זמן הדובדבן

השנה צפוי יבול הדובדבן בארץ לעמוד על כ- 2,200 טון דובדבנים, עליה של כ-10אחוזים ביחס לשנה שעברה! שני זני דובדבן מקדימים שאוקלמו בישראל על ידי מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון והחברה לפיתוח הגליל הועברו העונה למכירה בשווקים ברחבי הארץ ואפשרו את פתיחת העונה מוקדם מהרגיל.

פרי הדובדבן משווק מיבול מכ- 3,000 דונם אזור הגליל והגולן המהווים כ 90 אחוזים מהשוק, והיתר מאזור הרי ירושלים, רובם מהזנים ה"מסורתיים" שמגדלים בארץ בעשורים האחרונים (בורלא, רנייר, בינג וכד').

 
אלקנה בן ישר מנהל מו"פ צפון אומר: "יתרונם העיקרי של זני הדובדבן החדשים מעבר להופעה מוקדמת המאריכה את עונת הדובדבנים ומעניקה יתרון גדול לחקלאים והמשווקים, הינו בהופעה חיצונית מרשימה של גודל, פציחות, מתיקות , מוצקות וחיי מדף ארוכים. מאחר ולחקלאי חשובה גם רמת היבול המושגת, פרמטר זה נבחן על ידינו. מו"פ צפון עוסק בשיפור זני הדובדבן הגדלים כיום במטעים, השפעה על גודל ואיכות פרי על ידי איזון רמת היבול במטע וכן שמירה על איכויות פרי לאורך העונה ולאחר אחסון. בנוסף עוסקים גם בפרויקט של ממשק ידידותי במטע - במסגרתו מפתחים במו"פ צפון שיטות להפחתת השימוש בחומרי הדברה במטעים" אומר בן ישר. עוד מציין בן ישר כי במהלך 9 השנים האחרונות זנים רבים  ומיוחדים של דובדבנים, נכנסו לתהליך אינטרודוקציה (יבוא). זנים מקליפורניה -מתאימים לאזורי הגידול הנמוכים והחמים יותר בארץ, וזנים מאזור סמרלאנד בקנדה המתאימים לאזורים היותר קרים . הזנים עוברים מבחני אקלום על ידי  חוקרי מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון בחוות המחקר בגליל ובגולן, במספר פרמטרים למשך שלוש שנים , לאחר מכן מועברים לנטיעה מסחרית לחקלאים מגדלי הדובדבן.
 
השם הכולל "דובדבנים" נועד למינים שונים של פירות ממשפחת הוורדיים. ביפן נפוץ הדובדבן לא רק כעץ פרי אלא כסמל לאומי שסביבו נחגג פסטיבל פריחת הדובדבן המסמל התחלה חדשה, פוריות ושמחת חיים. פרי הדובדבן התאקלם בארץ בסוף שנות ה-30 והוא צלח רק באזורים גבוהים מ - 600 מטר מעל פני הים. השנה צפוי היבול בארץ לעמוד על מעל 2200 טון דובדבנים, עליה של כ-10 אחוזים בייחס לשנה שעברה זאת בשל התרחבות השוק והתאמת מצעי הגידול לצרכי הפרי כחלק ממחקרים המתבצעים בחברת 'טוף מרום גולן'. הקטיף מתחיל בתחילת מאי ומסתיים בסוף יוני. את הזן המקדים המסורתי 'בורלא' מחליפים אט אט ה'מיני רויאל' ו- 'רויאל דון' שיכנסו השנה לראשונה לשוק.  בהמשך יגיע זן הבינג, שצבעו אדום-צהוב, פירותיו גדולים יחסית וטעמו מתוק. זנים נוספים יופיעו בסוף מאי ועד אמצע יולי. פילוח השוק בשנה שעברה בחלוקה לזנים  היה: בורלא-23%, צ'ינוק-5%, רנייר-25%, בינג-21%, ואן-1%, סטלה-4%, הידל פינדל-7%, סאם-1%, אחרים-5%, כשהשנה הזנים החדשים צפויים לתפוס כ -12 אחוזים מהשוק.
 
הדובדבנים מכילים כמות גדולה של ויטמין C וביופלבונואידים (חומרי צבע הפרי), שמגבירים את ספיגת הוויטמין ונושאים את נוגדי החמצון שבו עד לכלי הדם הזעירים ביותר בגוף. בצריכת דובדבנים יש פוטנציאל להפחתת מחלות לב או מחלות כרוניות אחרות, כמו דלקת פרקים. החומרים הכימיים המעניקים לדובדבן את צבעו האדום מסוגלים להקל על כאבים ופועלים כמו תרופות משככי כאבים, ואנטי דלקתיים. ברפואה האלטרנטיבית והסינית ממליצים לצרוך דובדבנים לחיזוק מערכת החיסון והראייה, לסובלים מדלקות חוזרות ונשנות בדרכי הנשימה וכנגד צבירת נוזלים בגוף.
 
עונת קטיף הדובדבן נפתחה באזור הצפון: במרום גולן מתקיימים טיולי סוסים וטרקטורונים בין מטעי הדובדבן, נופים ומאגרי מים, המיועדים גם לילדים הטיול כולל גם קטיף עצמי של דובדבנים. בבית שלום במטולה, ייהנו האורחים מסיור וקטיף עצמי של דובדבנים ומעוגה במתכון של פעם עם דובדבנים טריים וקפה.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

תפעול וניהול האתר - ערן שאקי 054-4731702

זוהר טבנקין 0587824237