץ ומגוריהם בו. בנוסף טוענים הנתבעים כי יש לראות בהם מועמדים לחברות או ''מתיישבים'' או ''תושבי קבע'' וכי לקיבוץ אין זכויות בדירה שכן הסוכנות היהודית או ההסתדרות הציונית הם אלה שהביאו את הנתבעים לקיבוץ. הנתבעים העלו גם טענות לפיהן הקיבוץ מפלה אותם ביחס למשפחות אחרות וכן מנסה לסכל את קליטתם בקיבוץ.

דיון:

בית המשפט קבע כי בהסכם הוגדרה תקופת השכירות כתקופה של שנה ואף נקבע במפורש כי "אין הקיבוץ מתחייב לאפשר לתושב להתגורר בקיבוץ, מעבר לתקופת ההסכם". עוד נקבע כי כל צד רשאי להביא לסיום ההסכם בהודעה מוקדמת של 30 יום ללא צורך במתן נימוקים. בנוסף, הנתבעים לא הצליחו להוכיח כי קיים מעמד של "תושבות קבע" או שישנה משפחה שאינה חברת קיבוץ אך זכאית למגורים ללא הגבלה. הנתבעים גם לא הראו מהי הגדרת "מתיישב" ומהן זכויותיו. מעבר לכך, במהלך השנים התקבלו משפחות לחברות בקיבוץ, ביניהן משפחות ששכרו דירות כמו הנתבעים והפכו לחברות. במהלך הדרך התבקשו הנתבעים ומשפחות נוספות ששכרו דירות לפנות את דירתם לצורך אכלוסן בידי משפחות שהתקבלו כחברות בקיבוץ. המסקנה היא שלנתבעים אין זכות בדירה, או זכות אחרת, מעבר לזכות השכירות שפגה זה מכבר.

סיכום:

סעד הפינוי מושא הליך זה התקבל.

לאור מגורי הנתבעים בקיבוץ במשך 17 שנה, עזיבתם האפשרית של הנתבעים את הקיבוץ ומצבם הכלכלי של הנתבעים, ישא כל צד בהוצאותיו.

 

 

ת"א(שלום)(ירושלים) 62992-07-18 אגודה שיתופית קיבוץ אלמוג נ' כהן ואח', פס״ד מיום 09/10/21

מידע נוסף

  • הערת מערכת:

    מאמרים המפורסמים באתר האיחוד החקלאי על ידי אנשי מקצוע מייצגים את דעתם בלבד, אינם מהווים חוות דעת משפטית (אלא אם נאמר במפורש) ואינם מייצגים את עמדת תנועת האיחוד החקלאי .
    לפרטים נוספים ותגובות ניתן לפנות לכותב המאמר בהתאם לפרטיו המפורטים לעיל.

איתן מימוני, עו״ד

"איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין" -  עוסק במגוון תחומים במשפטי המנהלי והאזרחי.

דואר אלקטרוני: office@mai-law.co.il

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לפסקי דין בנושאים:

אגודה קהילתית אגודות שיתופיות אגרסקו אחריות נושאי משרה איכות הסביבה אי תחרות אנרגיות מתחדשות אפליה כלפי נשים ארגון מגדלי העופות ארנונה אשראי בוררות בחירות בחירות לועד הנהלה בטיחות בעבודה ביטול בן ממשיך ביצים בית מקצועי בן ממשיך ברית פיקוח גודל הנחלה דגי נוי דיני חוזים דיני מכרזים דיני נזיקין דיני עבודה דמי פיתוח הארכת חוזה חכירה הורשת זכויות החלטה 737 החלטה 979 החלטה 1101 החלטה 1261 החלטה 1265 החלטה 1524 החלטה 1547 היוון היחידה השלישית היטל השבחה הסגת גבול הסוכנות היהודית הסכם בין יורשי נחלה הסכם משולש הסכמי פיתוח העברת זכויות הערכת שווי הפקעות הפרשות לפנסיה הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרמת מסך השבות מקרקעין השכרת בתי מגורים השמדת תוצרת חקלאית התיישבות ועדות ביקורת ועדות קבלה ועד מקומי ועד קהילה ועדת השגות ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות זכות עיון במסמכי אגודה חובת השבה למעסיק חוזה חכירה חוכר לדורות חוק ההתיישבות חיוב בגין שירותים קהילתיים חכירה חכירה לדורות חלופת האגודה חלף היטל השבחה חקלאות טיפול בבעלי חיים ייבוא וייצוא ירושת משק חקלאי כתב הודאה וסילוק כתבי שיפוי לולים לשון הרע מדור משפטי מדור עסקי מועצות אזוריות מיסוי מיסוי מקרקעין מיסי קהילה מכסות ביצים מכרזים מניות תנובה מסך התאגדות מס מעסיקים מס רכישה מס שבח מערכת המשפט משבצת משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה נפוטיזם סדר דין סדרי דין סילוק יד במקרקעין סמכויות בית דין לעבודה סמכות שיפוט סעיף 114 לחוק הירושה סעיף 197 עובדים זרים עובדים פלסטינאים עיגון זכויות ערבון ערבות ערעור על החלטות הרשם פדיון חופשה פינוי מאדמות מינהל פיצוי בגין גריעת שטחים מהמשבצת פיצוי בגין שימוש חורג פיצוי יורשים פיצויי סבל פיצויי פיטורין פיצול נחלה פירוק אגודה שיתופית פירוק שיתוף במקרקעין פלישות חקלאיות פנסיה פקיעת חברות קבורה קורונה קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קניין רוחני קרקע קרקע תפוסה רישוי עסקים רישום זכויות רשות מקרקעי ישראל רשם האג״ש שיוך דירות בקיבוצים שיוך נכסים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות נוספות תביעת דיבה תחנות דלק תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תנאי מקפח בתקנון תנובה תקנון אג״ש תרבות וחינוך תשלומים לאגודה קהילתית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.