רשות החירום הלאומית לא מגדירה את סכנת שינוי האקלים כאיום אסטרטגי

03 יול 2018

ועדת המשנה של ועדת המדע והטכנולוגיה לקידום טכנולוגיות לאנרגיה מתחדשת בראשות חה"כ יעל כהן-פארן התכנסה היום [שני] לדיון במצב התוכנית הלאומית להערכות המדינה לשינויי אקלים.

יו"ר הוועדה, חה"כ יעל כהן-פארן אמרה בפתח הדיון: "משבר האקלים, הגיע הרבה יותר מהר ממה שחשבו והוא כבר כאן. יש איזשהו נתק בין הדרג הפוליטי לבין המומחים שעוסקים בנושא ומתריעים על הסכנות שטמונים בשינויי האקלים על אזור מזרח התיכון. הוועדה מתכנסת כדי לדון איך אנו נערכים לדברים ברמה ממשלתית ובעיקר לגשר על הפער ששוב לא יהיו שרים מופתעים שמדינת ישראל אמורה להיפגע מכל שינויי האקלים. אנו יודעים להיות היטב בזירה הבינלאומית בקדמה הטכנולוגית ויש מקום גדול וחשוב גם בנושא הסביבה להיות נוכחים ומתקדמים בזירה הבינלאומית ולא רק לקבל את ההיערכות משם".

אלון זסק, סמנכ"ל משאבי טבע במשרד להגנת הסביבה הציג בוועדה את התופעות העיקריות החזויות באזורנו כתוצאה משינויי האקלים: עלייה בטמפרטורה, ירידה בכמות המשקעים ופיזורם, עלייה במפלס פני הים, גלי חום, אירועי מזג אוויר קיצוניים ושיטפונות. לדבריו, "הדבר החשוב ביותר הוא הקמת מנהלת המופקדת על הובלה, תיאום בין-משרדי, קידום מחקר, ביצוע הערכות סיכונים והנגשת מידע. הצעת מחליטים הופצה בנושא כבר למשרדי הממשלה ואנחנו מקווים שזה עניין של חודשים עד שזה יאושר ותכניות הפעולה יצאו לדרך. המטרה היא להכניס את נושא האקלים בד.נ.א של כל תכניות המשרדים וככה לדוגמא גם משרד הדתות יידע כיצד הוא יכול להטמיע את ההיערכות בכל מה שקשור למשרדו ולא רק משרדים המתקשרים באופן ישיר עם נושא הסביבה".

ד"ר סינייה נתניהו, המדענית הראשית לשעבר של המשרד להגנת הסביבה סיפרה בוועדה על הדו"ח שהוגש ע"י המשרד בהמלצות לממשלה לאסטרטגיה ותכנית פעולה לאומית. לדבריה השורה התחתונה החשובה ביותר היא שלישראל אין מחקר וידע בסיסי איפה אנו אוחזים באמת מבחינת סכנת האקלים של ישראל, "החלטת ממשלה קיימת כבר מ2009 שיש להיערך לשינוי האקלים – אבל למה בדיוק להיערך? חייבים ליצור בסיסי ידע לדעת איפה אנו אוחזים ובעיקר חייבים הצעות מימון להערכות סיכונים ותיאום מדעי. הדבר בראשון הוא להקים גוף שיגיד בצורה רשמית מהן סכנותיה של ישראל בעניין".

ד"ר נתניהו הביעה בוועדה את אכזבותיה מכך שרשות החירום הלאומית לא אימצה להכליל בסכנות האסטרטגיות של הרשות גם את נושא שינויי האקלים, "למרות הישיבות עמנו, הם בחרו שלא להגדיר את הנושא האקלימי כנושא ייחוס לאומי ואכן נכשלנו בלרתום את רח"ל שגם זה יהיה ברשימת האיומים האסטרטגיים". 

אורטל יונה, מנהלת תחום מינהל ותכנון במשרד האוצר: "אנו ממשיכים להאיץ את הנושא של תקנות בניה ירוקה – מתקיימת עבודה בין-משרדית עם משרד האנרגיה, הבינוי והשיכון – ומקווים שעד סוף השנה יסתיים הנושא".

ד"ר עמיר גבעתי מרשות המים אמר בוועדה כי "אנו בהתקדמות רבה בכך שיש לנו עבודה מאוד מוסמכת מה יקרה למקורות המים של ישראל לאור ההתחממות הגלובלית - שינויי האקלים יגרמו לכך שתהיה עליה בבצורת ולכן רשות המים פועלת להגדלת ההתפלה, להזרמת מים מנחלים ולטיפול רציני בנגר העירוני – התכנית לתפוס את הנגר ולהחדירו למי התהום".

בוועדה הלין נציג השירות המטרולוגי על כך שכל הגופים מסתמכים על התחזיות של השירות אך הם עדיין עובדים עם מחשבים מלפני שש שנים כאשר מחשבים מתקדמים יותר, יתנו תחזיות ממוקדות ומוקדמות יותר. יו"ר הוועדה פנתה לנציג האוצר, אורי דביר שנכח בדיון והוא אמר שהאוצר ייבחן תקצוב לצורך כך.

עירן פיינמסר, רמ"ח מחקר במשרד לביטחון פנים אמר בדיון כי שינויי האקלים דורש היערכות מיוחדת במשרדו, "רק כדוגמא – מצבי חום ושינויי האקלים, מחייבים מדים ורכבי חירום שלכל זה נדרש תקצוב של מאות מיליוני ₪ . החוסר הכי גדול שקיים היום הוא מחשב על שנדרש לטובת תשתית מחקרית שתעבור מול כל הגופים תוכל לחזות את התהליכים והפערים ומה שצריך לכל גוף וארגון. בלתי הגיוני שזה ייבחן לבד אצל כל משרד".

יו"ר הוועדה, חה"כ יעל כהן פארן חתמה את הדיון בתקווה שהחלטת הממשלה שהוצגה תעבור בהקדם האפשרי וכל נושא ההיערכות לשינויי האקלים יהיה בלב של העשייה בכל משרדי הממשלה.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

לכתבות בנושאים:

OECD אבוקדו אגודות שיתופיות אגרוטק אגרומשוב אורגני איכות הסביבה איסור על דיג אירועים של האיחוד החקלאי אכיפה אנרגיות מתחדשות ארבה ארגון מגדלי ה ארגון מגדלי הבקר ארגון מגדלי הדבש ארגון מגדלי הדגים ארגון מגדלי הירקות ארגון מגדלי העופות ארגון מגדלי הפירות בוררות בחירות ביטוח נזקי טבע ביצים בפרדס בצורת בקעת הירדן בתי אריזה גרנות דבש דובדבנים דיג דיור מוגן דיני עבודה דמי טיפול ארגוני האיחוד החקלאי הברחות הדברת מזיקים החברה לפיתוח הגליל החטיבה לשמירה על הקרקע החלטה 1521 החלטות מועצת מקרקעי ישראל הטרור החקלאי המרחב הכפרי הערות לישיבת מועצת מקרקעי ישראל הפקעות הקמת יישובים חדשים הרפורמה בחקלאות הרפת והחלב השולחן העגול השומר החדש השקעות התאחדות החקלאים התיישבות ועדת גבולות ועדת צכסןץ ועידות ישראל לחקלאות ותמ״ל חבל שלום חדשנות חוות סוסים חוזה שכירות זמני חומרי הדברה חוק הוותמל חידושים טכנולוגים חינוך חמרה חקיקה חקלאות יבול שיא יזמות עסקית יחסי עיר כפר ייבוא וייצוא ייבוא תוצרת חקלאית יקביים ישיבת מועצת מקרעי ישראל כלבת כנרת לולים מגדלי הדבורים מועצת הדבש מועצת החלב מועצת הכפרים מועצת הלול מועצת המים מועצת הצמחים מועצת מקרקעי ישראל מו״פ ערבה תיכונה מו״פ צפון מחירי תוצרת חקלאית מטה הדיור מטה יהודה מיגל מים מים והשקיה מיסוי מיסוי מקרקעין מכון וולקני מכסות ביצים מכסות חלב מכסות מים מנגו מערכות סולאריות מפקד החקלאות משבר האקלים משבר הדיור משבר המים משבר העגבניות משק החלב משקי עמק הירדן משק עזר משרד האוצר משרד החקלאות משרד השיכון והבינוי נאות הכיכר נווה אטיב נזקים בחקלאות נזקי מזג האויר ניקוז סמדר אוטולנגי עובדים זרים עובדים פלסטינאים עוטף עזה עין גב עכברת על האיחוד החקלאי ענף החלב ערבה תיכונה פדיון קרקע חקלאית פערי התיווך צמח תערובות צער בעלי חיים קורונה קורסים קיבוצים קליטה קנאביס קנביס רפואי קנט קרקע רישום זכויות רפורמה בחקלאות רשות המים רשות התחרות רשות מקרקעי ישראל רש״פ שוק סיטונאי שחיטה שחורה שימושים חורגים שינוי אקלים שינויי יעוד שינוי תקנות הגנת הצומח שמאות מקרקעין שמיטה שמן זית שפעת העופות שר החקלאות תיירות כפרית תירס תכנון ובניה תכנית דיור לאומי תמיכה בחקלאות תמיכות בחקלאות תערוכות ואירועים

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.