משרד החקלאות מקדם רפורמות חדשות שיחסכו לצרכן כ- 80 מיליון ₪ מדי שנה בקניית בשר עוף ובקר

במסגרת התכנית להפחתת הבירוקרטיה, משרד החקלאות מקדם רפורמה חדשה בבתי המטבחיים לבקר ובתי השחיטה לעופות. מהלך זה מהווה צעד נוסף בשיפור איכות הפיקוח הממשלתי בתחומים אלו. במשרד צופים כי קידום שינויים אלו יביא להורדת יוקר המחייה בתחום בשר העוף והבקר עבור הצרכן, לשיפור ברווחת בעלי החיים, ולשיפור איכות הפיקוח הווטרינרי תוך הפחתת העלויות הישירות והעקיפות. במשרד צופים כי התכנית החדשה תביא לצמצום של כ-40% מימי ההמתנה לאישורים ממשלתיים עבור הגורמים הרלוונטיים. בנוסף לכך, יתבצע מעבר לאישורים אוטומטיים במקום חתימה ידנית, שיצמצם את העלויות ב- 2.5 מיליון ₪ בשנה.

כיום, בכל בית שחיטה לעופות קיימת חובת נוכחות של רופאים וטרינרים ומפקחים ציבוריים על מנת לעסוק בפיקוח הווטרינרי השוטף. כוח האדם משתנה בהתאם להיקף פעילות בית השחיטה ומינימום העסקה הוא של רופא וטרינר ציבורי אחד. כחלק מתהליך הפחתת הבירוקרטיה, החליט המשרד לאמץ באופן הדרגתי מודל פיקוח חדשני, שכבר אומץ בארה"ב, הכולל פיקוח של העובדים, במקביל ל"פיקוח על" של רופאים ומפקחים מטעם המדינה. שיטת הפיקוח החדשנית, ה- NPIS, תיושם רק במפעל שיעמוד במספר תנאים מקדימים, לדוגמה: מפעל המיישם באופן מלא את התכנית לבקרה עצמית לבטיחות מזון (HACCP) במשך לפחות שנה אחת, וכן הורדת שיעור הסלמונלה והקומפילובקטר.

בניגוד לדרישות העבר בהם נדרש קבלת אישור מקדים בכל ביצוע שינוי פיזי במפעל , הוחלט על המרת דרישת האישור המקדים בנורמה מחייבת אשר תכלול דרישות ותנאים מראש להיתר פעולה; דרישות מבניות ותנאי הפעלה מדויקים של המפעל לפי מאפייניו. המהלך צפוי לגרום להפחתה משמעותית ומידית של תהליכי הבירוקרטיה, ויחסוך למפעלים כחצי מיליון ₪ ו- 775 ימי המתנה בשנה.

השינויים יעשו תוך עדכון התקנות ושיח עם כל בעלי העניין הרלוונטיים.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237