דוח הלמ"ס מוכיח- לא החקלאים הם האחראים ליוקר המחיה, אלא הסיטונאים והיבואנים

14 אוק 2021

לפני מספר ימים פורסם דוח הלמ"ס שמוכיח שוב כי לא החקלאים הם האחראים ליוקר המחיה, אלא הסיטונאים והיבואנים.

לפי הדו"ח שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, פערי התיווך בפירות וירוקות עומדים בממוצע על 154%. הנתונים העולים מהדו"ח אינם מפתיעים. מזה שנים אנו טוענים שהסיטונאים הם אלה שאחראים לעלית מחירי הפירות והירקות. למעשה, מה שכולנו מרגישים בכיס מגובה בעוד דוחות, של מבקר המדינה, של חטיבת המחקר באגף הכלכלן הראשי משרד האוצר ועוד גורמים רשמיים.

דוח מבקר המדינה שעסק ביוקר המחיה אשר פורסם אך לאחרונה הזהיר כי ההתמודדות עם יוקר המחיה בענף המזון והצריכה מחייבת את ממשלת ישראל לפעול לצמצום השפעתם של מונופולין וקבוצות ריכוז, לקידום התחרות במשק ולהפחתת החסמים על ייבוא מוצרים.

נזכיר כי דוח מבקר המדינה קבע כי הפחתות מכסים ופתיחת מכסות פטורות ממכס לרוב אינן מתגלגלות ברובן לצרכן. דוח הלמס אינו מחדש כלום. לפני מספר שנים חיברה ד"ר גלית בן נאים ממשרד האוצר דו"ח לפיו מי שאחראי לעליה במחירי המזון הם יצרני ויבואני המזון ולריכוזיות בענף. על פי הדו"ח, שיעור הרווחיות של יבואני המזון הגדולים עצום.
לצערנו זה שנים רבות שמתקיים דו שיח של חרשים בין המדינה, בעיקר באמצעות האוצר לבין נציגי החקלאים והמרחב הכפרי לגבי גיבוש חשיבה עדכנית לחקלאות הישראלית והאמצעים להתאימה לעת הזו.

בעוד החקלאים נאנקים תחת רגולציה ועלית מחירי התשומות, הסיטונאים והיבואנים הם אלה שגוזרים קופון שמן.

כך למשל בכוונת מכוון, בוטל השוק הסיטונאי למרות החלטות ממשלה להקימו מחוץ לת"א מאז 2001 וכך השאירו את האזרח מחד ואת החקלאי מצד שני תלויים לחלוטין בפערי התיווך וברשתות המזון שהירקות והפירות הפכו למרכז רווח משמעותי עבורן (ב 2019 מבקר המדינה ביקר בחריפות מחדל זה).

פרסום הלמ"ס מחדד את האבסורד שבהצעת האוצר לרפורמה בחקלאות בחוק ההסדרים שבעינינו היא מנותקת מהמציאות.

באוצר ובממשלה יודעים את האמת אך נמנעים להתעסק עם הטייקוניים כמו שופרסל, רמי לוי ואחרים ובוחרים להתעמת עם החקלאים שהם הפתרון ולא הבעיה. לצערנו במשרד האוצר מוליכים את הציבור שולל נגד החקלאים שהם יצרני המזון הטרי 24/7 וזאת למרות שהמספרים מדברים בעד עצמם- התוצר החקלאי הגולמי הוא כ 30 מיליארד שקל בשנה והתוצרת החקלאית נמכרת ב 90 מיליארד שקל .ֿ

דו"ח הלמ"ס הוא עוד הוכחה לכך שיש לגנוז את הרפורמה בחקלאות במתכונתה הנוכחית.

איננו מתכחשים לצורך ברפורמה, אלא שלטעמנו במקרה הזה נדרש תהליך של אבולוציה ולא תהליך של רבולוציה, שבו חייבים לשתף את נציגי החקלאים בכל ענף וענף כך שהמעבר לתמיכות ישירות ייקח בחשבון את הייחודיות של כל ענף ואת אתגריו.
אנו, החקלאים לא מתנגדים לתחרות אבל בהחלט מזהירים מכך שפתיחת היבוא לא תוריד מחירים אבל בהחלט תחזק את הטייקונים.

אתמול פורסם דוח של מחלקת המחקר במשרד החקלאות לפיו ביטול המכסים יגרום נזק בלתי הפיך לענף החקלאות. ומה היתה תגובת השר? "מדובר בדוח מטעם".
נדמה שששרי האוצר והחקלאות סימנו את המטרה- חיסול החקלאות בישראל ולא נותנים לתת לעובדות לבלבל אותם. אנו מקווים שבכל זאת יצוץ המבוגר האחראי בממשלה שיגיד עד כאן! הגיעה העת שהמדינה תפסיק להתנהג לחקלאים כאל שעיר לעזאזל.

עו"ד דודו קוכמן הוא מזכ"ל תנועת האיחוד החקלאי
ירון סולומון מנהל המחלקה להתיישבות וראש אגף המשק בתנועת כפרי האיחוד החקלאי

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.