הדפס עמוד זה

האסיפה השנתית של החברה לפיתוח הגליל משקי גליל עליון התקיימה בצל משבר המים בחקלאות

במהלך האסיפה השנתית של 'החברה לפיתוח הגליל', משקי גליל עליון, שהתקיימה היום (24.05) בהשתתפות ח"כ איתן ברושי, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר אודי אדירי, ראש מועצה אזורית גליל עליון גיורא זלץ, מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל שגב ירבעם, יו"ר החברה לפיתוח הגליל אורי דורמן ועוד, הצהיר סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר אודי אדירי, כי המדינה חייבת לתת יחס אחר ל'אדמות אמנת הכבול' ולאפשר תמחור מים שונה על מנת לאפשר המשך השקיית השטח.

'אמנת הכבול' נחתמה בשנת 2007 ומתייחסת ל- 30,000 דונם קרקע חקלאית בעמק החולה. באמנה בין הממשלה לחקלאים, סוכם על השקיה נאותה וטיפול באדמות הכבול, למניעת נזק אקולוגי, סכנת שריפות ,זיהום מי הכינרת ופגיעה בסביבה. המדינה התחייבה להקצות את מכסת המים הנדרשת במחיר מוסכם. כעת, בתיקון 27 א' לחוק המים, שאושר ע"י הכנסת, הוחלט לעלות את מחיר המים לחקלאות באופן קיצוני, כך שמחירי המים החדשים, ההופכים עיבוד אדמות הכבול להפסד כלכלי לחקלאים.

סגן הממונה על התקציבים באוצר אודי אדירי התייחס לנושא ואמר: "שימור אדמות הכבול- אינטרס של המדינה ומשרת מטרות לאומיות המצריך יחס אחר". בנוסף התייחס אדירי למצב החקלאות בארץ בשנים האחרונות: "ערך התוצרת החקלאית נמצא בקיפאון ב 3-4 השנים האחרונות וזה מצב מדאיג. כמו כן, הייצוא החקלאי מישראל נמצא בירידה וזו אזהרה, עלינו למצוא מנוע צמיחה חדש בענף החקלאות והכיוון של הממשלה הינו לעודד השקעות בחקלאות, לתמוך בהתארגנות ליצוא ולעודד מחקר ופיתוח. אני יכול להגיד שיש בישראל פירות וירקות במגוון גדול, איכות טובה ומחירים סבירים לעומת החלב ומוצריו, שמן, בשר ודגים שמחירם יקר ביחס למדינות ה- OECD".

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) אמר בכנס: "התעקשתי להיות כאן מהערכה לפעילות של חקלאי הגליל, במציאות המשתנה להתארגנויות מסוג זה קיימת חשיבות עצומה. חייבים לעבוד יחד בהתארגנות משותפת. תדעו, ככל שנמצאים רחוק יותר ממוקדי קבלת ההחלטות, מושפעים יותר מההחלטות והגליל הכי מושפע. מעולם לא הייתה מציאות קשה כל כך עם משרד החקלאות. בלי חקלאות אין אדמה ובלי אדמה אין מדינה. תפסיקו לפחד, אני קורא לכם להפסיק לעבד את 'אדמות הכבול'. בישראל כלום לא נפתר בלי משבר".

מנכ"ל החברה לפיתוח הגליל שגב ירבעם אמר, כי המודל של תיקון 27 א' יוצר אי צדק ב'אדמות הכבול' ובלתי אפשרי. בנוסף התייחס ירבעם לייקור המים בכל ענף החקלאות בגליל ואמר: "המדינה עושה שינוי דרסטי וצריכה לסייע ולהכניס בתכנית השינוי, גם תמיכה ישירה ומשמעותית. הגליל מנותק מהמערכת הארצית למים ומיעוט המשקעים פוגע מאוד בחקלאות. למדינה יש אחריות לספק מים לכל אזרח וכן לכל דונם חקלאי. אנחנו רוצים וחייבים מים בכדי להמשיך ולגדל, במידה ואין מים חובה להעניק פיצוי כלכלי לחקלאים- או מים או פיצוי".

ראש מועצה אזורית הגליל העליון גיורא זלץ ציין, כי לשינויים בעולם החקלאות השפעה על פני עתיד החקלאות: "בעתיד הלא רחוק החקלאות תשתנה לחלוטין וחשוב להבין שכדי להוביל שינוי לא מספיק להיות טובים, אלא לשנות סדרי עדיפות ולהשקיע בהתארגנות מחדש. לפיתוח הגליל עם מועצה אזורית גליל עליון יש את היכולת להוביל שינוי זה ואני מרגיש שנעבור אותו בהצלחה".

ב'חברה לפיתוח הגליל' מציינים, כי העלאת מחיר המים הנדרשים לשם השקיית אדמות הכבול תביא לצמצום הפעילות החקלאית, לנטישת השטחים המעובדים, החזרת שטחי אמנת הכבול למצבם כפי שהיו לפני החתימה על האמנה ופרויקט אדמות הכבול, זיהום מי הכינרת על כל המשתמע מכך למשק המים הארצי, ירידה לטמיון של 150 מיליון ₪ שהושקעו בעמק החולה במהלך 25 השנים האחרונות, לפגיעה אנושה בתוכנית התיירות, חיסול פרויקט העגורים שגם בו הושקעו עשרות מיליוני שקלים עד היום והיד עוד נטויה. אורי דורמן, יו"ר החברה לפיתוח הגליל ציין בכנס, כי קיימים איומים 'מהממלכה' לדבריו ובחברה לפיתוח הגליל פועלים על מנת להתמודד עם איומים אלו.

פריטים קשורים