הועד המקומי של מושב נהלל יפצה בעל רכב שניזוק בשל נפילתו של עץ / איתן מימוני, עו״ד

איתן מימוני, עו״ד איתן מימוני, עו״ד

קריסת עצים הינה תופעה שכיחה בעונת החורף, והיא עשויה להוביל לנזק רב. לפיכך, מוטלת על רשות מקומית החובה לפקח ולטפל בעצים שבתחומה. לפנינו מקרה בו חויב ועד מקומי בנזקים שנגרמו לרכב בשל קריסת עץ, לאור ממצאי בית המשפט לפיהם הועד המקומי לא נקט באמצעי זהירות מספקים למניעת הסיכון.

 

רקע:

באחד מימיו החורפיים של חורף 2016, חנה רכבו של התובע ברחבה של חורשת עצים בקרבת בית ספר יסודי בשטח הועד המקומי של מושב נהלל. בשלב מסוים, נפל על מכסה המנוע של הרכב ענף גדול מאחד העצים וגרם לו לנזק רב.  

אין מחלוקת בין הצדדים כי הרכב חנה בחורשת עצים שאינה מוסדרת לחניה, שעה שסמוך לצידו האחר של בית הספר קיימת חנייה מוסדרת. כמו כן, אין מחלוקת כי שנה וארבעה חודשים לפני קרות האירוע נבדק העץ על ידי הועד או מי מטעמו, במסגרת סקר עצים.  

יחד עם זאת, התובע טען כי הועד המקומי התרשל לאור העובדה שלא הציב שלטים האוסרים חניה באותו מקום, לא גידר את המקום ולא פעל לגיזום העצים במקום החנייה. זאת, שעה שצוות בית הספר נהג להחנות את רכביו בחורשה דרך קבע.

הועד המקומי טען בתגובה כי אין לו היכולת לדעת את נסיבות האירוע אשר בגינו נגרם הנזק הנטען לרכב. כמו כן, לטענתו אין לו אחריות מוחלטת על כל מפגע המתרחש בשטחו וודאי שלא אחריות על נזק הנגרם בשל מזג אוויר סוער, כפי שאירע במקרה דנן. עוד הוא ציין כי אין להטיל עליו את האחריות לנזק שעה שסמוך לבית הספר קיימים מגרשי חניה מוסדרים ובת זוגו של התובע, אשר חנתה את הרכב בחורשה, הסתכנה מרצון שעה שבחרה לחנות את הרכב בחורשה.

 

דיון והכרעה:

על רשות מקומית מוטלת החובה לפקח ולטפל במפגעים שונים שבשטחה. אחריותו של הועד המקומי אינה מוחלטת אלא נבחנת על בסיס פעולתה והתנהלותה של הרשות הסבירה. רמת הזהירות בה מחויבת רשות סבירה מחייבת לנקוט אמצעים לא רק כלפי סיכון ידוע, אלא גם כלפי סיכון לא ידוע אשר קיימת לגביו הסתברות סבירה של התרחשות.

בית המשפט מצא כי הבדיקה האחרונה של העץ המדובר נעשתה כשנה וארבע לפני האירוע, כאשר טיב הבדיקה האמורה היה ויזואלי בלבד, ללא סימון העץ או בדיקה פיזית כלשהי. לפיכך, לא ניתן לשלול את האפשרות המסתברת לפיה העץ סבל ממחלה כלשהי אשר הובילה לנפילתו.

עוד נמצא כי הועד המקומי לא הציג תכנית עבודה סדורה לגיזום עצים בחלוף הזמן שעבר מאז אותו סקר עצים שבוצע, וכן כי לא הוכח כי נעשה מבצע גיזום עצים לפני החורף כפעולת מנע. בנוסף לכך, עולה כי הועד לא מנע חניית רכבים במקום האירוע ולא הציב שלטים האוסרים על חניה בו.

לאור כל האמור, בית המשפט קבע כי קמה לוועד חבות לנזקי התובע. בד בבד נקבע כי יש לייחס לנהגת הרכב אשם תורם בשיעור של 25% בשל בחירתה לחנות את רכב התובע במקום חנייה לא מוסדר, שעה שעמדה לפניה חלופה מוסדרת ובטיחותית.

סיכום:

התביעה התקבלה. על הועד המקומי, באמצעות חברת הביטוח אשר מבטחת אותו, לשלם לתובע סכום של 19,816 ₪.

תא"מ (שלום)(ת״א) 11165-11-17 רביב נ' מושב נהלל-ועד מקומי ואח׳, פס״ד מיום 20/05/2020

 

איתן מימוני, עו״ד

"איתן מימוני ושות' - משרד עורכי דין" -  עוסק במגוון תחומים במשפטי המנהלי והאזרחי.

דואר אלקטרוני: office@mai-law.co.il

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לפסקי דין בנושאים:

אגודה קהילתית אגודות שיתופיות אגרסקו אחריות נושאי משרה איכות הסביבה אי תחרות אנרגיות מתחדשות אפליה כלפי נשים ארגון מגדלי העופות ארנונה אשראי בוררות בחירות בחירות לועד הנהלה בטיחות בעבודה ביטול בן ממשיך ביצים בית מקצועי בן ממשיך גודל הנחלה דגי נוי דיני חוזים דיני מכרזים דיני נזיקין דיני עבודה דמי פיתוח הארכת חוזה חכירה הורשת זכויות החלטה 737 החלטה 979 החלטה 1101 החלטה 1261 החלטה 1265 החלטה 1524 החלטה 1547 היוון היחידה השלישית היטל השבחה הסגת גבול הסוכנות היהודית הסכם בין יורשי נחלה הסכם משולש הסכמי פיתוח העברת זכויות הערכת שווי הפקעות הפרשות לפנסיה הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרמת מסך השבות מקרקעין השכרת בתי מגורים השמדת תוצרת חקלאית התיישבות ועדות ביקורת ועדות קבלה ועד מקומי ועד קהילה ועדת השגות ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות זכות עיון במסמכי אגודה חובת השבה למעסיק חוזה חכירה חוכר לדורות חוק ההתיישבות חיוב בגין שירותים קהילתיים חכירה חכירה לדורות חלופת האגודה חלף היטל השבחה חקלאות טיפול בבעלי חיים ייבוא וייצוא ירושת משק חקלאי כתב הודאה וסילוק כתבי שיפוי לולים לשון הרע מדור משפטי מדור עסקי מועצות אזוריות מיסוי מיסוי מקרקעין מיסי קהילה מכסות ביצים מכרזים מניות תנובה מסך התאגדות מס מעסיקים מס רכישה מס שבח מערכת המשפט משבצת משק עזר משרד החקלאות נזיקין נחלה נפוטיזם סדר דין סדרי דין סילוק יד במקרקעין סמכויות בית דין לעבודה סמכות שיפוט סעיף 114 לחוק הירושה סעיף 197 עובדים זרים עובדים פלסטינאים עיגון זכויות ערבון ערבות ערעור על החלטות הרשם פדיון חופשה פינוי מאדמות מינהל פיצוי בגין גריעת שטחים מהמשבצת פיצוי בגין שימוש חורג פיצוי יורשים פיצויי סבל פיצויי פיטורין פיצול נחלה פירוק אגודה שיתופית פירוק שיתוף במקרקעין פלישות חקלאיות פנסיה פקיעת חברות קבורה קורונה קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קניין רוחני קרקע קרקע תפוסה רישום זכויות רשות מקרקעי ישראל רשם האג״ש שיוך דירות בקיבוצים שיוך נכסים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות נוספות תביעת דיבה תחנות דלק תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תנאי מקפח בתקנון תנובה תקנון אג״ש תרבות וחינוך תשלומים לאגודה קהילתית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.