התיישבות- זהירות, "כתובות אש" / משה עוזיאל , עו״ד

24 ינו 2023 המחברת/ת:
משה עוזיאל, עו״ד משה עוזיאל, עו״ד

ישובים רבים נוהגים לקיים בשטחם אירועים בהם מדליקים כתובות אש, ומשכך, ראינו לנכון להתייחס לכך.

כאשר ישוב מקיים בשטחו אירוע בו מדליקים כתובות אש, חובה עליו לקיים את האירוע עפ"י הדין, בכלל זה הוראות חוק הרשות הארצית לכבאות והצלה, תשע"ב-2012 (להלן: "חוק הכבאות"), על מנת לשמור על בריאותם ובטיחותם של המשתתפים באירוע.

חשוב לציין, כי בהתאם להוראות חוק הכבאות, האחריות על קיום ההוראות בעניין בטיחות אש והצלה באירוע חלה על בעל הזכויות והמחזיק במקרקעין ושלוחיו.

נציב כבאות והצלה ומפקח כבאות ראשי (להלן: "נציב הכבאות וההצלה") פרסם את "הוראה מס' 524 - בטיחות באירועים שנעשה בהם שימוש באש – משואות, סיסמאות אש ותהלוכות לפידים", וזאת על מנת להסדיר את פעולות הבטיחות שיש לבצע כאשר מקיימים אירוע בו מדליקים כתובות אש. בין היתר נקבעו בהוראה זו שורה של פעולות בטיחות אשר חובה לבצען כאשר מקיימים אירוע בו מדליקים כתובות אש, בכלל זה לעניין ארגון השטח וההכנות, מהלך האירוע וסיומו. ובאשר לאירועים בהם מדליקים כתובות אש הנערכים במסגרות של משרד החינוך, כגון בתי ספר, תנועת נוער וכיו"ב, נציב הכבאות וההצלה פרסם גם  את "הוראה מס' 538 – בטיחות אש במחנות יער של תנועות הנוער החלה על אירועים בהם נעשה שימוש באש עפ"י הוראות משרד החינוך". בהוראה זו קבע נציב הכבאות וההצלה הוראות לעניין הכנת תכנית בטיחות אש, מינוי רכז בטיחות וצוות כוננות לכיבוי אש, טיפול בשטח, ופרסום מספרי טלפון לשעות חירום הכוללים את מספר הטלפון של תחנת הכיבוי הקרובה. משרד החינוך פרסם אף הוא הוראות בנוגע לבטיחות באירועים שנעשה בהם שימוש באש, לפיהן באירועים של בתי ספר, תנועות נוער ומסגרות נוספות של משרד החינוך בהם נעשה שימוש באש, יש לפעול עפ"י הוראה מס' 524 והוראה מס' 538 המוזכרות לעיל. כמו כן, משרד החינוך קבע בהוראות אלו שורה של כללים בנוגע להדלקת כתובות אש, בכלל זה לעניין ארגון השטח וההכנות, מהלך האירוע וסיומו.

ונדגיש שוב: האחריות על קיום ההוראות בעניין בטיחות אש והצלה חלה על בעל הזכויות והמחזיק במקרקעין, גם כאשר אירועים בהם מדליקים כתובות אש הינם אירועים במסגרות של משרד החינוך כגון בתי ספר, תנועת נוער וכיו"ב.

*עו"ד משה עוזיאל עוסק בנושאי מקרקעין, מקרקעי ישראל והתחדשות עירונית במשרד עו"ד חגי שבתאי, שפירא. *האמור בחוזר אינו בגדר חוות דעת משפטית אלא מידע כללי שאינו מהווה ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא.

מידע נוסף

  • הערת מערכת:

    מאמרים המפורסמים באתר האיחוד החקלאי על ידי אנשי מקצוע מייצגים את דעתם בלבד, אינם מהווים חוות דעת משפטית (אלא אם נאמר במפורש) ואינם מייצגים את עמדת תנועת האיחוד החקלאי .
    לפרטים נוספים ותגובות ניתן לפנות לכותב המאמר בהתאם לפרטיו המפורטים לעיל.

חגי שבתאי, עו״ד

עומד בראש המשרד עו"ד חגי ח. שבתאי יחד עם עו"ד אריה שפירא.

המשרד מתמחה בנושאי מקרקעין  ואגודות שיתופיות.

דואר אלקטרוני: info@hs-law.org .

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

למאמרים בנושאים:

אגודות שיתופיות אזורי עדיפות לאומית אנרגיות מתחדשות בית שלישי בן ממשיך בר רשות גישור דהקואופרטיביזציה דיני עבודה דמי הסכמה דמי רכישה דמי שימוש הורשת זכויות החלטה 979 החלטה 1222 החלטה 1311 החלטה 1316 החלטה 1370 החלטה 1426 החלטה 1445 החלטה 1455 החלטה 1458 החלטה 1464 החלטה 1464 החלטה 1470 החלטה 1478 החלטה 1481 החלטה 1490 החלטה 1505 החלטה 1513 החלטה 1521 החלטה 1523 החלטה 1549 החלטה 1553 החלטה 1580 החלטה 1591 החלטה 4302 החלטות מועצת מקרקעי ישראל היוון היטל השבחה הסדרה העברת זכויות הפקעות הקצאות מגרשים באזורי עדיפות לאומית הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרפורמה בחקלאות השכרת בתי מגורים השכרת קרקע חקלאית התחשבנות מחדש התיישבות ועדות קבלה ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות חוק ההתיישבות חכירה חכירה לדורות חלופות הכנסה למשק המשפחתי חקלאות יחידה שלישית יחידה שניה ייפוי כח מתמשך ירושת משק חקלאי מועצות אזוריות מים מים והשקיה מיסוי מיסוי דירה שלישית מיסוי מקרקעין מכירת נחלה משבצת משקי עזר משק עזר משרד החקלאות נחלה ניהול אגודה שיתופית עדיפות לאומית עובדים זרים פטור ממכרז פיצויי פיטורין פיצול נחלה פעילות לא חקלאית (פל״ח) קאופרטיבים קורונה קיבוצים קליטה קרקע רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל שיוך דירות בקיבוצים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות עבודה תיירות כפרית תיקון 116 לחוק התכנון והבניה תכנון ובניה תמ״א 35 תעסוקה לא חקלאית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.