ערך דירת מגורים שווה לזכות שימוש במקרקעין? / איתן מימוני, עו״ד

איתן מימוני, עו״ד איתן מימוני, עו״ד

השאלה שבמוקד ההתדיינות נסובה סביב כללי השיוך לרישום בתים על שם חברי קיבוץ ויורשיהם בקיבוץ נאות מרדכי (להלן: "הקיבוץ"). לפנינו בקשת ערעור על פסק דינו של ביהמ"ש המחוזי בנצרת, אשר דחה את ערעורם של המבקשים על פסק דין של בימ"ש השלום בנצרת.

רקע:

המשיבים הינם היורשים של חברת קיבוץ נאות מרדכי אשר הייתה בעלת דירה המונחת על חלקת שטח בקיבוץ. סעיף 6 ל"כללים לרישום הבתים על שם חברים: קיבוץ נאות מרדכי – נוסח מעודכן 2010", קובע כי במקרה בו נפטר חבר קיבוץ בטרם הספיק לרשום את זכויותיו בבית המגורים על שמו, בידי הקיבוץ עומדות שתי חלופות. האחת, לשלם ליורשי החבר שנפטר את ערך דירת התקן ואילו החלופה השנייה היא להתיר ליורשי החבר שנפטר להיכנס לנעלי החבר הנפטר לצורך רישום הזכות. לעניינו, הקיבוץ בחר באופציה הראשונה ובה זיכה את המבקשים בשווי ערך דירת תקן והוציא מחישוב זה את שווי המגרש עליו ישבה דירתה של המנוחה. ערך דירת תקן על פי הקיבוץ מחושב לפי הערך הממוצע של כל בתי המגורים המשויכים לחברי הקיבוץ.

לטענת המשיבים, כללי השיוך מקנים להם זכות לקבל מהקיבוץ את שוויה הכספי של דירת המונחה כאשר חישוב שווי הדירה כולל את שווי המגרש הצמוד אליה.

בימ"ש קיבל את פרשנותם של המשיבים לכללי השיוך וחייב את הקיבוץ להעניק למשיבים את שווי המגרש בנוסף לשווי הדירה. פסיקה זו התבססה על העובדה כי כללי השיוך מאפשרים לקיבוץ לבחור לממש את זכות היורשים בשתי דרכים אשר סביר להניח כי שתי החלופות שוות בערך הכלכלי. אם כן, הענקת רישום הזכות על דירת המגורים ליורשים, תכלול בוודאי שימוש במגרש הצמוד לדירה. מכאן, שחישוב שווי הדירה צריך לכלול את שווי המגרש הצמוד אליה. הקיבוץ ערער על פסק דינו של ביהמ"ש השלום וערעורו נדחה בבית המשפט המחוזי.

דיון והכרעה:

ביהמ"ש קבע כי ההוראות הרלוונטיות של כללי השיוך ברורות באופן שאינו מותיר מקום לספקות ולכן יש לקבל את עמדת הקיבוץ. הגדרת "ערך דירת תקן" בכללי השיוך ברורה ותואמת את עמדת הקיבוץ. כאשר הקיבוץ בוחר להעניק ליורשים את זכות הרישום במקרקעין של "בית המגורים", הם אכן מקבלים את זכות השימוש בדירה ובמגרש הצמוד אליה אך הקצאה בעין זו מותנית בחתימת היורשים על הסכם חכירה מהוונת עם רמ"י ובתשלום דמי חכירה מהוונת. אם כן, שוויה של  ערך דירת מגורים אשר דוברה באופציה הראשונה, אינה קשורה להגדרת בית מגורים אשר עוסקת בהקצאה בעין של מקרקעין לחברי קיבוץ שהיא, האופציה השנייה.

סיכום:

הערעור התקבל.

נקבע כי כללי השיוך מקנים ליורשים את השווי הכלכלי של דירת המגורים גרידא.

המשיבים יחויבו, ביחד ולחוד, להשיב לקיבוץ את הכספים העודפים שקיבלו ממנו בתוספת ריבית והצמדה כחוק.

המשיבים ישלמו לקיבוץ הוצאות משפט בכל הערכאות בסך כולל של 50,000 ₪.

רע"א 8226/21 קיבוץ נאות מרדכי נגד דניאל שליידר, פס״ד מיום 27/03/22

 

עת"מ 68067-05-20 מגשימים כפר שיתופי נ' רשות מקרקעי ישראל, פס״ד מיום 20/6/21

מידע נוסף

  • הערת מערכת:

    מאמרים המפורסמים באתר האיחוד החקלאי על ידי אנשי מקצוע מייצגים את דעתם בלבד, אינם מהווים חוות דעת משפטית (אלא אם נאמר במפורש) ואינם מייצגים את עמדת תנועת האיחוד החקלאי .
    לפרטים נוספים ותגובות ניתן לפנות לכותב המאמר בהתאם לפרטיו המפורטים לעיל.

איתן מימוני, עו״ד

"איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין" -  עוסק במגוון תחומים במשפטי המנהלי והאזרחי.

דואר אלקטרוני: office@mai-law.co.il

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לפסקי דין בנושאים:

אגודה קהילתית אגודות שיתופיות אגרסקו אחריות נושאי משרה איכות הסביבה אי תחרות אנרגיות מתחדשות אפליה כלפי נשים ארגון מגדלי העופות ארנונה אשראי בוררות בחירות בחירות לועד הנהלה בטיחות בעבודה ביטול בן ממשיך ביצים בית מקצועי בן ממשיך ברית פיקוח גודל הנחלה דגי נוי דיני חוזים דיני מכרזים דיני נזיקין דיני עבודה דמי פיתוח הארכת חוזה חכירה הורשת זכויות החלטה 737 החלטה 979 החלטה 1101 החלטה 1261 החלטה 1265 החלטה 1524 החלטה 1547 היוון היחידה השלישית היטל השבחה הסגת גבול הסוכנות היהודית הסכם בין יורשי נחלה הסכם משולש הסכמי פיתוח העברת זכויות הערכת שווי הפקעות הפרשות לפנסיה הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרמת מסך השבות מקרקעין השכרת בתי מגורים השמדת תוצרת חקלאית התיישבות ועדות ביקורת ועדות קבלה ועד מקומי ועד קהילה ועדת השגות ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות זכות עיון במסמכי אגודה חובת השבה למעסיק חוזה חכירה חוכר לדורות חוק ההתיישבות חיוב בגין שירותים קהילתיים חכירה חכירה לדורות חלופת האגודה חלף היטל השבחה חקלאות טיפול בבעלי חיים ייבוא וייצוא ירושת משק חקלאי כתב הודאה וסילוק כתבי שיפוי לולים לשון הרע מדור משפטי מדור עסקי מועצות אזוריות מיסוי מיסוי מקרקעין מיסי קהילה מכסות ביצים מכרזים מניות תנובה מסך התאגדות מס מעסיקים מס רכישה מס שבח מערכת המשפט משבצת משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה נפוטיזם סדר דין סדרי דין סילוק יד במקרקעין סמכויות בית דין לעבודה סמכות שיפוט סעיף 114 לחוק הירושה סעיף 197 עובדים זרים עובדים פלסטינאים עיגון זכויות ערבון ערבות ערעור על החלטות הרשם פדיון חופשה פינוי מאדמות מינהל פיצוי בגין גריעת שטחים מהמשבצת פיצוי בגין שימוש חורג פיצוי יורשים פיצויי סבל פיצויי פיטורין פיצול נחלה פירוק אגודה שיתופית פירוק שיתוף במקרקעין פלישות חקלאיות פנסיה פקיעת חברות קבורה קורונה קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קניין רוחני קרקע קרקע תפוסה רישוי עסקים רישום זכויות רשות מקרקעי ישראל רשם האג״ש שיוך דירות בקיבוצים שיוך נכסים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות נוספות תביעת דיבה תחנות דלק תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תנאי מקפח בתקנון תנובה תקנון אג״ש תרבות וחינוך תשלומים לאגודה קהילתית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.