נוהל תמיכה למגדלי ירקות להעברת תוצרת עודפת לעמותות חסד, לשם חלוקה לנזקקים

נוהל תמיכה למגדלי ירקות להעברת תוצרת עודפת לעמותות חסד, לשם חלוקה לנזקקים מצילומי יהודית גרעין-כל , מתוך אתר פיקיויק

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות בישראל ובעולם מצביעים על כך שכשליש מכמות המזון המיוצר ובכלל זה, מחצית מכמות הפירות והירקות - אובדים בתהליך הייצור  ולאורך שרשרת ההספקה והצריכה. 

לתופעה של אובדן המזון השלכות סביבתיות, כלכליות וחברתיות ניכרות המתבטאות בבזבוז משאבים יקרים כגון מים, קרקע, דשן, אנרגיה, כוח אדם, גרימת נזק לסביבה, עליה במחירי התוצרת הטריה ומעבר לכך עלייה  ביוקר המחייה על הצרכן.

נוהל תמיכה זה מעמיד מסגרת תקציב למשך שנה אחת בסך של עד 1 מלש"ח (במסגרת פיילוט) לתשלום הוצאות הקטיף בלבד למגדלי ירקות (מן הסוגים המנויים מטה), תמורת קטיף והעברה של תוצרתם העודפת לאחת מעמותות החסד לנזקקים.

 

הגדרות בסיסיות למתן המענק:

"תוצרת עודפת" - תוצרת טריה ואיכותית שלא כדאי למגדל, משיקולים כלכליים, לקטפה או לשווקה ואשר מקורה בשטחי גידול שנשתלו בשנת 2017 מתוך רשימת הירקות הבאים:

מלפפון (לא כולל מלפפון בייבי), עגבניות חממה (לא כולל עגבניות אשכול ועגבניות שרי), קישוא (למעט זוקיני), כרוב לבן וסגול, כרובית, חציל, פלפל (לא כולל פלפל חריף).

"הוצאות הקטיף" – 0.5 ₪ לק"ג על בסיס תחשיבי גידול נורמטיביים של המחלקה לכלכלת הייצור בשה"מ.

 

כללים בסיסיים למתן המענק:

שיטת תקצוב הבקשות -  עד גמר התקציב, על בסיס כל הקודם זוכה. אין המשרד מתחייב להעמיד תמיכה נוספת בהיקף כזה או אחר לשנים נוספות. ניתן להגיש את הבקשות עד ליום 30/11/2017 או עד גמר התקציב, המוקדם מביניהם. עם גמר התקציב תצא הודעה לציבור החקלאים.

תנאי סף לקבלת התמיכה – על מגיש הבקשה להוכיח כי גידל ירקות למטרת שיווק כמוצר טרי בשלוש העונות שקדמו לנוהל זה (חובת הגשת דו"ח נתוני שיווק), 

כי גידל אחד או יותר מסוגי הירקות המאושרים בנוהל (חובת הגשת "דיווח שבועי מצטבר על תוצרת טרייה"),

כי קיבל אסמכתא להעברת התוצרת העודפת לעמותת חסד למען חלוקת מזון לנזקקים, שהינה מאוגדת ורשומה כחוק.

מעבר לתנאים אלו קיימים תנאי הסף המנהליים הרגילים  (תעודת ביטוח קנ"ט, אישור ניהול חשבונות, אישור ניכוי מס במקור וכו').

היקף התמיכה – היקף התמיכה המקסימלי לא יעלה על 50 טון לכל התקופה, ובמונחים כספיים 25 אלש"ח כולל מע"מ (50,000 * 0.5 ₪).

נוהל הגשת הבקשה -  הבקשות תוגשנה בכתב בצרוף המסמכים הנדרשים למחוז הרלוונטי ולאחר אישורן במחוז יועברו לדיון בועדת התמיכות של משרד החקלאות.

פריטים קשורים

 • ⁨ד"ר נחום איצקוביץ נכנס הבוקר לתפקידו כמנכ"ל משרד החקלאות⁩

  ד"ר נחום איצקוביץ נכנס הבוקר (1.7.20) לתפקידו כמנכ"ל משרד החקלאות ופיתוח הכפר, לאחר שהממשלה אישרה בתחילת השבוע (28.6.20) את מינויו בישיבתה השבועית.

 • שיתוף הפעולה בין ארגוני החקלאים ומשרד החקלאות חשוב ביותר להבטחת עתיד החקלאות וקיום המרחב הכפרי בשנים הבאות

  ראשי תנועות ההתיישבות נפגשו היום עם שר החקלאות ופיתוח הכפר, ח״כ אלון שוסטר, ועם מנכ״ל משרד החקלאות הנכנס, ד״ר נחום איצקוביץ.

  בפגישה הציגו ראשי התנועות את האתגרים וההזדמנויות של המרחב הכפרי והחקלאות הישראלית.

 • יש לעצור את יבוא השום מסין

  מזכיר ארגון מגדלי ירקות, מאיר יפרח, שלח לשר החקלאות, צחי הנגבי, מכתב בו הוא מבקש לעצור באופן מיידי את יבוא השום לישראל ולהשאיר לחקלאים הישראלים את מלוא ערוצי השיווק שנותרו, כולל רשתות השיווק, שצריכות היו אף מעצמן לפנות את מדפיהן מכל תוצרת מיובאת בימים קשים אלה.

  לדבריו, כמויות גדולות של שום ישראלי טרי נקטפות בימים אלה, בעיקר מבקעת הירדן. שום טרי נמכר בדרך כלל בשווקים הפתוחים שנסגרו, ומקורות השיווק שנותרו לאחר סגירת השווקים הן בראש ובראשונה רשתות השיווק, הממשיכות בימים אלה לשווק שום מיובא מסין.

  עוד מציין יפרח כי חשוב כיום להעדיף את השוק המקומי ולהחזיר את השוק המקומי לחקלאי ישראל, ולא כפי שנהגו משרדי החקלאות והאוצר שהנהיגו יבוא פרוע חסר אחריות, מדיניות שהביאה אסון על החקלאים ועל הצרכנים.

 • הנחיות ושירותי משרד החקלאות במגפת הקורונה

  מצ״ב הנחיות משרד החקלאות למגפת הקורונה (כולל שירותים זמינים, שעות פעילות, טלפונים ושאלות ותשובות)

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237