תיעוד ושימור בהתיישבות / דודו קוכמן, עו״ד

17 יונ 2018 המחברת/ת:

 תיעוד ושימור בכפר ורבורגתיעוד ושימור ההיסטוריה של קהילה כפרית היא משימה חשובה ביותר אך היא הופכת עם השנים למשימה מורכבת ביותר המחייבת תשומת לב מיוחדת.

בכל קהילה מציינים אירועים שונים ובהם חגי הכפר, ימי חג ואירועים מיוחדים והצוותים האמונים על כל אירוע דואגים כי יוקם צוות כיבוד, צוות קישוט ותפאורה, צוות תוכן וכדומה אך כמעט תמיד שוכחים את הצוות שאמור לתעד ולשמר את הזיכרון ההיסטורי של הקהילה, צוות התיעוד.

במשק המשפחתי קיימים מעט מאוד ארכיונים מסודרים שבהם נשמר המידע ההיסטורי של הישוב וקיומו של ארכיון תלוי ראשית במודעות לחשיבות הצורך בתיעוד אך גם במשוגעים לעניין שמוכנים להשקיע מזמנם ומבינים את החשיבות במעשיהם לטובת התיעוד ההיסטורי של הישוב מראשיתו ועד העת הזו.

בכל בית כמעט קיימים תמונות, מסמכים, תעודות וכלים שיכולים להוות בסיס לתיעוד וזאת בנוסף על מסמכים ותמונות שהשתמרו במזכירות הישוב.

אחד המקומות הראויים לציון במיוחד הינו ארכיון שדה ורבורג שהוקם בשנים האחרונות ומנוהל על ידי צוות מתנדבים והוא דוגמא מצוינת שיוזמה של חברים הובילה להקמת בית שמשמש כארכיון.

בעבר כיכר העיר העתיקה הייתה המוקד שבה התרחשו כל פעולות הקהילה ובהם האירועים הדתיים, הכלכליים, הפוליטיים והחברתיים- כיכר העיר הייתה מוקד ההתרחשויות. חלקם של אירועים אלו תועדו על ידי כותבים ולכך הצטרפו בהמשך חומרים ארכיאולוגים שהשלימה את הסיפור.

היום, כיכר העיר היומיומית הינה כיכר וירטואלית שבה רבים מאתנו משתמשים בה באמצעות הרשתות החברתיות על מנת להביע עמדה, לספר על אירוע, לקנות ולמכור ועוד דברים רבים אחרים.

כיכר העיר המודרנית חשובה ומאפשרת לכל אחד לכתוב ולהתבטא אך יש בה גם מגרעות שכן אנו לא ממש רואים את הדובר והמגיב וחסרה לנו נימת קולו, שפת הגוף שלו ומדובר בכלי חשוב שלא ניתן להתעלם ממנו אך אסור שהוא יהיה כלי בלעדי ואסור שהוא יבוא במקום מפגשים בלתי אמצעיים שבהם פוגשים איש את רעהו ולא רק משמיעים אלא גם שומעים ובעיקר מקשיבים.

הרשתות החברתיות קשות מאוד לתיעוד ואם בעבר יכולנו בקלות לתעד מכתבים ותמונות הרי שהיום צריך לחשוב היטב איך מתעדים דואר אלקטרוני לצרכי ההיסטוריה ואיך מתעדים שיח שנעשה ברשתות החברתיות.

יחד עם זאת, לאתגרי התיעוד נוספו כלים שבעבר היו פחות זמינים ולמעשה כל מי שאוחז בידיו מכשיר סלולרי (ומי לא!) הוא צלם ומקליט בפוטנציה ובהדרכה נכונה ניתן באמצעים הקיימים להפיק תועלת רבה מזמינותם של אמצעים אלה אצל מרבית המשתמשים.

ישובים רבים חוגגים 70 שנים ואף יותר ומשמעות הדבר שראשוני הישוב הם כבר אנשים מבוגרים או שכבר אינם איתנו עוד. מרוץ נגד הזמן לפנינו לתיעוד היסטורי על ידי הקלטות של ראשוני הישוב שמוכנים לספר את נקודת מבטם על ראשית הישוב שכן אנו בחלון הזדמנויות צר ביותר ובמקום שעוד ניתן לתעד את ראשוניו, חשוב ביותר לעשות זאת.

ארכיון חייב ליצור עניין בקהילתו על ידי פעולות יזומות שבהם הארכיון יוצא החוצה אל הקהילה בפעולות שונות או מזמין אנשים בקהילה להכיר פרקים בתולדות הישוב ואלו העושים זאת מחזקים את גאוות היחידה של הקהילה אך גם מעצימים את מקומו וחשיבותו של הארכיון לשימור ותיעוד הזיכרון ההיסטורי של הקהילה.

לסיום, כפי שאמר יגאל אלון ז"ל "עם שאין לו עבר אין לו הווה ועתידו לוט בערפל" ולכן אנא פעלו לתיעוד ושימור ההיסטוריה והמורשת בקהילתכם

 

דודו קוכמן, עו״ד

מזכ"ל תנועת כפרי האיחוד החקלאי.

עורך דין בעל תואר שני L.L.M במשפטים. אוניברסיטת בר אילן.

טל: 03-5620621

פקס: 03-5622353

דוא״ל: dudu@ihaklai.org.il

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

למאמרים בנושאים:

אגודות שיתופיות אזורי עדיפות לאומית אנרגיות מתחדשות ביטול עסקאות ומתן ארכות בן ממשיך בר רשות גישור דהקואופרטיביזציה דיני עבודה דמי רכישה דמי שימוש הורשת זכויות החלטה 979 החלטה 1222 החלטה 1301 החלטה 1311 החלטה 1316 החלטה 1370 החלטה 1426 החלטה 1445 החלטה 1455 החלטה 1458 החלטה 1464 החלטה 1470 החלטה 1478 החלטה 1481 החלטה 1490 החלטה 1505 החלטה 1513 החלטה 1521 החלטה 1523 החלטה 1527 החלטה 1549 החלטה 1553 החלטה 1580 החלטה 1583 החלטה 1585 החלטה 1591 החלטה 3738 החלטה 4134 החלטה 4302 החלטות מועצת מקרקעי ישראל היוון היטל השבחה הסדרה העברת זכויות הפקעות הקצאות מגרשים באזורי עדיפות לאומית הקצאות קרקעות חקלאיות הקצאת מגרשים הרחבות הרפורמה בחקלאות השכרת בתי מגורים התחשבנות מחדש התיישבות ועד מקומי ותמ״ל זכויות בחלקת המגורים זכויות היסטוריות חוק ההתיישבות חכירה חכירה לדורות חקלאות יחידה שלישית יחידה שניה ירושת משק חקלאי מועצות אזוריות מים מים והשקיה מיסוי מיסוי דירה שלישית מיסוי מקרקעין מכירת נחלה משבצת משקי עזר משק עזר משרד החקלאות נחלה ניהול אגודה שיתופית עדיפות לאומית עובדים זרים פיצויי פיטורין פיצול נחלה פעילות לא חקלאית (פל״ח) קאופרטיבים קורונה קיבוצים קליטה קרקע רשות מקרקעי ישראל שיוך דירות בקיבוצים שימושים חורגים שינויי יעוד שעות עבודה תובענה ייצוגית תיירות כפרית תיקון 116 לחוק התכנון והבניה תכנון ובניה תמ״א 35 תעסוקה לא חקלאית

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.