התייחסויות משרד החקלאות בעקבות מצב החירום באוקראינה

03 מרס 2022
פלישת רוסיה לאוקראניה פלישת רוסיה לאוקראניה

לעניין לשוק הביצים בישראל

לא צפוי מחסור בביצים כתוצאה ממצב הלוחמה באוקראינה. שר החקלאות, עודד פורר, הנחה את הגורמים המקצועיים להיערך מבעוד מועד על מנת למנוע מחסור בביצים. בנוסף למדינות שמאושרות ליבוא ביצים, הנהלת השירותים הווטרינריים בוחנים ברגעים אלה רכישת ביצים ממדינות נוספות שיעמדו בתו התקן הבריאותי המחמיר.

משרד החקלאות פועל במטרה לתת מענה לצריכה ואספקה סדירה של הביצים בישראל כל העת, ובה בעת לשמירה על ביטחון המזון ועל חיזוקה של החקלאות המקומית. בעקבות שפעת העופות שפרצה בסוף 2021 והעלייה בצריכת ביצים לקראת חג הפסח, פתח המשרד זה מכבר מכסות ליבוא ביצים ללא מכס בהיקף של 140 מיליון ביצים. נכון להיום הוגדל מספר המכסות ליבוא שנפתחו לכמיליארד ביצים, וככל שיידרש, יחולקו רישיונות יבוא נוספים. כך שגם כאשר הצריכה הישראלית תגבר לקראת החג, כבכל שנה, עודף הביקוש מושלם מיבוא, לרווחת אזרחי מדינת ישראל. כל זאת לצד המשך שיווק הביצים המקומיות וחיזוק ענף ההטלה הישראלי.

חשוב לציין כי מדינת ישראל מייבאת ביצים לשיווק ולתעשייה מארבע מדינות שונות, רק אחת מהן היא אוקראינה שהצטרפה לפני כשנתיים (השלוש הנוספות הן ספרד, איטליה ופורטוגל). בעקבות אירוע החירום באוקראינה, משרד החקלאות בוחן אפשרות לפתיחת היבוא ממדינות נוספות, או לחלופין להגדיל את מספר מכסות היבוא ממדינות מאושרות.

לעניין אישור תקנות מכסות הייצור

לנוכח החשיבות שמשרד החקלאות רואה בשמירה על ביטחון המזון בישראל, פועל המשרד במטרה להרחיב את המכסות הייצור המקומי, כדי שמדינת ישראל לא תצטרך להסתמך ביבוא הביצים מחו"ל. לשם כך, פעל המשרד מהר ככל הניתן על מנת לקדם את אישורן של התקנות בוועדת הכלכלה. בכך להביא למימוש מהיר יותר לתוספת במכסת הביצים של המגדלים הקיימים והמגדלים החדשים. אלו יעזרו לבסס את ענף ההטלה ולחזק את החקלאות המקומית, ומשכך להביא לביטחון מזון בישראל. משרד החקלאות ממשיך לעקוב אחר אספקת הביצים לחג, וככל שיידרש יפעל על מנת לקדם את חלוקת המכסות מול מועצת הלול, שאמונה על כך על פי חוק. כמו גם, המשרד בוחן כלים נוספים על מנת להבטיח אספקה סדירה לאזרחים.

חשוב לציין כי אישור התקנות ותיקונן נועד כדי לתת מענה מקסימאלי עבור המגדלים הישראלים, כדי לממש את פוטנציאל הייצור בישראל, וכאמור מדינת ישראל לא תצטרך להסתמך על יבוא מחו"ל.

לעניין החיטה והמספוא

במשרד החקלאות עוקבים אחר ההתפתחויות, ומבהירים כי בשלב זה לא צפוי כל מחסור בחיטה ובמספוא. במשרד ערוכים להתמודדות עם חסמים אפשריים בייבוא. נכון להיום, כמחצית מכמות החיטה למאכל בשוק המקומי וכשליש מהמספוא, מיובאים מרוסיה ואוקראינה. אולם, כבר לפני כחודש החלו יבואנים להיערך למציאת מקורות חלופיים למוצרים אלה, ככל שייעלה הצורך. כמו כן, ישנו מלאי אופרטיבי בידי השחקנים המרכזיים במשק. זאת בנוסף על העובדה כי ישראל מחזיקה באופן קבוע מלאי חירום, הן של מזון לבעלי חיים, והן של חיטה למאכל.

לעניין האפשרות לעליית מחירים במשק

משרד החקלאות בפרט וממשלת ישראל בכלל שמו להם כמטרה את הורדת יוקר המחייה. משרד החקלאות עוקב כל העת ויפעל במטרה לסייע ולהפוך את הענפים החקלאיים לתחרותיים יותר, ולמזער ככל הניתן את עליית המחירים. לצורך כך, שר החקלאות עודד פורר, ומנכ"לית המשרד, נעמה קאופמן-פס, ממשיכים בקידום הרפורמה בחקלאות, אשר מחד תחזק את החקלאי הישראלי ותשמור על ביטחון מזון בישראל. ומאידך, תהפוך את השוק לתחרותי יותר, כדי שאזרחי המדינה יוכלו לקנות פירות וירקות במחיר לכל נפש.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

F2F OECD אבוקדו אגודות שיתופיות אגרוטק אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי ההדרים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גרנות דבש דובדבנים דיג דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המרחב הכפרי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש השקעות התאחדות החקלאים התיישבות ועדת גבולות ועדת צכסןץ ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חומרי הדברה חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת הלול מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מזכ״ל התאחדות החקלאים מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר ניקוז סמדר אוטולנגי עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פודטק פערי התיווך צמח תערובות צער בעלי חיים קורונה קורסים קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל רש״פ שוק סיטונאי שחיטה שחורה שימור שימושים חורגים שינוי אקלים שינויי יעוד שינוי תקנות הגנת הצומח שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תחרות הצילום תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תמיכות בחקלאות תערוכות ואירועים

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.