דבורת הדבש: 4 דברים מעניינים שאולי לא ידעתם

18 מאי 2021
דבורת הדבש בהאבקה דבורת הדבש בהאבקה צילום יוסף (גו'חה) אנגל

יום הדבורה הבינלאומי יצוין ב-20 במאי 2021. הדבורה הקטנה והעמלנית לא תמיד זוכה להכרה והערכה, בעיקר מכיוון שזהותה מתקשרת לייצור דבש בלבד, אך זהו רק מוצר משני. הדבורה הינה החרק המשמעותי ביותר להתפתחות האדם, מאחר ועיקר עבודתה היא האבקת צמחי החקלאות והבר. להלן ארבע עובדות על הדבורה שאולי לא ידעתם:

  1. האבקה - למרות שקשה לנו לקשר בין הדבורה לתפוח, אבוקדו, שקד, חמניה או אבטיח, הרי שללא הדבורה, רוב המזון מהצומח לא יהיה קיים. מפתיע אבל זו עובדה; האדם שמפתח טילים משוכללים, בינה מלאכותית, מחשבי על, תרופות וחיסונים ואף משוטט בחלל, טרם הצליח לחקות באופן יעיל את המכניקה של האבקת צמחים המהווה את אחד התהליכים החשובים בטבע. "מן הפרח בא הפרי", כל פרח זקוק להאבקה בכדי ליצור הפרייה, ממנו יצמח הפרי וזרעים להמשך. לצורך ביצוע  מלאכה זו אנו זקוקים לדבורת הדבש. האבקה שמבצעת הדבורה משפיעה על המערכת האקולוגית הכוללת ועל כל יצור חי.

    בשנים האחרונות הולכות ונכחדות מושבות דבורים בכל העולם וזאת מסיבות רבות שחלקן עדיין לא ידועות. מאחר והדבורה היא כלי ההאבקה עיקרי בטבע, מדענים ומומחי דבורים ברחבי העולם מודאגים מכמות הדבורים המצטמצמת. רוב האנשים לא יודעים שהדבורים הן 'מאביקות-על', המאביקות גם צמחים הגדלים באזורים גבוהים, אליהם חרקים אחרים לא מסתכנים להגיע.

  2. לדבורים אנטומיה שונה מאשר לנו -

    כשבוחנים מקרוב את הדבורה, ניתן להבין עד כמה היא שונה מבעלי חיים חולייתנים (להם שייכים גם בני האדם). לדבורים סוג אחר לגמרי של מערכת דם. בדומה לחרקים אחרים, יש להם שלד חיצוני, אך בחלק הפנימי אין כלי דם. בגופה של דבורה נמצא נוזל הדם שממלא את כל חלקי הגוף באופן חופשי. הדם שלה אינו נושא חמצן ולכן צבעו אינו אדום כמו אצלנו. כל האיברים, כולל הלב, נמצאים בתוך הדם הצף חופשי, כמו בבלון.

  3.  דבורה היא חרק ידידותי -

    מפגש עם דבורת דבש בטבע מפחיד לעיתים אנשים. לדבורה זמזום חד ובולט בזמן שהיא נעה באוויר, המעניק לה הופעה אגרסיבית משהו. עם זאת, דבורים הן חרקים ידידותיים ואין צורך לפחד מלהיעקץ על ידן. נקבות דבורי הדבש הן היחידות המצוידות בעוקץ והן יעקצו רק אם יחושו איום כלפיהן. באופן כללי, הדבורים עדינות וחרוצות ועסוקות בעיקר במטלות הרבות של איסוף הצוף והאבקה, ייצור דונג, ניכוי הכוורת, שמירה וטיפול במלכה. רוב הדבוראים הוותיקים (500 בישראל) אינם משתמשים בכפפות כאשר הם מטפלים בכוורות ויש שאפילו מלטפים את הדבורים בכף ידם.

  4. כל אחד יכול לסייע בשמירה על הדבורים - דבורת דבש רגילה חיה רק מספר שבועות. המלכה של הכוורת הינה היחידה במושבה שתוכל לשרוד שנה ויותר אך שאר הדבורים תתחלפנה. הנוכחות של דבורה בקרבתכם היא חיובית ותופעה שצריך לשמוח בה.

כולנו חייבים לסייע בשמירה על דבורי הדבש, לטעת עצים ושיחים צוּפָנִיִים (בעלי צוף- מזון הדבורים), לשתול פרחים בעלי צבעים כחולים, סגולים וצהובים הנוטים בדרך כלל למשוך דבורים, לפעול עם הדבוראים כנגד כריתת עצים ובעיקר אקליפטוס שפרחיו מלאים בצוף  לאורך רוב עונות השנה, להימנע בחומרי הדברה מסוימים הידועים כגורמים נזק לדבורים, ולפעול לשם כך גם ברשות לה אתם שייכים. 

יום דבורה שמח!

 ליד מטע שקד צילום יוסי סלבצקי

כוורות ליד מטע שקד- צילום יוסי סלבצקי

כתב: אופי רייך, מנכ"ל מועצת הדבש

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

OECD אבוקדו אגודות שיתופיות אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גרנות דבש דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המרחב הכפרי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש התאחדות החקלאים התיישבות ועדת גבולות ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר סמדר אוטולנגי עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פערי התיווך צער בעלי חיים קורונה קורסים קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות מקרקעי ישראל רש״פ שוק איכרים שוק סיטונאי שחיטה שחורה שימושים חורגים שינויי יעוד שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תערוכות ואירועים

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.