שפעת עופות התגלתה בלולי מטילות במושב מרגליות

20 דצמ 2021
שפעת עופות שפעת עופות

שר החקלאות, עודד פורר: "לולים צפופים בירכתי הבתים הם פצצה מתקתקת וההוכחה שיש להוציאם לאלתר מתוך היישובים למתחמי גידול מבודדים עם בטיחות ביולוגית גבוהה"

שפעת עופות מזן H5N1 התגלתה במושב מרגליות הסמוך לגבול לבנון. במקבץ הלולים 244 אלף תרנגולות מטילות. השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר בודדו את החווה, עצרו את שיווק הביצים, הן מהלול והן מתחנות המיון שקלטו ביצים מהמתחם, והחלו בפעולות הכנה לטיפול במוקד ההתפרצות. השירותים הווטרינרים מבצעים ניטור אקטיבי בכל חוות הלולים שבאזור.

מדובר בלולים שמשווקים כ-6 מיליון ביצים בחודש בשוק המקומי (מתוך שוק של כ-200 מיליון ביצים שנצרכות בחודש בישראל).

מאז המקרה של שפעת עופות בסוף השבוע באגמון החולה בעגורים, מבצעים השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ניטור אקטיבי של כלל לולי הצפון. החשד הראשוני לתחלואה עלה בעקבות תמותה מוגברת של תרנגולות במקום. דגימות  נלקחו למעבדה, שם התקבל האישור לאבחון. בעקבות זאת, השירותים הווטרינריים כאמור נקטו בצעדים מתחייבים על מנת לעצור את שרשרת ההדבקה.

בכל אירועי שפעת העופות השנה, כמו גם בזה הנוכחי, היה מעורב נגיף מזן H5N1 שעלול לגרום בסיכון נמוך לתחלואה בבני אדם. משרד החקלאות שב ומזכיר לציבור להקפיד על צריכת מוצרי עוף וביצים רק לאחר בישול, כיוון שטיפול בחום גבוה (בישול, אפייה, טיגון) משמיד את כלל החיידקים והנגיפים בעופות. במשרד מציינים כי המלצה זו תקפה בשגרה, וכעת ביתר שאת.

מקרה זה מצטרף, למקרים נוספים מהתקופה האחרונה, בהם זוהתה שפעת עופות מזן H5N1, באגמון החולה, בכפר ברוך, קיבוץ עין צורים, אביגדור, מעיין צבי ונהלל ובעופות בר נוספים. בכל המקרים, הטיפול של משרד החקלאות הסתיים זה מכבר.

כידוע, בעונה זו של השנה, מאות אלפי עופות עוברים בישראל בדרכם לאפריקה. נוכחותם של עופות בתקופת נדידה מגבירה את הסכנה להעברת מחלות שונות, ובראשן – שפעת העופות. לאור זאת, שב ומזהיר משרד החקלאות כי על כל מגדלי העופות והציפורים, למלא אחר הנחיות השירותים הווטרינריים, ולמנוע שוטטות של עופות בשטחים פתוחים. על כל  מקרי תחלואה ותמותה חריגים בעופות יש לדווח מיד לווטרינר המטפל, לווטרינר הרשותי ולשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות. בכל מקרה אין להשליך פגרי עופות בצורה לא מוסדרת.

מאז מרץ 2006, אז התגלו מקרי שפעת עופות בקיבוץ חולית ועין השלושה שבדרום הארץ ובמושב שדה משה שבחבל לכיש, מתגלים מקרי שפעת כמעט בכל שנה.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.