משרד הבריאות מתנגד להתקנת מערכות ל"מים אפורים" בבתים פרטיים, מערכות שמקובלות בארה"ב ובאירופה

14 יונ 2017

"הסדרת השימוש במים אפורים זה ישים ומותר בהרבה מדינות כמו אוסטרליה, קליפורניה ואריזונה, שם זה מיושם במיליוני בתים", אמר מכבי קרסו, מהקואליציה לקידום מים אפורים בדיון ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ דודי אמסלם, "גם בארץ יש מערכות שימוש במים אפורים, אצל אנשים פרטיים שהחליטו להתנתק מהכללים של המדינה".

יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "איזה שימוש נעשה במים האפורים?" עמית גרוס, חוקר באוניברסיטת בן גוריון: "השקיית הגינה או מילוי הניאגרה בשירותים. יש חברות שעושות את זה ואנשים שמוכנים לקנות, אבל זה אסור בארץ. משרד הבריאות חושש מזיהום ומחלות, כי קשה לפקח. אנחנו חושבים שאפשר להתמודד כמו שיש חברות שמתחזקות מעליות ומערכות גז". יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "יש תקנים בארה"ב?" עמית גרוס: "באינספור מדינות. גם בישראל יש תקן שלא נחתם בגלל משרד הבריאות".

דוד וינברג, מהנדס ארצי תכנון וקולחין, משרד הבריאות: "מים אפורים מכילים מיקרו אורגניזמים, חיידקים ופרזיטים. גם השר מתנגד". יו"ר הוועדה, ח"כ אמסלם: "שר, מפעילים אותו הפקידים, והוא רק מוציא את ההחלטה לפועל. השר ליצמן לא חוקר במעבדות. אומרים לו שמסוכן, אז מסוכן. אל תסתתר מאחורי ליצמן. אני לא יודע איך מתקדמים. הייתי רוצה פתרון חכם".

ג'ק מיכאל, "חוליות", יצרנית מערכות למים אפורים: "טיוטת התקן שהוכנה מתייחסת לכל נקודה שעלתה בשבע השנים האחרונות. יש שם כל מה שמשרד הבריאות דורש". יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "לנטר את המים פעמיים בשבוע במעבדה? הדלק יעלה לו פי 10. אני אקרא את הצעת החוק. אבל גם אם מדובר במערכת סגורה משרד הבריאות אומר לא, זה מסוכן. אני לא יודע איך לפרוץ את זה".

פול שטיינר, מנכ"ל חוליות: "משרד הבריאות מתנגד להתקנת המערכת בבתים פרטיים, אבל בבנייה רוויה יש ועד בית. שיתירו בבניה רוויה. יש יזמים שמעוניינים".

ח"כ דב חנין: "בקדנציה הקודמת העברתי את החוק בקריאה טרומית ונתקעתי. כולנו טועים להניח שאם אין חוק, אז אין מים אפורים. אנשים רוצים לחסוך ומתקינים. זה עובד באלפי בתים בלי חוק. אפשר לעצום עיניים אבל עדיף חוק מסודר".

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237