כיצד מתמודדים עם עומסי החום הכבדים בכדי לשמור על חיות המשק והדגה?

צינון בהתזת מים קרירים על הפרות צינון בהתזת מים קרירים על הפרות צילום: הרמן פרוג׳קט בר

עומסי החום בחודשי הקיץ הישראלי, ובעיקר בימים אלו של אוגוסט, כמו גם העלייה המתמדת בטמפרטורות עקב שינוי האקלים, גורמים לעקות משמעותיות אליהן חשופות חיות המשק היבשתיות, כמו בקר, עופות, ודגים המגודלים בבריכות ומתקני גידול בים.

מומחים בענפי הגידול השונים מציעים מגוון פתרונות תזונתיים וטכנולוגיים לשמירת בריאותם של בעלי החיים וצמצום ירידות בתפוקת החלב והביצים, העלולות להיגרם כתוצאה מהפגיעה בהם, עקב הטמפרטורות הגבוהות.

טרייסי ויזמן, משרות שדה בעלי כנף בקבוצת 'צמח תערובות', מהיצרניות הגדולות ביותר בישראל לייצור מזון לבעלי חיים, המתמחה בתזונה ייחודית לבעלי כנף, אומרת כי השילוב של טמפרטורה ולחות גבוהות משפיעות על מטילות, פטם ורבייה, וגורמות לירידה בתפוקה. עוד אומרת ויזמן כי צפיפות יתר בלול מגבירה את הסיכון לעודפי חום, ואוורור לקוי גורם לרטיבות משטחי העופות ובעקבותיו להופעת דלקות רגליים וחזה.

"להודים ופטם בבתי הגידול קיימת בקרה אקלימית, אוורור אורך ורוחב, מזרונים לחים והמטרת פנים, אך במצב של עומס חום כבד הטמפרטורה בבתי האימון עלולה לעבור את ה-33 מעלות צלסיוס, סביבה שמהווה סיכון ממשי לבריאות העופות ואף עשויה להיות קטלנית. לכן על מגדלי העופות להיות עם 'יד על הדופק' ולוודא שיש אוורור תקין, בשלוב זהיר של מזרונים לחים והמטרת פנים וכן להיות מוכנים עם גנראטור למקרה של הפסקות חשמל ולוודא שאין תקלות בכלל המערכות" אומרת ויזמן.

אמנון בר-פלד, מנכ"ל השותפות החדשה 'הרמן-פרוג'קט בר': "הפרות החולבות בישראל, המניבות כ-35 ליטר חלב ממוצע ביום, רגישות לחום וחייבות לאזן את חום גופן במהלך ימי הקיץ, בהם תפוקת החלב יורדת בכ-2 עד 5 ליטר ביום, ובתקופות של עומסי חום כבדים אף בכ-8 ליטר. בכדי לשמור על בריאות הפרה ולצמצם את הירידה בתפוקת החלב, אנו מספקים סל פתרונות הכולל  מערכות אוורור וצינון מתקדמות, הבנויות מחצרות צינון, אוורור הסככות וצנון בחצר ההמתנה, ולאחרונה קונספט חדש-מערכת צינון באבוסים, כמו כן טיפול ביונקיות והצללות ברפת. מאווררי התקרה הגדולים שאנו מתקינים, מכסים את כלל הפרות ויעילים יותר ממאווררי צד, וכן פועלים בשילוב התזת מים מבוקרת, מה שמאפשר לפרה להתאוורר בצורה טובה וללא זבובים, לשמור על חום גופה בצורה מיטבית ולשפר את תנובת החלב בתקופות של עקת חום. כמו כן, תוספי מזון ושיטות ההזנה שאנו מספקים, מסייעים אף הם להוריד את חום הגוף בפרות, בעזרת חיזוק המערכות הטבעיות המעורבות בתהליך פיזור החום, תיקון איזון האלקטרוליטים ועידוד בליעה של מזון".

פז גורן, מנכ"ל 'דג-סוף', חברת בת בקבוצת 'צמח תערובות', אומר: "הטמפרטורות הגבוהות לא פוסחות גם על הדגה, ואנו בהחלט דואגים יותר לדגים בימי השרב בקיץ, בהם טמפרטורת המים בבריכות הדגים עומדת על מעל ל-31 מעלות צלסיוס בממוצע, זו טמפרטורה גבוהה, אבל הדג ידע להתמודד איתן. בתנאים של עקת חום, חשוב לתת לדגים "לנוח" ולא "להציק" להם כך שיוכלו להתמודד עם הטמפרטורות הגבוהות, ולפיכך מגדלי הדגים משתדלים להימנע מפעולות ממשקיות כמו מעברם מבריכה לבריכה ודוחים את שלבי המיון למועד קריר יותר. עם זאת, בטמפרטורות גבוהות ישנו סיכון להיווצרות מצבים של "חוסר חמצן" בבריכות הגידול והדגים עלולים להיפגע בקצב הגדילה ואף למות במקרי קיצון, כך שנוסף לפעולות שהוזכרו, יש לספק חמצן מלאכותי לבריכות הדגים, באמצעים כגון מערך מרובה מאווררים וחמצן נוזלי. בדגי ים המצב פחות חמור כיוון שבים אין מצב של ירידת רמת החמצן במים אבל, כמו בבריכות הדגים, המגדלים בים נמנעים עבודות כמו העברת דגים או מיון שאינן הכרחיות.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.