"הבירוקרטיה הישראלית תוקעת את החקלאות, חוקים משנת 56, הגיע הזמן לעדכן ולהתחדש"

25 יול 2022
פלוני זרע עם שינוי הנהלים יוכלו לגדול בישראל פלוני זרע עם שינוי הנהלים יוכלו לגדול בישראל

תערוכת אגרומשוב 2022, המזמינה לחוויה יוצאת דופן של חקלאות ישראלית במיטבה, תציג בין ה-5-6.9 בבנייני האומה בירושלים רשימה ארוכה של חידושים. בין המשתתפים באירוע יהיה אריאל שי, אגרונום מוסמך, המפתח זנים טרופיים ייחודיים של צמחים שלא קיימים בישראל. שי יסביר כיצד אפשר בשיטות וטכנולוגיות שונות ניתן להגיע לפרי תוך שנתיים במקום 20 שנה וידרוש: רעננו את חוק ייבוא זרעים.

אריאל שי, תושב בית חלקיה הינו אגרום מוסמך ומגדר מוביל. לדבריו, שורש הבעיה נמצאת בבירוקרטיה הישראלית "המדינה צריכה לייבא מיליוני זרעים של עשרות אלפי מינים בוטנים של פירות וירקות, ומהם לברור אלפי זנים מקומיים לאזורי ישראל השונים. הדרך היחידה המקובלת בעולם כיום היא ייבוא דרך בוסתנים וגינות של אנשים פרטיים. לא דרך מכוני מחקר. הבירוקרטיה הישראלית היא זו שכעת תוקעת את החקלאות, לא ייתכן שיבוא זרע אחד בארץ שקול מבחינה בירוקרטית לייבוא של 100 טון. החוק שאוסר על יבוא הינו מ-1956, חוק שלא עבר חידוש, עדכון או תוספות". 

השיטה השנייה שמציע שי היא דרך הברכות אוויר. לטענתו, "היא מאפשרת להשריש על מרבית העצים בישראל וענפים עבים על סף פריחה או נושאי פרי, כשבתוך 3 חודשים מהנטיעה מקבלים כבר יבול. שיטה זו לא מפותחת בישראל לחלוטין. למעט בליצ'י בלבד. הברחות אוויר יאפשרו לגדל בישראל את כל העצים הכי טרופיים בעולם, בעציצים בחממה ביתית, וכך תהיה התקדמות אדירה בגידול עשרות מינים טרופיים בישראל".

שי מסביר איך גם חקלאי בעל גינה קטנה יוכל בעתיד הקרוב לגדל, אם ירצה, עץ פקאן בביתו. "בניגוד לעמדת המומחים לעצי פקאן, אני משריש הברחות אוויר של פקאן בעציץ וזה נותן לי פרי. לפי השיטה שלי, אפשר לגדל פקאן גם במרפסת בקומה ה-20 בכל בית פרטי". על הטכנולוגיה החדשנית שהוא מציע, אומר שי: "כאשר בבוסתן אנו פוגשים עוד אלפי מיני צמחים, אנחנו מפתחים עבורם שיטות גידול וטכנולוגיות חדשניות מבלי היכרות לאלפי מינים חדשים. כאשר אני מגדל סברס, אני מגדל אותו בחצי גזעולים. כאשר מגדלים צמח מטפס טרופי שאין בישראל, ניתן לפתח עבורו טכנולוגיות כדי שייתן הרבה פרי בנפח מצומצם. דוגמא נוספת הוא המנגוסטין הסגול-לוקח 20 שנה להפוך אותו מזרע לפרי אך בשיטה שלי זה ייקח שנתיים בלבד בתנאים בישראל".

שי, כאמור, ינאם במסגרת תערוכת החקלאות אגרומשוב 2022 שתתקיים בבנייני האומה בירושלים ב-5-6.9.2022. במסגרת התערוכה בבנייני האומה בירושלים, יוצגו מגוון טכנולוגיות מתקדמות וחדשניות לעולם החקלאות ולחקלאי. תערוכת אגרומשוב הינה התערוכה המובילה והגדולה בישראל לחקלאות, התערוכה תתקיים זו השנה ה 31  עם מאות מציגים ואלפי חקלאים ויזמים בתחום החקלאות. התערוכה שמתקיימת בחללים ממוזגים כאשר מציגים ויזמים גם מעבר לים ישתתפו בארוע.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.