ביכורי הביכורים: הדובדבנים הקדימו בשבועיים וחצי כחלק ממחקר של מו"פ צפון

07 מאי 2017

כחלק ממחקרים יישומיים המתקיימים במו"פ (מחקר ופיתוח) צפון והחברה לפיתוח הגליל למציאת מענה לשינויים בעולם החקלאות, החל לאחרונה מחקר להקדמת עונת הדובדבנים במטעי הגליל והגולן, על מנת לייצר יתרון כלכלי ושיווקי לחקלאים הישראלים, מול מתחרים בשוק האירופי.
 
את המחקר מוביל ד"ר עומר קראין בשיתוף מטע רמת מגשימים בדרום הגולן. בשלב זה, בשנתו הראשונה של הניסוי, הצליח צוות המחקר במו"פ צפון והחברה לפיתוח הגליל להקדים את עונת הדובדבן בשבועיים וחצי כשעוד לפני יום העצמאות טעמו מהדובדבנים האיכותיים והמתוקים!.
מדובר בבשורה של ממש בעולם החקלאות, אך החוקרים במו"פ צפון אינם מתכוונים לעצור כאן, בתקווה להקדים את עונת הדובדבנים בפרק זמן גדול עוד יותר.
 
גידול הדובדבנים המבכירים, מתבצע במטע המשתרע על שטח של חצי דונם ברמת מגשימים שבגולן, כשהזנים אותם מגדלים לצורך המחקר והניסוי, הינם דובדבני רויאל דון ודובדבני מיני רויאל.
אלקנה בן ישר, מנהל מו"פ צפון אומר, כי תוצאות המחקר עד כה מצוינות ומתאפשרות, לדבריו לאור שילוב מוצלח בין מזג תנאי מזג האוויר במושב רמת מגשימים בפרט ובגולן בכלל, יחד עם כלל הטיפולים הניסיוניים החדשים, המוכיחים את עצמם עד כה.
 
הדובדבנים בניסוי זה גדלים על גבי מצעי קרקע איכותיים של חברת 'טוף מרום גולן', המותאמים לגידול ספציפי זה, ממחצבת תל פארס.
 
הדובדבן הינו ממשפחת הנשירים, דורש שני עצים לפחות להפריה, זקוק לאקלים קר ומנות קור הנעות סביב 1,000 שעות. גם פריחת הדובדבן מושפעת מהאבקה של דבורים, בלעדיה פריחתו לא תתאפשר.

האיחוד החקלאי

דרך מנחם בגין 74 , תל אביב
תל אביב, 67215
טל: 03-5620621, פקס: 03-5622353
ליצירת קשר בדוא״ל

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

זוהר טבנקין 0587824237