רגע לפני יציאתם לתחרותIMYB אירח שר החקלאות אורי אריאל את שלושת הדבוראים הצעירים שנבחרו על ידי מועצת הדבש לייצג את ישראל בתחרות בינלאומית לדבוראים בסלובקיה

07 יול 2015

שר החקלאות ח"כ אורי אריאל הזמין את שלושת בני הנוער שנבחרו על ידי מועצת הדבש לייצג את מדינת ישראל בתחרות בינלאומית לדבוראים צעירים IMYB –International Meeting of Young Beekeepers - שתתקיים בין התאריכים 9-12 ביולי בסלובקיה. השלושה- תם גרתי (15.5) מכפר בן נון, אוריאל כהן (14.5) ממושב שילת ומעין בראב (12) ממושב יבול במועצה אזורית אשכול, כולם דור שני ושלישי למשפחות דבוראים וחקלאים בישראל.

שר החקלאות אורי אריאל ברך את הדבוראים הצעירים ואמר, כי השתתפותם באירועים בינלאומיים והנפת דגל המדינה חשוב מאין כמוהו כאמירה וגאווה לאומית למדינת ישראל, לאור השיגיה המרשימים במחקר ופיתוח בכלל ענפי החקלאות, ברמה בינלאומית. עוד ציין השר, כי ענף החקלאות, בעיקר באזורי הפריפריה הרחוקה, חשובים למדינה להמשך ייצור מזון, לשמירה על גבולות המדינה וליצירת דור המשך לחקלאות ולהתיישבות העובדת בכל חלקי הארץ. השר הוסיף, כי הוא מקווה שבעזרת שיתופי פעולה מחקריים בינלאומיים ימצא הפתרון להעלמות הדבורים, אשר מעבר לחשיבותן בייצור דבש הן מספקות האבקת כלל הגידולים החקלאיים. השר שאל את בני הנוער שאלות שונות מתחום הדבוראות והתעניין בהיסטוריה המשפחתית-חקלאית של משפחות המשתתפים. 

את התחרות הבינלאומית השנתית לדבוראים צעירים IMYB יזם ארגון הדבוראים העולמי, עקב בעיה כלל עולמית של העלמות הדבורים וכן בכוונה לעודד את הדור הבא, הצעיר של הדבוראים להשתלב בחקלאות ובענף הדבורים המרתק. בתחרות הבינלאומית יתחרו בני נוער דבוראים מ- 70 מדינות, ביניהן: גרמניה, אנגליה, אירלנד, איטליה, לטביה, ליטא, הולנד, רוסיה ועוד. בתחרות יתבקשו להפגין את יכולותיהם המקצועיות בגידול דבורים ויתחרו במספר קטגוריות: עבודת הכוורת, ידע בתחום, התמודדות עם הטיפול בדבורים, מיומנויות שימוש בכלי העבודה של הדבוראים ועוד.

מנכ"ל מועצת הדבש, הרצל אבידור שיעמוד בראש המשלחת הישראלית אומר, כי שלושת הדבוראים הצעירים נבחרו על ידי מועצת הדבש עקב מעורבותם הפעילה בגידול הדבורים בשגרת היום יום בין המבחנים, הבגרויות, החוגים ושיעורי הבית והבנתם את משמעות המשך קיומו הקריטי של ענף הדבורים עבור עתיד החקלאות בעולם. אבידור ציין, כי עד מועד התחרות, עוברים השלושה אימונים בשטחי הכוורות ושיעורים עיוניים בהדרכתו של ד"ר עזריה לופו, דבוראי וחוקר דבורים ותיק. "אנו זקוקים לבני הנוער למען המשך קיום ענף דבורים ודבש יציב וחזק, בזכות הדבורים ממשיכים להתקיים כלל ענפי החקלאות.

אני מקווה, כי באמצעות התחרות נביא להעלאת המודעות לתופעה הקשה של היעלמות הדבורים ולהכרה בענף חשוב זה שגם יקרב את הדור הבא של הדבוראים, אני מאחל לשלושה הצלחה ומייחל להמשך העשרת הידע החשוב בתחום".

תחרות הדבוראים הצעירים הבינלאומית מקבלת משמעות במיוחד בשנה זו, בה קיימת תופעה קשה ביותר בכלל ענף הדבורים בעולם של העלמות שליש מאוכלוסיית הדבורים! כמו בכל העולם, גם בארץ מנסים להתמודד עם התופעה של העלמות הדבורים ולנסות למגרה, מאחר ודבורת הדבש הינה המאביקה הבלעדית בחקלאות ואחראית להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם. אחד מהפתרונות שיזמה מועצת הדבש בשיתוף קק"ל הוא פרויקט נרחב לנטיעות צופניות לאורך השנה במטרה לתת מענה להתמעטות צמחי הצוף בארץ.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237