ועדת הפנים תמשיך את הדיון על הארכת תוקף הותמ"ל בשבוע הבא

07 מרס 2018 המחברת/ת:

ועדת הפנים בראשות ח"כ יואב קיש תמשיך את הדיון על הארכת הוראת השעה לקידום בניה במתחמים מועדפים לדיור בשבוע הבא.

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש: "לא ניתן לעשות את עבודת הותמ"ל בלי לקחת קרקע מהמועצות האזוריות, אבל אני פונה לממשלה – המשימה חשובה, אבל יש דרך. אני לא מתווכח עם ההחלטות שלכם, אבל לא ייתכן שראשי מועצות אומרים 'אף אחד לא דיבר איתי'. המתח יהיה, ואתם תוותרו על שטחים לטובת מגורים, אבל אנחנו נוודא שישמעו אתכם.

ההצבעה לא תתקיים היום כי חשוב לתת לכל מי שרוצה להתבטא. הותמ"ל הוא צורך חיוני, ולו בזכות זה שהוסיף תחרות מול הוועדות המחוזיות. יש ראשי עיר שמאד מרוצים, אנו באמצע תהליך. יש הרבה בעיות תשתית ותחבורה ומימון תשתיות על במקומות שחתמו על הסכמי גג, ופיצוי ראוי לחקלאים. המתח קיים ולכן נקדיש לו דיון נוסף בטרם נכריע בעניין הארכת תוקף החוק".

אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור הלאומי: "זה קרוב לשלוש שנים שאנו מטפלים במשבר הדיור שהיו לו הרבה סיבות. הפתרון הוא קודם כל הגדלת ההיצע. שמנו לעצמנו מטרה לאפשר לשוק הפרטי לייצר מספיק דירות. הנושאים בהם צריך לטפל: 1. תכנון. 2. שיווק. 3. תשתיות. 4. אשראי. 5. כוח אדם. 6. התחדשות עירונית ו-7. היתרי בניה. בוועדות המחוזיות הזמן לא היה סביר וזה עצר חלק גדול מהיוזמות.

צריך מדיניות מקרו כלכלית, שעל מדף מוסדות התכנון יהיו מספיק דירות ל-6-7 שנים. ככל שההיצע גדל, יש השפעה על המחירים. בשלוש שנים אושרו תוכניות: מאה אלף תוכניות ב-2015, 111,000 ב-2016 ו-127,000 ב-2017 (הנתונים כוללים תוכניות שאושרו בוועדות המחוזיות). זה לא מספיק. עד 2040 רוצים להגיע לבניית תוכניות ל2.6 מיליון דירות, ולמימוש של מיליון וחצי דירות".

תומר רוזנר, היועץ המשפטי לוועדה: "הוועדה לא יכולה לתקן את הצו, אבל היא יכולה להתנות את אישור הצו בתנאים. הממשלה יכולה להתחייב שהיא תכניס שינויים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ: "ברור שמדובר בכלי חיוני. יש בפנינו אתגר גדול ומתוך אהבה מקלקלים את השורה, אבל אסור לקלקל בצורה מוגזמת. לא לדרוס בדרך כל דבר. יש אלמנטים שצריך לתקן ולאזן. לדוגמא, החקלאים שמשיבים אדמות ומקבלים פיצוי, אבל משלמים על הפיצוי מיסוי מלא, בניגוד להפקעה מערבים ששם משלמים מיסוי מופחת ובניגוד לתזכיר חוק שיעניק פטור מלא לחברת חשמל בגין נכסים שלא ברור למה הם בכלל שלה".

ח"כ מוסי רז: "אין מקום לוועדה שפוגעת בערכים סביבתיים וחברתיים כמו תחבורה וחקלאות. המצגת הדגימה למה גם מי שחשב שצריך ותמ"ל צריך לומר מספיק".

ח"כ יעקב אשר: "אחד הדברים הגדולים בחקיקה הוא שאפשר לראות איך החוק עובד, ולתקן. החיפזון מהשטן".

ח"כ אורי מקלב: "גם כשרואים את המצגת והחזון ברור שזו לא דרך המלך, אלא לעת חירום, בגלל מצוקה. אם זו דרך טובה, אולי נבטל את התכנון הרגיל ונעשה את כל התכנון ככה? יש פגיעה. אם רוצים לאשר את הצו צריך לבחון, לעשות מיפוי. לשמוע במקומות שאושרו מה התגובות בשטח. קיצורי דרך זו דרך פוגענית".

עמיר ריטוב, יו"ר מרכז המועצות האזוריות: "התכנון לא משתף. הוועדות המחוזיות הרוויחו ביושר את הותמ"לים, אבל היום הן עובדות כמו שצריך".

איציק ברוורמן, ראש עיריית פתח תקווה: "העמידו מטרה לשווק דירות, אבל בלי תכנון. יוצרים כלוב של זהב. אין תשתיות, בעיקר אין תחבורה. אם רוצים לזרז תהליכים, תעבירו את כל המשאבים לוועדות מחוזיות. נוצר אבסורד. סירקין חצי בותמ"ל וחצי במחוזית. איזה היגיון יש בזה?"

תמיר עידן, ראש מועצת שדות נגב: "רציתי להשמיע את עמדתי, אמרו לי תמצא שר שמוכן להציג בשמך. לא מצאתי שר שמוכן. ועדת הגבולות הורידה ממני 460 דונם למסחר והעבירה לנתיבות. שטח שתכננו כמרכז תעסוקה במושב תקומה לוקחים. מה המועצה צריכה לעשות כשלוקחים לה שטחי תעשיה ומסחר?"

 

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.