בשורה לצרכנים: משרד החקלאות אוסר את השימוש בשורה ארוכה של חומרי הדברה בפירות וירקות

בשורה לצרכנים: משרד החקלאות אוסר את השימוש בשורה ארוכה של חומרי הדברה בפירות וירקות Photo by Patti Adair from FreeImages

כחלק מפעילות משרד החקלאות ופיתוח הכפר לצמצום השימוש בתכשירי הדברה בפירות וירקות, עורך המשרד מזה שלוש שנים בחינה מחודשת של חומרי הדברה המאושרים לשימוש כיום בישראל. מטרת הבחינה מחדש אשר החלה בשנת 2017, היא לבחון את התועלת והנזק מהשימוש בחומרי הדברה שמאושרים לשימוש בישראל, אך אינם מאושרים באירופה, הנחשבת למחמירה בעולם מבחינת שאריות חומרי הדברה.

מהלך זה מצטרף לרביזיה שביצע המשרד לפני מספר שנים להוצאה כליל של חומרים מ"הדור הישן", במסגרתה הוצאו משימוש תכשירי הדברה המכילים זרחנים אורגניים, טריאזינים ופחממנים כלוריים.

הרביזיה הנוכחית שמוביל המשרד כללה שורה של חומרי הדברה שונים, ביניהם: קוטלי עשבים, קוטלי חרקים ואקריות וקוטלי פטריות וחיידקים. בנוסף, נבדקו גם חומרי הדברה המיועדים למכרסמים, חומרים לטיפול לאחר קטיף ולאיוד. משרד החקלאות הורה על הפסקת השימוש ב-10 חומרי הדברה פעילים, והגביל משמעותית את השימוש ב-33 חומרי הדברה כך שניתן להשתמש בהם רק בגידולים קריטיים אך אין להם חומר תחליפי. 6 חומרים נוספים עוד בבחינה, ובמקביל במשרד החקלאות מגבשים תכנית רביזיה לחומרי הדברה הרשומים בישראל אך לא רשומים באירופה.

כאמור, הרביזיה נועדה לבחון שימוש בחומרי הדברה המאושרים בארץ ואינם מאושרים באירופה. עם זאת, מדגישים במשרד החקלאות כי בין ישראל ואירופה קיים שוני רב במזג האוויר המשפיע על החקלאות והמזיקים וכתוצאה מכך על השימוש בחומרי הדברה. החורף הישראלי חם וקצר יחסית, על כן אין "איפוס ומחיקה" של אוכלוסיית המזיקים, ובגלל שהקיץ יבש ישנם יותר מזיקים שמתמודדים איתם, ומכאן עולה כי הצורך בשימוש בתכשירים של קוטלי חרקים ואקריות שונה מאירופה. האירופאים פוסלים גם חומרים העלולים לפגוע במי התהום שלהם, בישראל לא נשקפת סכנה כזאת שברוב שטחי ישראל מי התהום אינם גבוהים וסמוכים לפני הקרקע בשונה ממדינות אירופה.

שוני נוסף המשפיע של השימוש בחומרי ההדברה הוא מאפייני וצרכי החקלאות בארץ ובאירופה והשוני בסוגי הנגעים המזיקים. בעוד שבאירופה הבעיה העיקרית איתם מתמודדים בנושא הגנת הצומח היא מחלות הצמחים, בארץ הבעיה העיקרית היא החרקים המזיקים. ההבדלים הללו הובילו למסקנה כי לא כל חומר אשר איננו רשום באירופה הוא אוטומטית "רעיל" ויש לפסול את השימוש בו. בישראל נכון להיום רשומים כ-450 חומרי הדברה שונים. לעומת זאת, במדינות האיחוד האירופי מאושרים כ-520 חומרים פעילים ונוסף לכך, רשומים יותר מ-50 חומרים פעילים בחלק ממדינות האיחוד על אף שהחומרים אינם מאושרים באיחוד כמענה לצרכים החקלאיים החיוניים באותם מדינות ספציפיות.

ד"ר לילא שיני חג'-יחיא, מנהלת אגף כימיה ותכשירי הדברה בשירותים להגנת הצומח ולביקורת: "משרד החקלאות שם לנגד עיניו את בריאות הציבור והסביבה יחד עם קיום חקלאות בת קיימה ובריאה בישראל, על כן למרות הצורך החקלאי משרד החקלאות החליט על הפסקת השימוש בחומרים שנאסרו לשימוש באירופה, על אף שהשימוש בהם נחוץ לחקלאות. חשוב להבהיר כי גיבוש רשימת החומרים לא נעשה על סמך בחינת רעילותם והסכנות הנשקפות מהם, אלא על עצם העובדה שהחומרים אינם רשומים באירופה. יצוין כי מדיניות בחינה והוצאה משימוש של תכשירי ההדברה באירופה היא מהמחמירות בעולם".

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

OECD אבוקדו אגודות שיתופיות אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גרנות דבש דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המרחב הכפרי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש התאחדות החקלאים התיישבות ועדת גבולות ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר סמדר אוטולנגי עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פערי התיווך צער בעלי חיים קורונה קורסים קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות מקרקעי ישראל רש״פ שוק איכרים שוק סיטונאי שחיטה שחורה שימושים חורגים שינויי יעוד שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תערוכות ואירועים

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.