מחקר חדש במעבדה לקרור ואיסום פירות בקרית שמונה: לא רק לבני אדם – 'ג'קוזי' למנגו

10 יול 2017
מחקר חדש במעבדה לקרור ואיסום פירות בקרית שמונה: לא רק לבני אדם – 'ג'קוזי' למנגו צילום - החברה לפיתוח הגליל

בשנים האחרונות הפך המנגו לפרי מבוקש מאוד בשוק הישראלי וחקלאים רבים הרחיבו את העיסוק בגידול זה, בעקבות המחקרים המאפשרים הכפלת ואף שילוש כמות היבול. במעבדה לקירור ואיסום פירות של החברה לפיתוח הגליל, המופעלת בשיתוף של בתי הקירור ובכללם קרור גליל עם מועצת הצמחים וארגון מגדלי הפירות, מתבצע בימים אלו מחקר חדש שתוצאותיו עשויות להאריך את חיי המדף של המנגו ולצמצם את הפחת.
 
במחקרה של ד"ר טלי גולדברג יחד עם ד"ר דני גמרסני וד"ר שאול נשיץ, נבחן שימוש ב'ג'קוזי'- אמבט אולטרסאונד מיוחד ובו גלי קול (בתדירות הגבוהה מ- 20,000 הרץ), המייצרים בועיות זעירות המתפוצצות על שטח הפנים של הפירות הטבולים באמבט. האנרגיה המשתחררת מהבועיות מגרדת את השכבות החיצוניות של הפרי ומאפשרת את ניקויו מגורמי מחלות ומשאריות חומרי הדברה הנישאים על גבי הפרי מהמטע. בכך ניתן להביא להגברת יעילות החיטוי ללא כימיקלים ולעכב את התפתחות הריקבון. השיטה כאמור הינה ללא כל חומרים כימיים ונחשבת לשיטת טיפול פיזיקאלית חדשנית בתוצרת חקלאית לאחר קטיף. יעילות הטיפול מושפעת מכמות הפירות במיכל, ממשך זמן שהייתם במיכל ומטמפרטורת המים.
 
בתום שנת המחקר הראשונה נמצא, כי כמות הפרי הראוי לשיווק עלתה משמעותית לאחר הטיפול באמבט האולטרסאונד ביחס לפרי שלא עבר טיפול זה. הניסוי נערך במימון שולחן מגדלי המנגו במועצת הצמחים.
בימים אלו החלו במעבדה לקרור ואיסום פירות, את שנת המחקר השנייה, במהלכה מעוניינים החוקרים, למצוא את התנאים האופטימליים ליישום טכנולוגיה זו ובכך להאריך את משך זמן חיי המדף של הפרי.
"אנחנו נכנסים לשנת מחקר שניה, הממצאים של השנה הראשונה היו טובים מאוד ובעלי משמעות רבה עבור המגדלים. כיום, חיי המדף של המנגו לאחר חודש איסום בקרור הינו כשבוע. במידה ונצליח להאריך את פרק הזמן הרי לחקלאים, לבתי האריזה ולרשתות השיווק יהיה יתרון כלכלי במכירת הפרי והצרכנים ייהנו מפרי איכותי לזמן ממושך" מציינת ד"ר גולדברג.
 
"ענף המנגו נמצא בעליה בשל התפתחות המחקר בתחום שאפשרה הפיכתו לרווחי יותר" מציין יוסי פורטל מקיבוץ מירב, המגדל הגדול בארץ למנגו. השנה הרחיב פורטל את שטחי המנגו ב- 250 דונם ובשנה הבאה צפוי להגיע ל- 1,000 דונם מנגו. לדבריו, במחקר שבוצע בחברת טוף מרום גולן התגלה, כי גידול מנגו על מצע מנותק של טוף, מאפשר צריכת ברזל גבוהה יותר ובפועל כמות היבול עלתה באופן משמעותי מ- 1.5 טון לדונם, ל- 5 טון פרי איכותי בכל דונם.
אבי מעוז מטוף מרום גולן מציין: "היתרון של הטוף אדיר, הוא מעניק למנגו יותר ברזל, מגביר את כמות היבול, איכותו וגודלו ואף חוסך לחקלאי, שכן ההשקעה בתעלת טוף הינה חד פעמית לעומת מצעי קרקע שיש להחליף בכל מספר שנים".

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237