הנואם המרכזי בנושא חקלאות חדשנית בעידן של שינויי אקלים באקספו דובאי: נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב

22 פבר 2022
פרופ' דניאל חיימוביץ פרופ' דניאל חיימוביץ צילום: דני מכליס

הביתן הישראלי בתערוכת אקספו דובאי יארח השבוע את כנס החדשנות הישראלית תחת הכותרת- Innovative Agriculture & Food for all , בדגש על גידול מזון טרי ובריא בתנאי מזג אוויר קיצוניים בצל משבר האקלים הגלובלי. חוקרים מובילים בתחום מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב הוזמנו להרצות בתחום הקיימות ושינויי האקלים.

משרד החקלאות ופיתוח הכפר, בשיתוף מכון וולקני וארגון Start-Up Nation Central מארחים השבוע בביתן הישראלי בתערוכת האקספו הבין-לאומית בדובאי, אירוע מקצועי בן שלושה ימים לקובעי מדיניות, חוקרים וחברות הזנק מהעולם, להצגת תהליכים ותוצרי ידע וחדשנות בתחום החקלאי הקיימים במדינת ישראל.

הנואם המרכזי בנושא 'חקלאות חדשנית בעידן של שינויי אקלים', הוא נשיא אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' דניאל חיימוביץ, שהוזמן להרצות בנושא המחקר שלו- קידום ביטחון תזונתי ולצידו, פרופ' איציק מזרחי, מהמחלקה למדעי החיים​ ובבית הספר לקיימות ושינויי אקלים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, שיספר על מחקריו בתחום המיקרוביום ואבטחת מזון בעולם.

"יש לנו הזדמנות מדהימה להעביר את הידע שצברנו משך חצי מאה, ממקום מושבנו במדבר, ולשתף בתובנות וממצאי מחקרים העוסקים במשבר האקלים הגלובלי", אמר פרופ' חיימוביץ. "שילוב כוחות של מובילי מדיניות, בכירי התעשייה, יזמים וחוקרים פורצי דרך, יאפשרו לקדם ביטחון תזונתי ברמה המקומית, האזורית והגלובלית".

שר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר:  "הקרבה הגיאוגרפית של איחוד האמירויות לישראל כמו גם החשיפה הנרחבת שלה לייבוא מזון, הופכות אותה לשוק אטרקטיבי במיוחד לחקלאי ישראל, ותוצרתם האיכותית. כבר לפני כחצי שנה, גיבשנו הסכם שיתוף פעולה ראשון מסוגו עם האמירתים, במטרה לקחת את היחסים שלב נוסף קדימה, ולבסס יחסי מחקר ומסחר חקלאיים שמשרתים אינטרסים הדדיים. החקלאות הישראלית תמיד הייתה גורם מוביל ברמה הבינלאומית, והיום האגרו-טק הישראלי משחק תפקיד מפתח במציאת פתרונות חדשניים להתמודדות עם שינויי האקלים וביטחון המזון שלנו. האירוע באקספו שם את הזרקור עליהם".

בביתן הישראלי הוקם מיצג המנכיח את ההישגים הטכנולוגיים של מדינת ישראל בתחומים רבים וביניהם החדשנות בחקלאות וביטחון המזון- האגרו-טק הישראלי של ימינו. החקלאות בישראל שימשה מאז ומעולם כשותף לפיתוח ולמחקר חקלאי, ובייחוד מובילה בפיתוח פתרונות לאתגרים יומיים בגידול מזון טרי ובריא בתנאי מזג אוויר קיצוניים, לרבות חקלאות מדברית. בצל משבר האקלים הגלובלי, יכולות אלה הופכות את ישראל למוקד ידע בסדר גודל בין-לאומי. החיבור המיוחד בין החקלאים, המחקר והתעשייה מהווה קרקע פורייה לפיתוחן של טכנולוגיות וחברות הזנק בתחום החקלאות, שמציעות מענה לצד אתגרי האקלים המתגברים.

על פי נתוני  Start-Up Nation Centralתחום האגרי-פוד טק נמצא בצמיחה בעשור האחרון גם מבחינת השקעות וגיוסים שהגיעו לשיא של כ-833 מיליון דולר בשנת 2021. היכולות החקלאיות שפותחו בישראל לאורך עשרות שנים יחד עם ידע וניסיון טכנולוגי, ההון האנושי האיכותי והתשתית האקדמית והממשלתית היוו מצע נוח להתפתחות חברות בתחום שמספקות מענה לבעיות בהן נתקלים חקלאים ברחבי העולם כולו. Start-Up Nation Central מקדמת את תחום האגרי-פוד טק במסגרת פעילותה לקידום האקוסיסטם הישראלי. 

יריד האקספו הוא תערוכה בין-לאומית המאורגנת פעם בחמש שנים, בה מציגות מדינות מכל רחבי העולם את עשייתן לפי נושאים שנקבעו מראש על ידי ועדה מסדרת. האקספו בדובאי נפתח באוקטובר 2021, ומשתתפות בו 192 מדינות, כולל מדינת ישראל, אשר הקימו ביתנים מפוארים בסימן 'מחברים מוחות, יוצרים את העתיד'. 

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.