כ- 4.5 מיליון ₪ יועברו ממשרד החקלאות לרשויות המקומיות באזור העמקים וישמשו את הרשויות עבור שכירת רופא וטרינר, פקח, רכב עבודה והתקשרות עם לוכד כלבים במטרה להגביר את הסיוע להתמודדות עם מחלת הכלבת

07 ינו 2018
כלב חולה כלבת כלב חולה כלבת

משרד החקלאות ממשיך לפעול לצמצום מחלת הכלבת. במסגרת זו, משרד החקלאות יתקצב את הרשויות המקומיות באזור העמקים בלמעלה מ-4.5 מיליון ₪ כך שכל רשות תקבל כ-240,000 ₪ לשלושה חודשים. התקציב שיעביר המשרד, ישמש את הרשויות לתגבור הצוותים המקצועיים באזור, ובפרט עבור שכירת רופא וטרינר, פקח, רכב לצרכי העבודה והתקשרות עם לוכד כלבים. תקציב זה יסייע גם בהעלאת אחוז בעלי החיים המחוסנים וכתוצאה מכך, להפחתת מספר מקרי הכלבת.

בנוסף לכך, וכחלק מפעילותם, הצוותים יעברו ביישובים שבאזור, במטרה לחסן את הכלבים והחתולים שאינם מחוסנים כנגד מחלת הכלבת. בנוסף לחיסון, הצוותים יסמנו את בעלי החיים.

צעדים אלו מצטרפים לשאר הפעולות שמבצע משרד החקלאות למזעור מחלת הכלבת, בתוך כך, תגבור הצוותים הווטרינריים באזור והעברת תרכיבי חיסונים ללא עלות לחיסון חתולי רחוב וחיות בית לרשויות המקומיות. החיסונים ניתנים בחינם לאזרחים, לצד מתן חיסוני "דחף", חיסונים חוזרים לכלבים שכבר מחוסנים להגברת אפקטיביות החיסון. בנוסף, נשלחה ניידת מהשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות המשמשת כמרפאה ניידת לטובת תגבור החיסונים לכלבים, חתולים ולבעלי חיים ביתיים באזור ההתפרצות. במקביל נעשות פעולות לדילול אוכלוסיית התנים על ידי רשות הטבע והגנים והכפלת כמות הפיתיונות (חיסונים) המפוזרים גם מחוץ לגבולות אזור התפרצות המחלה, שמקורה ככל הנראה מנגיף אלים יותר כלפי תנים ושועלים שהגיע למדינת ישראל ממדינות שכנות כגון, ירדן. במסגרת הפעולות שנעשות לצמצום התפשטות מחלת הכלבת הגדיר המשרד את האזור כ"אזור סיכון" דבר המאפשר להגביר את הטיפול באזור ההתפרצות מבלי לפגוע בצורה בלתי הפיכה במרקם החיים של התושבים ובמקביל תוגש הצעת החלטה לממשלה לתקצוב רחב יותר למאבק כנגד מחלת הכלבת.

וזאת לצד הסברה והעלאת מודעות בקרב הציבור למניעת מגע בני אדם עם חיות בר וחשיבות חיסון בעלי חיים הביתיים. בנוסף, המשרד העביר מערכי שיעור בנושא אל משרד החינוך.

יובהר כי גם בשגרה הטיפול במחלת הכלבת בישראל מחמיר יותר מהמדינות השכנות ובישראל אף קיימת חובת חיסון שנתית נגד כלבת וכל כלב מגיל 3 חודשים חייב להיות מסומן ומחוסן ורשום במאגר הלאומי ומשרד החקלאות מפעיל מעבדת כלבת מתקדמת שהוכרה בשנה האחרונה כמרכז ייחוס של ארגון בריאות בעלי חיים בינלאומי (OIE) מעניקה לאזרחי מדינת ישראל שירותי אבחון, עורכת בדיקות ללא כל עלות ופתוחה 24 שעות.

כאמור על חוק כל כלב חייב בחיסון ורישום ובמקביל, המשרד ממשיך ומדגיש את החשיבות בחיסון בעלי החיים, וקורא לציבור לחסן את בעלי החיים שברשותם. החיסון מהווה מעין "תעודת ביטוח" למניעת המחלה, ושומר על בעלי החיים והמשפחה מפניה. הדבר נכון הן לגבי חיות בית והן לגבי חיות משק.

מה עוד חשוב להקפיד?

  • בעת שאתם מטיילים ביערות ארצנו, חשוב לאסוף את המזון ולזרוק שיירי מזון לפחים בלבד, כדי למנוע זמינותם לחיות בר ולסגור פחי זבל במרחב הציבורי והפרטי.
  • אין לגשת לבעל חיים בטבע. אם חיית בר ידידותית ולא מפחדת יש להתרחק ממנה.
  • אין לאמץ בעל חיים משוטט.
  • אין לאסוף חיות בר ואין להכניסן הביתה או לקרבן למקום ישוב.
  • לבדוק כל חיית מחמד שבאה במגע עם חיית בר.
  • אם ננשכתם או נשרטתם על ידי חיית בר או חיה לא מוכרת, יש לשטוף מיד את המקום במים וסבון לחטא, ולפנות מיד לטיפול רפואי.

רישום לחוזר השבועי של האיחוד החקלאי

שם* דואר אלקטרוני * טלפון נייד
חובה למלא רק את השדות המסומנים ב *

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.